Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
09.06.2020 6 minut čtení

Fondy 2/3: Investiční fond vyberte podle těchto kritérií a vyhněte se jedné časté chybě

Pojďte se podívat na 5 hlavních kritérií, které byste měli zvážit při výběru investičního fondu a na jednu častou chybu, které se začínající investoři při výběru fondu dopouštějí.

V prvním dílu seriálu jsme si ujasnili, proč si Warren Buffett i mnoho dalších odborníků myslí, že investování do fondů je pro investory začátečníky nejlepším způsobem, jak zhodnotit peníze a jaké druhy investičních fondů existují. Pokud vám první díl seriálu unikl a zajímá vás, směle klikněte na tento odkaz:

Fondy 1/3: Investování do fondů je pro nováčky nejlepší způsob, jak zhodnotit peníze nejen podle Buffetta

Jestli se chcete raději dozvědět, jak vybrat vhodný fond pro vás a udělat první investici, čtěte dál.

Jak vybrat vhodný investiční fond

V první řadě musíte vybrat fond, který je v souladu s vaší investiční strategií. Jak říká autorka e-knihy Investování pro Holky Eva Řeháková:

„Nejprve bych si ujasnila investiční horizont. Pokud chci investovat dlouhodobě na 10+ let, zkusila bych zapátrat mezi akciovými fondy. Lidé, kteří jsou již blíže ke konci svého investičního horizontu, mohou začít postupně přecházet na kombinované nebo dluhopisové fondy, kde omezují riziko, že budou akcie při výběru právě v poklesu.“

Pokud tedy nevíte, čím se od sebe akciové, dluhopisové a smíšené fondy liší, nastudujte si to nebo si přečtěte můj předchozí článek. Pokud už víte, jaké produkty pro vás přichází v úvahu, myslete při výběru fondu především na následující:

  • diverzifikace fondu,
  • velikost správce,
  • velikost fondu,
  • tradice,
  • poplatky.

Fond by měl investovat co nejrozmanitěji

Prvním a nejdůležitějším parametrem by pro vás při výběru investičního fondu měla být rozmanitost portfolia fondu. Chcete si vybrat fond, který pokud možno reprezentuje celý trh. Jestli je to například fond akciový, chcete, aby investoval napříč sektory a zeměmi. Hledáte fond, který investuje do celého světa.

Pokud je fond zaměřený jen například na střední a východní Evropu nebo farmacii, dejte od něj ruce pryč. To totiž znamená, že pokud se dané oblasti nebo sektoru nebude dařit, hodnota fondu prudce klesne.

Vzpomeňte si například na internetové akcie, které po roce 2000 klesly o více než 80 % nebo na splasknutí realitní bubliny v Americe v roce 2007. Investice do jednoho sektoru je příliš riziková. Proto byste měli hledat akciový fond s největšími světovými společnostmi, z USA, Evropy i Asie, ve kterém jsou zastoupeny všechny sektory. Takové fondy jsou pro investování ideální.

Stejně tak u dluhopisů hledáte fond, který reprezentuje celý trh domácích dluhopisů. Chcete, aby v něm byly z velké části zastoupené státní nebo bankovní dluhopisy. Pokud má fond v portfoliu hlavně dluhopisy z jedné finanční skupiny, dejte si na něj pozor. Je to zbytečné zvýšení rizika investice. 

Pokud vyhledáváte dluhopisové fondy s vyšším výnosem a rizikem (High yield a emerging markets), musíte mít obrněné nervy. U rizikovějších dluhopisových fondů s výraznou expozicí na spekulativní ratingy či vysoké výnosy lze akceptovat nízké měnové riziko do cca 20 procent majetku.

Nevybírejte podle historické výkonnosti 

Vybírání podle historické výkonnosti patří mezi 10 nejčastějších chyb začínajících investorů. Pravdou totiž je, že pokud investujete do fondu, který byl minulý rok na vrcholu žebříčku, je velmi pravděpodobné, že následující rok jej čeká prudký pokles. Fondy, které v nedávné době zazářily, patří mezi nejrizikovější. Vy naopak hledáte fondy, které se umisťují uprostřed žebříčků výkonnosti. Ty vás pravděpodobně nezklamou.

Velký správce a velký fond s tradicí jsou dobrá znamení

Pokud je fond velký, má delší zkušenosti a je zaběhnutý, nedá se předpokládat, že skončí s poskytováním služeb. A pokud se změní majitel fondů, může se změnit strategie, což pro vás není žádoucí. 

Velké fondy jsou také výhodou, jelikož jsou pro správce důležité. Porovnejte objemy peněz ve fondech (zvlášť akciové a zvlášť dluhopisové). Vzhledem k poplatku za správu fondu se objem peněz ve fondu přímo odráží na tom, jak moc je pro správce fond výdělečný. Tím pádem malé fondy nemají takové prostředky na tým manažerů atd.

Nikdy neinvestujte do nevyzkoušených produktů, ať zní jakkoliv lákavě. Hledejte produkt s historií, u kterého se můžete podívat, jak se mu vedlo v dobrých i zlých dobách. Pokud zní nabídka nového produktu až příliš dobře, mohlo by dokonce jít o investiční podvod.

Nezapomínejte na poplatky

Pokud máte na výběr, hledejte fond s nižšími poplatky. Poplatky se dělí na vstupní a manažerské a měli byste přihlížet k oběma. Pokud investujete krátkodobě, jsou pro vás důležitější vstupní, pokud dlouhodobě, hleďte především na manažerské.

Poplatek vždy započítejte do očekávané výnosnosti investice.

Na druhou stranu se nedejte obalamutit slevou na vstupním poplatku a nekupte něco, o co byste běžně neměli zájem. Z dlouhodobého hlediska jsou pro vás mnohem důležitější pravidelné neboli manažerské poplatky. Podobně jako se při výběru půjčky řídíte RPSN, při výběru investičního fondu se řiďte ukazatelem TER, který měří všechny náklady fondu.

TER mají u akciových fondů zpravidla nižší velké a světové fondy, u dluhopisových fondů musíte jednotlivé fondy projít a srovnat jejich náklady.

Pokud investujete pravidelně (Například každý měsíc přebytečných 5 tisíc korun), musíte z každé pětitisícovky platit nový vstupní poplatek. Buď jej můžete platit každý měsíc nebo jej můžete předplatit na několik let dopředu. Rozhodně to nedělejte na více než cca 5 let. Mohli byste totiž zaplatit za něco, co nakonec nevyužijete, kdybyste se rozhodli peníze z fondu vybrat.

Jak investovat do fondu

Teď, když víte, podle čeho fond vybrat, vás určitě zajímá, jak do něj vlastně investovat. Fond můžete nakoupit u investiční společnosti nebo u zprostředkovatele – banky nebo finančního poradce. Vyberte si možnost, která je vám nejsympatičtější a která je pro vás nejvíce pohodlná. 

Pokud máte vlastního bankéře nebo poradce, neváhejte se na něj obrátit. Mějte na paměti, že budete platit poplatek za nákup fondu, který je provizí pro toho, kdo vám fond prodal. Za něj můžete očekávat odpovídající servis a informace.

#investovani #investice #investovaniprozacatecniky #fondy #akciovefondy #zacinameinvestovat

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty