Dalio v roce 1975 spustil Bridgewater Associates ze svého dvoupokojového bytu hned po studiích a během následujících dekád se z něj stal boháč.
Dnes má Dalio jmění asi ve výši 18 miliard dolarů a Bridgewater Associates spravuje v aktivech asi 160 miliard dolarů. Velkou část svého úspěchu Dalio připisuje tomu, že skvěle ovládá umění diverzifikace a speciální metodě skladby portfolia. Tu vyvinul i díky mnohým bolestivým přešlapům, které ho za kariéru potkaly.
Svatý grál diverzifikace
Tradiční diverzifikace portfolia se soustředí na ochranu prostřednictvím nákupu různých druhů aktiv. Například akcií, dluhopisů, nemovitostí a tak podobně. Problém s touto metodou diverzifikace je, že může negativně ovlivnit návratnost investicí. Čím bezpečnější složení portfolia, tím menší je většinou zhodnocení.
Daliův Svatý grál je navržen tak, aby snížil rizikovost portfolia a zároveň vás nepřipravil o veliké výnosy.
Musíte se zaměřit na korelaci aktiv
Ačkoliv se může Daliova strategie na první pohled zdát kontraintuitivní, mnoho investorů si na svou vlastní kůži ověřilo, že funguje.
Dalio vybírá do portfolia aktiva, která mají mezi sebou co nejmenší korelaci. Korelací je myšlena míra, jakou se vzájemně ovlivňují hodnoty jednotlivých aktiv. Například hodnoty akcií v pozitivní korelaci jdou společně nahoru i dolů a hodnoty akcií v negativní korelaci se chovají opačně. Když ceny akcií jedné společnosti jdou nahoru, ceny akcií druhé klesají.
Korelace se teoreticky dá změřit na stupnici od -100 % do 100 %. Akcie, které se pohybují v naprosto opačných směrech mají korelaci -100 % a akcie, které se pohybují identicky, mají korelaci 100 %. Akcie, které na sebe vzájemně nijak nepůsobí, mají korelaci 0. Jejich hodnoty jsou ovlivňovány úplně jinými proměnnými a pohybují se absolutně nezávisle na sobě.
Hledejte korelaci nula
Nula je ideální stav, který by Dalio chtěl nejraději mít mezi všemi svými aktivy v portfoliu.
„Ze svých předchozích selhání jsem se naučil, že ať už jsem si svým rozhodnutím sebejistější, vždy se můžu plést – a že správná diverzifikace je klíčem ke snížení rizika bez snížení zisků.
Pokud bych dokázal poskládat [portfolio naplněné kvalitními aktivy] správně diverzifikovaně [tak, že se doplňuje a nepřekrývá], mohl bych klientům nabídnout portfolio s mnohem konzistentnějšími a spolehlivějšími zisky, než jaké mohou získat kdekoliv jinde.“
Podívejte se na Daliův graf, bude vám jasné, proč svůj systém pojmenoval Svatým grálem.
Graf ukazuje, jak jeho systém diverzifikace funguje. Na fialové lince vidíte, že dáváme dohromady aktiva, která nejsou v korelaci (ve skutečném světě je to trochu složitější, ale hypotetická nulová korelace funguje pro lepší pochopení konceptu). Pokud máte jedno aktivum, jehož riziko se dá vyčíslit na 10 % (znázorněno na svislé ose) a předpokládaný výnos z něj je 7 %, s každým dalším nekorelačním aktivem rizikovost portfolia klesá. Pokud máte šest druhů nekorelačních aktiv, snížíte riziko z 10 na 4 %.
Abych to řekla ještě jinými slovy, představte si, že máte 10 nekorelačních aktiv s rizikem 10 % a předpokládanou výnosností 7 %. Dáte je dohromady a ačkoliv omezíte riziko o 60 %, stále máte předpokládanou výnosnost 7 %. Výnosnost není v Daliově systému nijak omezena diverzifikací.
Podle Dalia byste měli najít 15-20 investicí, které nejsou v korelaci, což vám poskytne nejlepší poměr rizika a zisku. Pokud vás Daliova metoda zaujala, podívejte se na video, ve kterém ji vysvětluje on sám.
#raydalio #investovani #investice #aktiva #investicnistrategie #diverzifikace #miliardar #akcie