5 minut čtení

Ponziho schéma: Znáte tento rafinovaný systém podvodů na investory?

Ponziho schéma se proslavilo už ve 20. letech 20. století, ale bohužel jej někteří investiční podvodníci používají dodnes. Pojďte se podívat na to, jak Ponziho schéma funguje a jak jej rozpoznat.

Ponziho schéma je investiční podvod pojmenovaný po italském podvodníkovi Charlesu Ponzim, který ve 20. letech 20. století spáchal investiční podvod, díky kterému obral investory v Americe a Kanadě o 20 milionů dolarů. Než se vše provalilo, jeho proradný systém fungoval roky. Ponzi sice podvod nevymyslel, ale proslavil jej natolik, že se s ním začal spojovat.

Co to je Ponziho schéma a jak funguje

Ponziho systém je jednoduchý – platí existujícím investorům penězi, které získal od nových investorů. Přitékající kapitál od nových investorů se nepoužívá pro žádné investiční aktivity, namísto toho je podvodník používá k tomu, aby mohl vyplatit slíbená procenta stávajícím investorům. Podvodná společnost vynakládá všechny své síly na to, aby se jí podařilo naverbovat co nejvíce nových investorů.

Ponziho schéma může „fungovat“ do té doby, dokud investoři nepožadují proplacení celé své investice nebo prodání jakýchkoliv aktiv, která si myslí, že mají. Vzhledem k tomu, že schopnost podvodníků získávat nové investory musí někdy skončit, musí se zákonitě každý případ Ponziho schématu provalit. Tou dobou jsou podvodníci buď dopadeni a odsouzeni, nebo uniknou se všemi nebo velkou částkou zbývajících financí investorů.

Ponziho schéma versus pyramidové schéma

Ačkoliv Ponziho schéma často spadá pod pyramidové schéma, nejsou identická. Například u Ponziho schématu nemusí podvodníci neustále nacházet nové investory jako u pyramidového schématu, stačí, když se jim povede přesvědčit stávající investory, aby investovali více peněz.

Pyramidové schéma funguje na následujícím principu – původní podvodník získá nové investory, jejichž cílem je také najít nové investory a tak dále. Někdy strůjci pyramid používají nabídky, které jsou představeny jako investiční příležitosti (nebo například právo prodávat konkrétní produkt). Každý nově příchozí platí svému recruiterovi za právo tento produkt prodávat nebo nabízet. Ten, kdo peníze obdrží, musí své výnosy sdílet s lidmi na vyšších úrovních pyramidové struktury. Účastníci pyramidy tedy nevydělávají na samotných investicích, ale tím, že získávají peníze od nově příchozích.

Maddoffův skandál

Pravděpodobně druhý nejslavnější případ Ponziho schématu je případ Bernarda Madoffa, který se provalil v roce 2008. Madoff byl udán vlastními syny a následně zatčen a odsouzen ke 150 letům vězení. Celkový objem podvodu byl neuvěřitelných 64,8 miliard dolarů. 

Finančníkovi Madoffovi se dařilo Ponziho schéma používat celých 20 let. Pokud vás případ Madoffa a dalších podvodů na investory zajímá, přečtěte si také článek: TOP 5 největších podvodů na investory po roce 2000: Akcionáři přišli o miliony dolarů.

Ponziho schéma využili také podvodní obchodníci s kryptoměnami

Na jaře roku 2017 bylo odhaleno Ponziho schéma ve společnosti OneCoin se sídlem Bombaji. 18 zástupců společnosti OneCoin bylo indickými pocitisty zatčeno. Do této doby společnost OneCoin převedla přes své účty přes 350 milionů dolarů. OneCoin se navenek prezentoval jako kryptoměna, ale ve skutečnosti šlo jen o jeden velký podvod. 

Projekt oficiálně prodával pouze vzdělávací balíčky, které stojí od 110 do 27 tisíc eur. Zájemce získal promo materiály a tokeny, které měl moci využít pro těžbu OneCoinů. Ve skutečnosti bylo ale jediné, na čem mohli investoři vydělat, získávání nových oveček do pyramidového Ponziho schématu

Spoluzakladatelka falešné kryptoměny „Kryptokrálovna“ Ruja Ignatova

Spoluzakladatelka falešné kryptoměny Ruja Ignatova v roce 2017 zmizela a její bratr Konstantin Ignatov se doznal k praní peněz a podvodu. Jeho soudní proces byl posunut na červenec 2020, musíme si tedy ještě počkat na to, jak se americká vláda Konstantinu Ignatovi odvděčí.

Během roku 2019 měla problémy i nejznámější digitální měla Bitcoin. Zaznamenala nemalé výkyvy v hodnotě. Její cena se pohybovala od 4 do 12 tisíc dolarů. Největší poslední propad loňského roku nastal, když společnost Chainalysis vytvořila analýzu, ve které informovala o podvodech s digitálními měnami.

Mezi podvodné firmy patřila například čínská platforma PlusToken, která slibovala až 600% zhodnocení vložených virtuálních měn (mezi což počítala i odměny za získání nových uživatelů). Z naivních obchodníků s kryptoměnami vylákala společnost přes 3 miliardy dolarů.

Varovné signály Ponziho schémat

Mnoho Ponziho schémat spolu sdílí nemálo charakteristik, podle kterých byste je mohli včas rozpoznat a ušetřit si peníze. Patří mezi ně následující:

  • Vysoká návratnost s minimálním nebo žádným rizikem,
  • podezřele konsistentní návratnost,
  • tajnůstkářské a komplexní strategie, kterým řadoví investoři nerozumí,
  • problémy s papírováním,
  • nelicencovaní obchodníci,
  • obtíže s placením provizí nebo prodáním investice.

#podvod #akcie #investovani #pyramidoveschema #ponzihoschema #podvodnici #scam #kryptomeny #bitcoin #onecoin

Hodnocení: +52
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.