7 minut čtení

10 největších chyb investorů podle Petra Syrového a knihy Investování pro začátečníky. Děláte je taky?

Začínající investoři dělají chyby, to je přirozené. Ale nemuseli by jich dělat tolik, minimálně kdyby o nich věděli. Proto byste si měli přečíst těchto 10 největších chyb investorů, které sepsal Petr Syrový ve své knize Investování pro začátečníky.

Autor knihy Investování pro začátečníky Mgr. Petr Syrový je finanční analytik a poradce, spisovatel, lektor. V knize jednoduše a přesně přibližuje laikům investování prostřednictvím metafor, příkladů i grafů. V závěru knihy v kapitole Investorské chyby uvádí nejčastější chyby, kterých se dopouští mnoho a mnoho investorů a pokud chcete být v investování úspěšní, určitě byste se jich měli vyvarovat. Shrnula jsem je pro vás do deseti stručných bodů, pojďme jimi prolétnout.

1. Myslí si, že investování je jednoduchá a rychlá cesta k bohatství

Toto varování se objevuje napříč investičními radami odjakživa, ale u Petra Syrového mě opravdu zaujal jednoduchý argument, který jej skvěle dokládá.

„Pokud si myslíte, že jste ji našli, tak si položte jednoduchou otázku: jak to, že jsem ji objevil právě já a právě teď? Jak je možné, že mnoho chytrých lidí na trhu na to nepřišlo? Odpověď bývá jednoduchá: je to tím, že tato jednoduchá cesta neexistuje a někde je zakopán pes a já to ještě nevím.

Bylo by bláhové si myslet, že já – nezkušený, začínající investor jsem objevil Zlatý grál investování. Proto byste se před neodolatelnými investičními příležitostmi měli mít na pozoru. To souvisí s dalším bodem.

2. Naletí na podvod

Podvodné nabídky na trhu budou existovat vždy. Sice se je legislativa snaží vymýtit, ale podvodníci vždycky přijdou na nový způsob, jak své oběti obrat o peníze. Pokud nevěříte, mrkněte například na články:

TOP 5 největších podvodů na investory po roce 2000: Akcionáři přišli o miliony dolarů

Ponziho schéma: Znáte tento rafinovaný systém podvodů na investory?

Pokud nabídka láká na velmi zajímavý výnos, který výrazně předčí všechny ostatní konkurenční produkty, tvrdí, že nemá rizika nebo je nápadně snadná a bez práce, raději se jí vyhněte.

3. Tipují podhodnocená aktiva

„Jestli se cítíte jako investiční laici, netipujte, kam se vydá dolar, kam půjde cena ropy nebo jestli vydělají více akcie japonské nebo americké. V těchto otázkách se mýlí i odborníci, natož laici.“ 

Petr Syrový dále uvádí, že existují i studie které zpochybňují, zda se vůbec dá budoucnost trhů spolehlivě předpovědět. Pro začínajícího investora je nejlepší, když nakoupí portfolio, které potřebuje a udělá to co nejdříve. Tipování podhodnocených aktiv je totiž velmi riziková investiční strategie. Když se váš laický odhad totiž nevyplní, s velkou pravděpodobností proděláte.

4. Vybírají si fondy podle historické výnosnosti 

Mnoho investorů si vybírá fond podle toho, kolik vydělal v minulosti. Z nabídky investiční společností si vyberou fond, který měl v posledním roce největší zhodnocení. Ty mívají ale jedno velké nebezpečí. Bývají malé a úzce zaměřené. A jak píše Petr Syrový:

„Investice do úzce zaměřených fondů je vždy riziková. Rizikovější než investice do globálních akciových fondů, které investují na celém akciovém trhu.“

Je standardní, že nějaký koutek akciového světa předvede skvělý výkon. Někdy jsou to nemovitosti, jindy ropa. Globálně investující fondy budou ve výkonnosti pravděpodobně někde uprostřed, ale právě to chcete. Protože velký zisk v jednom roce může znamenat výrazný propad v tom dalším. Střed pravděpodobně zůstane středem. 

5. Poddávají se emocím

Podle Petra Syrového jsou investoři ovládáni hlavně dvěma emocemi: chamtivostí a strachem. A obě dvě je mohou dostat do problémů. Řešením ovládání emocí je používání systému. Investovat podle stejných pravidel, ať už se na trhu děje cokoliv.

6. Jsou příliš aktivní

„Příliš časté sledování investice ve vás bude podporovat nežádoucí emoce. Stále častěji vás bude lákat investice prodat nebo vyměnit.“

A to je, jak jsme si řekli výše, nežádoucí. Nejlepší je podle Petra Syrového (nebo třeba i Warrena Buffetta) nedělat nic, nesledovat kurzy a jednou za rok se podívat, jak se vaší investici daří, případně udělat malé změny. Příliš časté obchodování vás bude stát peníze na poplatcích a také vám kvůli němu může utéci růst.

7. Mají špatně formulované počáteční požadavky

„Je to úplně stejné jako když kupujeme oblek, auto nebo dovolenou. Jestli si objednáme dovolenou ve Švýcarsku a pak zjistíme, že nesnášíme hory, nemůžeme být spokojeni. Stejně tak s investicí,“ píše Petr Syrový.

Pokud nevíte, co od investice vlastně chcete, nemůžete najít správnou investici, která vaše očekávání naplní.

8. Mají zbytečně konzervativní portfolio

Pokud vaše peníze leží na málo výnosných bankovních účtech nebo termínovaných vkladech několik let, přicházíte podle Petra Syrového zbytečně o peníze. 

„Když si investor uvědomí, o kolik prostředků svou nečinností přišel, asi by příště investoval jinak.“

A podle autora Investování pro začátečníky to neplatí jen u bankovních produktů, ale například i u nejkonzervativnějších fondů peněžního trhu. Dejte si pozor na to, aby vaše peníze zbytečně nepřicházely vniveč.

9. Podcenili likviditu nebo riziko

Pokud jste si původně mysleli, že peníze můžete v investici nechat ležte 5 let, ale po 2 letech je musíte vybrat, vystavujete svou investici riziku prodělku. Možná, že peníze vyberete ve chvíli, kdy bude investice v mínusu a vy přijdete o peníze.

„Abychom tomu zabránili, musíme dobře rozdělit peníze. Musíme počítat s nějakou rezervou, kterou máme pro případ nenadálých výdajů.“

A to samé platí u podceněného rizika. Pokud jste si na začátku mysleli, že zvládnete dočasný pokles o 20 %, ale když se to opravdu stalo, ztratíte nervy a investici prodáte, přijdete o peníze.

„Pokud máte špatný pocit z toho, že pokles je větší než vaše měsíční výplata a že celý měsíc vyděláváte na to, co investice ztratí, není to investice pro vás.“

Jinými slovy: investor potřebuje mít dobrou představivost. Představit si všechny možné scénáře a zkusit zjistit, co s jeho psychikou udělají a jak na ně bude reagovat.

10. Mají úzce neboli módně zaměřené portfolio

Podle Petra Syrového je tento nešvar mezi investory velmi častý. Investoři mají pocit, že chtějí jít proti proudu a zvolí si nějaký úzce vyprofilovaný koutek investičního světa. Jde ale o silně rizikový postup.

Riziko se skrývá v tom, že jakmile se nedaří tomu našemu koutku světa, jsou ztráty pro portfolio katastrofální. Návrat na původní úroveň je moc a moc dlouhý, často nemožný.“

Správná diverzifikace je tedy i podle Petra Syrového klíč. Nechte se při snahu o ní inspirovat třeba Rayem Daliem.

Takhle investuje Ray Dalio: Diverzifikační strategii, kterou pojmenoval Svatý grál, můžete použít i vy

#investovaniprozacatecniky #petrsyrovy #zacinameinvestovat #investice #akcie #dluhopisy #investovani 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dělával jsem všech deset chyb a k tomu asi dalších dvacet :-) Jsem vyléčen díky finančním ztrátám, ale hlavně díky usilovnému zjišťování, jak na to. Drahá škola...
    +2
    • Komplet sbírka! :D A jak to vnímáte zpětně? Jste rád, že jste je udělal, nebo byste byl raději, aby vás před nimi tenkrát někdo varoval?
      0
    • Varování by nestačilo, učím se chybami. Kde chybuji, mám emoční prožitek, pak nedělám znovu.
      +2
    • já ač jsem věkem mladší, tak jsem díky experimentů taky přišel o docela dost peněz, vzhledem k mým příjmům v tehdejší době...a dost mě to ponaučilo :-D řekl bych, že jsou začátečnické chyby dost časté...
      0