26.10.2020 8 minut čtení

Finanční svoboda (2/3): Z dluhů k investování a vytváření pasivního příjmu

V druhém dílu třídílného seriálu o finanční svobodě si povíme něco o tom, jak se dostat z fáze nula, kdy jste závislí na ostatních nebo zadlužení, do fáze, ve které pracujete na vytvoření pasivního příjmu.

V prvním díle třídílného seriálu o finanční svobodě jsme si představili sedm kroků k finanční svobodě. 

Přečtěte si první díl: Finanční svoboda (1/3): 7 kroků na cestě k finanční svobodě.

Teď se na jednotlivé kroky podíváme zblízka.

Úroveň nula: Začátek 

Pokud jste mladý člověk, který je finančně závislý na rodičích, máte vlastně štěstí. Znamená to, že platí všechny vaše základní výdaje a možná i nějaké nadstavbové. Tím pádem všechny peníze, které si vyděláte navíc, můžete utratit, jak chcete.

Můžete je rozhazovat za jídlo v restauraci, nové oblečení nebo elektroniku, ale pokud chcete skrze celý žebříček finanční svobody prosvištět, dobře si své výdaje rozmyslete. Mrkněte také na článek Kakeibo: Japonské umění spoření peněz, které může kompletně změnit způsob, jakým ty své utrácíte.

Vzdělávejte se

Naučte se něco o osobních financích. Na toto téma existuje spousta skvělých knih jako například Myšlením k bohatství, Bohatý táta, chudý táta nebo Nejbohatší muž v Babylóně. Můžete zkusit také nějaký online kurz, skvělým zdrojem informací může být i takový YouTube. Měli byste se soustředit na vytváření měsíčního rozpočtu a pochopení základů investování.

Vydělejte víc peněz

Vezměte si ke škole poloviční úvazek, sekejte trávník, hlídejte děti nebo si zkuste vytvořit příjem online. A neutraťte to všechno najednou. Zkuste peníze investovat nebo je alespoň dejte na spořící účet. Jistě, můžete se s penězi trochu pobavit, ale měli byste jich odkládat stranou alespoň polovinu.

Myslete na budoucnost

Pokud už nejste teenager a pořád jste ve fázi nula, nepropadejte panice. Je to možná těžké, ale věřte, že se z toho můžete vyhrabat a posunout se. Ať už jste finančně závislí na partnerovi nebo kreditních kartách, můžete to všechno obrátit ve svůj prospěch. Konec konců, nebyli byste první. Vzpomeňte si například na Johna Paula DeJoriu, který se stal z bezdomovce miliardářem.

Jak se z úrovně nula dostat, pokud máte dluhy?

V zásadě musíte udělat tyto tři věci:

  1. Snižte dluhy
  2. Vytvořte plán
  3. Omezte výdaje

 

Snižte dluhy

První věc, kterou chcete udělat, je snížit dluhy, co to jenom půjde. Pokud splácíte vysoké úroky například na kreditních kartách, máte kontokorent nebo nevýhodný spotřebitelský úvěr, určitě si s nějakým odborníkem promluvte o refinancování (přesun úvěru či půjčky ke konkurenci za nových podmínek).

Jestli to z nějakého důvodu nejde, může být čas zvážit vyhlášení osobního bankrotu. Pokud vám dluhy přerůstají přes hlavu a odborníci vám nemohou pomoci, může to být nejlepší řešení. Bankrot je určitě brán jako stigma, ale vyhlašují ho firmy a někdy dokonce i města. Proč? Je to byznysové rozhodnutí. Někdy to nejlepší možné.

Vytvořte plán

Pokud nemáte tak velké dluhy, abyste kvůli nim vyhlašovali bankrot nebo to prostě udělat nechcete (existuje pro to mnoho relevantních důvodů), musíte vymyslet plán. Prosté náhodné házení splátek na různé závazky nic nevyřeší. 

Existují dvě oblíbené metody splácení dluhů. Ve zkratce obě popíšu.

Metoda sněhové koule

Spočívá ve splácení půjček od nejmenšího dluhu po ten největší. Při jejím využití se nejvíce koncentrujete na nejnižší půjčku, kterou máte. Všechny prostředky, které máte navíc, posíláte na její splacení. U ostatních závazků splácíte vždy jen minimální měsíční částku. Na úroku sice zaplatíte více než v případě metody laviny, ale má silný podpůrný psychologický efekt.

Metoda laviny

Dluhy si opět seřadíte, ale tentokrát podle úroků. Opět splácíte všechny půjčky naráz, ale všechny peníze navíc posíláte na umořením úvěru s nejvyšším úrokem. Po splacení nejnevýhodnějšího úroku postupujete dále, dokud nejste úplně nebo téměř bez dluhů. Při této metodě ve výsledku přeplatíte nejméně.

Omezte výdaje

Když máte dluhy pod kontrolou, musíte omezit své výdaje. Není to zrovna příjemné, ale pomůže vám to se rychleji dostat na úroveň jedna. A to je přece to důležité. Možná, že si budete muset více vařit doma nebo si najít spolubydlícího, ale bude to stát za to, věřte mi.

K menšímu utrácení byste měli i více vydělávat. Můžete zkusit prodat nějaké věci, které nepotřebujete nebo si k hlavnímu pracovnímu poměru vzít ještě brigádu. Vím, že to asi zní strašlivě, a že pokud v této situaci jste, máte pocit, že už se z ní nikdy nedostanete, ale stačí jen vytrvat. Zatněte zuby a myslete na budoucnost.

Úroveň jedna: Úspěšné plnění závazků

Zvládli jste to! Vykopali jste sami sebe z jámy a už nepotřebujete ničí pomoc. Jste samostatní. Možná, že stále splácíte nějaké dluhy, ale už k nim nepřihazujete. Pracujte dále na splácení.

Udržte to

Důležitá věc v této fázi je ujistit se, že už se nikdy znovu nedostanete do nuly. Pokud jste se museli na chvíli vrátit k rodičům, možná, že se budete moci odstěhovat do svého. Jestli jste si museli k práci vzít ještě brigádu, možná, že už ji nepotřebujete.

Rozvíjejte se

Měli byste část svého volného času věnovat tomu, abyste zlepšili svou schopnost vydělávat peníze ve svém oboru. Ať už vám pár tisícovek k platu zajistí titul nebo nějaký certifikát, jděte do toho. Pokud pracujete ve veřejném sektoru a v soukromém byste dostali více, zkuste tam štěstí. Nebo byste si vedli lépe jako freelancer? Proč nezkusit rozjet živost při práci a kdo ví? Třeba brzy budete moci s úvazkem seknout a dělat jen na sebe. 

Zkrátka udělejte něco, co vám pomůže k vyšším příjmům a co vám zabrání před opětovným návratem do úrovně jedna.

Úroveň dva: Stabilita

Vaše finanční situace je stabilní, děláte kariérní pokroky, máte větší příjmy. Největší zábranou mezi vámi a úrovní nula je kvalitní nouzový fond. 

Vytvořte si nouzový fond

Neexistuje žádné kouzelné číslo pro všechny, ale většina odborníků se shoduje na tom, že byste měli mít nouzový fond alespoň ve výši tří měsíčních mezd. To by měl být váš první milník.

Musíte se připravit na nečekané výdaje, abyste při poruše ledničky hned nemuseli běžet do banky pro spotřebitelský úrok. Nemáte dluhy a vaším hlavním cílem je, aby to tak zůstalo.

Jakmile uznáte, že máte našetřenou dostatečnou finanční náplast na nečekané výdaje, můžete zkusit investovat.

Začněte zlehka investovat

Není to brzo? Ne, není! Čím dřív začnete, tím více peněz v budoucnu budete mít. Vzdělejte se, pochopte základy investování a nechte část vašich příjmů, ať se zhodnocují například díky nízkorizikovým indexovým fondům. Čím dříve si osvojíte návyk pravidelného investování, tím lépe.

Třetí úroveň: Zbavení se dluhů

V této fázi už musíte být kompletně bez dluhů (kromě například výhodné hypotéky na nemovitost). Výše jsem uvedla dvě metody, které vám se splácením dluhů pomohou, pokud jste jednu z nich poctivě několik let využívali, měly by pro vás být dluhy minulostí.

V této chvíli byste měli poměrně velkou část svých měsíčních příjmů investovat a pracovat tak na vytvoření pasivního příjmu. Pokud jste v dobré finanční pozici, můžete se například poohlížet po nemovitosti, která by vám pasivní příjem mohla zajistit.

Poslední díl série najdete tady: Finanční svoboda (3/3): Peníze pracují pro vás, teď si splňte své sny

#rady #inspirace #uspech #byznys #podnikani #podnikatele #investovani #investice #kiyosaki #bohatytatachudytata #zakladyinvestovani #zacinameinvestovat

Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.