„Zajímalo by mě, jestli nějaká jiná generaci viděla tak ohromující datovou revoluci a změny hodnot jako ty, které jsem během svého života zažil.“
„Sotva je nějaký zdroj informací prohlášen za stálý a uvěřím, že informace v něm obsažené jsou důležité a trvalé, už to není pravda.“
„Všechno, o čem jsem si byl jistý nebo jsem se naučil, že je nemožné, se stalo.“
Víte, kdo je autorem těchto třech volně přeložených citací? …
Winston Churchill.
Winston Churchill, který se narodil v roce 1874 a zemřel v roce 1965, na sklonku života vzpomínal na změny, ke kterým došlo během jeho života. Proběhly boje dvou světových válek, vynalezla se elektřina, telefon, rádio, televize a na Měsíci stanul první člověk.
Neuvěřitelné změny a inovace zaznamenané během jeho života jsou ale také ilustrací, že nic není trvalé a věčné. Je dost možné, že kdybych uvedl jako autora citací, kteréhokoliv z našich současníků, pravděpodobně byste mi věřili.
Před týdnem jste měli možnost si přečíst o prvních 4 lekcích, jak v těžkých dobách přežít jako investor. Dnes bychom se měli podívat na zbývající 3. Pojďme tedy na to.
5. Zbavte se slabých
Ve světě ovlivněném nemocí COVID-19 zažijí téměř všechny společnosti pokles tržeb. Případ od případu budou panovat rozdíly, může to však být 10, 20, 50 nebo dokonce 70% ztráta tržeb. K podobnému vývoji může dojít během čtvrtletí, roku nebo to může trvat déle. Otázka, kterou si musíte položit je, zda jsou rozvahy vámi nakoupených firem dostatečně silné, aby vydržely pokles tržeb po tak dlouhou dobu.
Nejjednodušší možností je vzít rozvahu každé vaší společnosti a vytvořit si excelovou tabulku, kde u každé investice uvedete současnou výši tržeb a do druhého sloupce snížíte tyto tržby na polovinu. Jak dlouho by s podobným poklesem tržeb mohla daná společnost přežít? Jak moc je vaše společnost v současné době zadlužená?
Rozvahy společností jsou poměrně nedůležitým finančním výkazem, dokud na nich nezačne doopravdy záležet, což se ukazuje nejvíce právě v krizových dobách, jako může být tato. Více zadlužené společnosti výrazný pokles tržeb nemusí přežít, vaše portfolio současnou situaci přečká. Pokud však zjistíte, že je nějaká z vašich společností velmi zadlužená a závislá na stavu ekonomiky, raději se takové společnosti zbavte. Pokud byste naopak chtěli využít současného poklesu cen a koupit akcie společností se slevou, podařilo se mi už na toto téma také zpracovat článek, mrkněte na něj.
6. Nesnažte se nakoupit u dna
Místo toho, abyste se soustředili na to, kdy by mohlo být dosaženo dna akciového trhu, staňte se spíše analytikem na poloviční úvazek a studujte mikroekonomické faktory jednotlivých společností.
Raději se zaměřte na váš nákupní seznam, o kterém hovořím v první části tohoto článku a prostudujte si podrobně data společností, které byste chtěli vlastnit. Raději zauvažujte nad tím, kde by tyto společnosti mohly za 5–7 let být, než abyste spekulovali na další pokles jejich cen. Raději si o těchto podnicích zjistěte vše, co můžete a případně proveďte nákup, bez ohledu na aktuální pohyby trhu jako celku.
Zapomeňte na to, že byste dosáhli výnosu navíc, díky perfektnímu načasování trhu. Raději se zaměřte na důležité, a to jsou společnosti, které chcete vlastnit. Můžete pomalu nakupovat firmy, které mají dlouhodobý potenciál, přestože momentálně klesají. O jejich dlouhodobém potenciálu nerozhoduje momentální nálada na trzích, ale kvalita jejich podnikání.
7. Nezapomeňte na diverzifikaci
Namísto toho, abyste se soustředili pouze na jediný sektor nebo zaměřili své investice pouze na pár jednotlivých firem, nezapomínejte na diverzifikaci. Diverzifikace je základem každého dobře fungujícího portfolia a v krizových dobách to platí dvojnásob.
Prohlídněte si svůj nákupní seznam a hledejte příležitosti, jak rozšířit své portfolio do oblastí, kde jste doposud neinvestovali. Ve chvíli, kdy trh klesne je možné koupit řadu zajímavých ale dříve předražených společností za skvělou cenu. Současným příkladem může být například finanční sektor, který v dobách krizových vždy čelí velkému odlivu důvěry investorů. Stejně tak mezi akciemi spojenými s cestováním je momentálně mnoho velmi zajímavých příležitostí, které mohou dlouhodobě zaměřenému investorovi přinést zajímavý zisk.
Slovo závěrem
Informace, které jsem vám předal prostřednictvím těchto dvou článků, by vám měli poskytnout jistotu, že jste připraveni nejenom na dnešek ale také na nadcházející týdny, měsíce nebo roky, což může být klidně časový rámec, po který se budou finanční trhy z pandemie vzpamatovávat.
Nikdo neví, co přinese budoucnost a připravenost je správná věc, zejména v investování. Sepsaný nákupní seznam a emociální a finanční připravenost jsou rozhodující atributy, které vám umožní nejenom přežít, ale i benefitovat z dalšího poklesu trhu.
#covid19 #coronavirus #investovani #investice #investicnistrategie #howto #knowhow