5 minut čtení

Tři zásady, které ochrání vaše akciové portfolio před recesí

Máte obavy z dalšího propadu akciových trhů, ale přesto z nich nechcete utíkat? Pokud ano, měli byste pro jistotu podniknout pár „bezpečnostních opatření“.

Pravděpodobně jsme právě vstoupili do hospodářské recese, která je definovaná jako pokles reálného HDP během minimálně dvou navazujících čtvrtletí. Recese obvykle představují pro jednotlivce, firmy i celý akciový trh špatné časy. V současnosti se však nacházíme v ojedinělé době, nynější recese je způsobená pandemií, nikoliv prasknutím finanční bubliny. Mezi odborníky se tak rozvířila čilá debata, zda se bude jednat pouze o krátkodobý ekonomický propad nebo nás čeká delší deprese.

Zatímco mladí investoři s dlouhým časovým horizontem mohou poměrně v klidu spát, s přibývajícím věkem byste se měli mít více na pozoru. Máte-li strach z dalšího propadu akciových trhů a případné deprese, zde je návod, jaké změny v portfoliu provést, abyste zamezili případným fatálním ztrátám.

Nakupujte necyklické akcie

Jednou z učebnicových strategií platných za jakékoliv recese, je nákup akcií společností, jež nejsou příliš ovlivňovány hospodářským cyklem. Mezi typické sektory odolné vůči recesi patří segment firem vyrábějící spotřební zboží a energetické společnosti.

Klasickým příkladem z první kategorie je Procter & Gamble, který je největším výrobcem spotřebního zboží na světě. Jak asi tušíte, v továrnách této společnosti jsou denně vyráběné obrovské objemy každodenních domácích potřeb, jako je toaletní papír, mýdlo a další výrobky, které si lidé musí kupovat v dobách dobrých i špatných.

Energetické akcie pak představují bezpečný přístav pro vaše peníze. Firmy z tohoto segmentu se často chlubí monopolním postavením na jednotlivých národních trzích. Ačkoliv jsou tyto společnosti často regulovány, což značně omezuje prostor pro jejich růst, v nejistých dobách jsou přitahovány investory, kteří si od nich slibují výplatu pravidelné dividendy.

Naopak byste se měli vyhnout bankovním akciím, které prosperují ruku v ruce s rostoucí ekonomikou, či výrobcům dražších statků, kam patří například automobilky. V době recese mají lidé potíže se splácením svých úvěrů, úrokové sazby klesají (Alespoň v minulosti tomu tak bylo. Dnes nemají úrokové sazby příliš prostoru pro další pokles.), přičemž klesají i výdělky bank. V těžkých dobách pak lidé také ve větší míře omezují velké nákupy, proto značně klesají i příjmy automobilek.

Graf akcií Procter & Gamble za posledních 365 dní

Zdroj: finance.yahoo.com

Hledejte akcie s dobrou rozvahou

V průběhu dlouhodobého hospodářského poklesu na významu nabývají rozvahy společností. Z firemní rozvahy je relativně snadné odhadnout jejich finanční zdraví, protože okamžitě získáte přehled o výši dluhů a volných peněžních prostředcích.

Mnohem bezpečněji ve světle recese působí společnosti s nižším dluhem a vyššími objemy hotovosti. Primárním předpokladem pro dobrou rozvahu je pravidelné generování zisků, proto jsou rozvahy dvojnásobně zajímavým místem, hledáte-li příležitosti k nákupu v době poklesů trhů.

Příkladem akcie s výbornou rozvahou je Alphabet, mateřská společnost Google. Její dominantní zdroj příjmů, digitální reklama, neustále roste a pomohl společnosti se dopracovat k obrovskému hotovostnímu polštáři v neuvěřitelné výši 117,2 miliardy dolarů, při pouhých 5 miliardách dlouhodobých dluhů.

Přestože řada velkých firem omezila digitální reklamu, Alphabet nadále generuje hotovost, kterou reinvestuje do svých rozvíjejících se oblastí jako je cloudové řešení a dokonce přistupuje ke zpětnému odkupu akcií, ve chvílích, kdy jejich tržní cena poklesne.

Naopak společnosti s vysokou úrovní zadlužení se mohou s poklesem tržeb dostat do vážných potíží. Přesně to se v současnosti děje vysoce zadluženým leteckým společnostem, které by bez pomoci jednotlivých vlád jenom těžko přežily.

Graf akcií Alphabet za posledních 365 dní

Zdroj: finance.yahoo.com

Zauvažujte o růstových akciích

Recese nemusí být pro všechny akciové tituly pohromou. Populárním růstovým akciím může naopak nabídnout prostor pro další zhodnocení. Jakými důvody lze obhájit investici do růstových akcií v době recese, když mají tendenci být obchodované za vyšší než racionální ceny? Jsou k tomu hned tři oprávněné důvody:

  • Jakmile se přihlásí recese, klesají úrokové sazby a nižší úrokové sazby činí budoucí peněžní toky atraktivnější v porovnání se současnými. Situace hraje do karet růstovým akciím, které dnes negenerují mnoho zisků, ovšem zaznamenávají prudký růst tržeb, který je (nebo by mohl být) předzvěstí větších profitů v budoucnu.
  • Jakmile vlivem recese přestane trh jako celek růst, dostávají růstové akcie prémiové ocenění
  • Současné růstové akcie se obvykle vyskytují v segmentu populárních technologických trendů, které zefektivňují podnikání jiných firem. Inovace těchto technologií se nyní, kdy řada lidí sedí nuceně doma, ještě zrychlují. Podniky cítí potřebu digitalizace a automatizace. Růstové akcie tak mohou ve skutečnosti díky nynější pandemické recesi dlouhodobě posílit.

Slovo závěrem

Portfolio rezistentní vůči recesi by mělo být tvořeno kombinací stabilních necyklických akcií, spolu s akciemi s vysokou čistou hodnotou aktiv. Za povšimnutí stojí i mladé technologické růstové společnosti zaměřené na poskytování nových technologií pro efektivnější možnosti podnikání. Pokud opřete své portfolio o tyto tři pilíře, mělo by si vést nadstandardně i v době recese či dlouhodobé deprese.

#recese #krize #akcie #americkeakcie #investovani #investovat #rustoveakcie #google

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.