5 minut čtení

Lekce z historie? Investice do skvělého podniku oceněného nesmyslnou cenou může být ztrátová i desítky let

Metoda oceňování akcií je poměrně komplikované téma, které v tomto článku nechci rozebírat. Spíše se chci omezit na důležitou myšlenku, jak je podstatné nakoupit společnost ve správné chvíli, v okamžiku, kdy má dost prostoru pro růst!

Pár příkladu z historie pomůže ilustrovat situaci více než dost.

Pokud jste koupili Microsoft již v roce 1999 během euforie na trzích těsně před splasknutím dot com bubliny, obchodovala se společnost v rozmezí 55 až 60 dolarů. Oproti současnosti skvělá cena…

Jak všichni víme z historie akciového trhu, krátce na to jsme byli svědky jednoho z největších pádů trhů od Velké hospodářské krize. Poměrně zajímavé je, že jsme v posledních letech viděli hned dvě takové havárie, to je ale asi příběh na jindy.

Potíž s nákupem společnosti Microsoft na konci 90. let spočívá v tom, že se její ocenění vyšplhalo iracionálně vysoko a lidé tak kupovali akcie této společnosti za směšně vysoké P/E ratio a i ostatní poměrové ukazatele se pohybovaly nesmyslně vysoko, kdybyste chtěli proti omezení na P/E ratio namítat.

Vzhledem k vysokému ocenění před prasknutím bubliny byl pád cen Microsoftu opravdu tvrdý. Ne tak devastující jako v případě mnohých jiných internetových společností, ale stále velmi podstatný a trvalo nesmírně dlouho, než se akcie Microsoftu vrátily nad předkrizové úrovně.

Ptáte se, jak dlouho?

Zotavení akcií Microsoftu trvalo 18 let!

Dokážete si představit, že byste čekali 18 let na to, aby cena stoupla do úrovně vaší původní investice? Osobně si to moc představit nemůžu, a to jsem relativně trpělivý člověk s dlouhodobým investičním horizontem. Ale čekat 18 let, abych se opět dostal do černých čísel?? Velmi složitá představa.

V současnosti Microsoft samozřejmě vzkvétá, oprášil zašlou slávu a nyní je jednou z bašt technologického světa. Většina díků akcionářů však patří nezlomnému vůdci s dlouhodobým plánem a vizí a také tomu, že se společnost začala orientovat na další, více ziskové, obchodovatelné produkty.

V období mezi lety 1999–2017 byla investice do akcií Microsoftu v podstatě mrtvými penězi. Pokud byste během této doby využili strategii pravidelného investování, vaše zhodnocení by samozřejmě bylo lepší. Bez výrazně zlepšeného podnikání a zvýšení příjmů společnosti, by však ani tato strategie příliš nezabrala.

Vývoj ceny akcií Microsoft od roku 1.1. 1999 do současnosti

Zdroj: finance.yahoo.com

Příklad Microsoftu není v historii ojedinělý

Dalším příkladem totožné situace je Coca-Cola v letech 1972–1984. Akcie nápojového giganta se obchodovaly s maximem v roce 1972 na úrovni 1,39 dolaru za akcii, kdy cena klesla a pod touto úrovní se obchodovala po dobu 12 let až do roku 1985, kdy cena vzrostla na 1,46 dolaru za akcii.

Stejně jako v případě Microsoftu se rovnala investice do akcií Coca-Coly po celých 12 let naprosto ztraceným penězům, které se mohly investicí do jiné, lépe podnikající společnosti krásně zhodnocovat. S využitím strategie složeného úročení byste opět mohli ponížit počáteční investici, ale bez jakéhokoliv růstu nebo zhodnocování ceny akcie by se jednalo o sakra dlouhé čekání, než byste se dočkali zajímavého zhodnocení.

Dva vzory, které jsou pouze zářnými příklady z mnoha stovek, jež bych s vámi mohl sdílet, pointa příběhu však zůstává stejná. Na ceně, kterou zaplatíte, když společnost kupujete, opravdu záleží.

Vývoj ceny akcií Coca-Cola v letech 1971–1986

Zdroj: finance.yahoo.com

Najděte si fungující strategii a neuhněte z cesty  

Výběr akcií nemusí zahrnovat dlouhé a komplikované vzorce a složité rovnice. Musíte si pouze najít systém, který vám vyhovuje. Osobně za tím nehledám žádnou vědu a využívám jednoduchých kombinací metrik, které jsem si osvojil studiem literatury a vyhýbám se podnikům, které pro mě mají příliš nesrozumitelné finanční výkazy, jako jsou například banky. V kombinaci s dlouhodobým investičním horizontem a strategií pravidelného investování, věřím, že budu úspěšný.

Vaším úkolem pak je najít, co vám funguje a toho se držet. Ocenění společnosti nespočívá pouze v nalezení konkrétních poměrových ukazatelů, je to také způsob přemýšlení prostřednictvím vyhlídek na růst společnosti a snaha určit případná úskalí, která na společnost mohou čekat.

Když najdete skvělou společnost za slušnou cenu, bude dlouhodobá odměna kompenzovat váš vynaložený čas nesčetněkrát. Znamená to ovšem, že máte najít společnost, jejíž akcie nikdy neklesnou? Samozřejmě že ne. Trik spočívá v nalezení spravedlivé ceny a pak už jenom buďte trpěliví.

Je tedy opravdu nejlepší investiční strategií kupovat růstové akcie typu Amazon nebo Shopify, které mají nesmyslně vysoké P/E ratia? Příklady z historie nám dávají na tuto otázku negativní odpověď. Někdy zkrátka v investování platí, že se zdají některé akcie na první pohled příliš dobré, aby to mohla být pravda.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow #microsoft #cocacola #americkeakcie

Hodnocení: +48
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.