Warren Buffett říká, že by mohl:
„Vaše celkové finanční prospívání zlepšit tím, že by vám dal jízdenku s pouhými 20 jízdami. 20 drážek [Buffett mluví o jízdenkách, které se znehodnocují propíchnutím jako například vlakové jízdenky u nás] by reprezentovalo všechny investice, které byste za svůj život mohli udělat. Jakmile by byla jízdenka propíchaná, už byste nemohli udělat nikdy žádnou investici.“
Za takových podmínek byste si podle Buffetta: „Velmi dobře rozmysleli, co děláte a byli byste nuceni vsadit jen na to, o čem jste skutečně přemýšleli. Tím pádem byste si vedli mnohem lépe.“
Co tím chce Věštec z Omahy říci? Jednoduše to, že nás často pokouší touha využít každé příležitosti, která se nám namane (především v oblasti peněz), ale ne každá příležitost za to stojí. Když omezíte počet investic, které uděláte a opravdu dobře si je rozmyslíte, můžete se se svými omezenými zdroji soustředit jen na ty perspektivní.
Toto „pravidlo 20 voleb“ se nemusí týkat jen investování, ale například i byznysu. Charilie Munger tvrdí, že je pro něj i pro Buffetta byl tento koncept vždy samozřejmostí. „Přijde mi očividné, že vítěz musí sázet velmi vybíravě. Bylo mi to jasné už odjakživa. Nevím, proč to není jasné mnoha ostatním lidem.“
Pravidlo můžete použít, abyste zbohatli
My všichni máme (na rozdíl od Buffetta) značně omezené zdroje. Když začnete nad penězi přemýšlet jako nad píchacími lístky, můžete je lépe nasměrovat tam, kde je chcete mít. Představte si například, že svých přebytečných 75 korun každý den „píchnete“ do Latte cestou do práce. Není z dlouhodobého hlediska lepší je „píchnout“ na spořící účet? Jistě, že je.
A mně osobně tato Buffettova metafora přijde opravdu skvělá, protože může mít i druhý význam. Mohla by krásně ilustrovat „nevratnost“ špatných investic. Jakmile jednou své peníze vyhodíte za zbytečný kus oblečení, kadeřníka nebo jídlo, už je nikdy nedostanete zpátky. Píchli jste lístek a už na něj znovu nemůžete jet. Naproti tomu investice do akcií nebo třeba dluhopisů bych k jízdnému nepřirovnávala, protože peníze, které do nich vložíte, neztrácíte. Jen je odkládáte na později a ještě je množíte.
Nebo třeba abyste byli produktivnější
Buffettovo pravidlo se dá aplikovat i na další obory kromě peněz. Například na multitasking. Je to něco, k čemu většina z nás během nabitého pracovního dne tíhne, ale vědci už nejednou dokázali, že dělání milionu věcí najednou není moc výhodné. Jednak to zapříčiní, že se náš mozek snadno rozptýlí a zadruhé nám při multitaskingu může trvat i čtyřikrát déle zpracovat novou informaci.
Když budete ke svému to-do listu přistupovat jako k píchacímu lístku, uvědomíte si, že každý den zvládnete jen určitý počet úkolů a budete si muset vybrat, kterému z nich chcete věnovat svou plnou pozornost. Když se vám povede přiřadit každému úkolu jeho důležitost, budete se moci soustředit jen na to podstatné namísto snahy o udělání všeho zároveň.
Žijeme ve světě neustálých rozptýlení – na půl dokončených projektů, nápadů nebo závazků. Vzpomeňte si na poslední období, kdy vás něco zaujalo, jestli jste jako většina lidí, chvíli jste do toho chvíli fušovali a za pár týdnů se na to vykašlali a našli si jiný zájem.
Pravděpodobnost toho, že v něčem uspějete, se může drasticky zvýšit, když si budete dobře vybírat, čemu věnovat pozornost. Jakmile se na něco zaměříte, jděte po tom, dokud si novou dovednost nebo schopnost skutečně neosvojíte.
#buffett #warrenbuffett #investice #investovani #byznys #produktivita #motivace