6 minut čtení

Bohatý táta, chudý táta: 5 lekcí z knihy o rozdílu mezi smýšlením bohatých a chudých lidí

Pokud jste si někdy zadali do Googlu něco jako „nejlepší knihy o financích“, je velmi pravděpodobné, že kniha Bohatý táta, chudý táta, byla na předních příčkách výsledků vyhledávání. A s klidným svědomím můžu říct, že právem.

Dílo od T. Kiyosakiho a L. Lechter bylo od přeloženo do 40 jazyků a údajně se ho prodalo více než 32 milionů kopií. Vypadá to, že lidé po celém světě chtějí být bohatí. „Neuvěřitelné, že?“

Bohatý táta, chudý táta pojednává o tom, jak přemýšlí chudí lidé, střední vrstva a bohatí, jaký je rozdíl mezi aktivy a pasivy, jak je důležitá finanční gramotnost a o dalších věcích, které by se pro úspěšný start do života lidé měli učit už na základní škole

No... Bohužel ve většině případů neučí a když učí, tak nesprávným způsobem. Já měla to štěstí, že nám knihu doporučila profesorka ekonomiky v prvním ročníku na střední škole a věřím, že kdybych se k ní vrátila teď, dala by mi zase mnoho podnětů k přemýšlení.

Kniha je psaná velmi čtivě a vstřebatelně, vzhledem k dějové linii, která ji prostupuje. Robert Kiyosaki měl „dva táty“. Jednoho vlastního – vzdělaného a váženého univerzitního profesora, který byl celý život chudý a jednoho cizího. To byl otec jeho nejlepšího kamaráda, bohatý podnikatel, který nikdy ani nedodělal střední školu. Oba tátové Robertovi nabízeli rady, které se týkaly ekonomiky a financí, ty ale byly protichůdné.

Mentalita chudého táty

Chudý táta zastával názor, že by se Robert měl stát zaměstnancem, mít stabilní práci a žádné vedlejší příjmy. Mě za to, že jmění jednotlivce z velké části závisí na poměrech, ze kterých pochází. 

Myslel si, že nejlepší způsob ke střádání peněz je číst a učit se od úspěšných lidí. Hodně lidí zastává názor, že podobná mentalita může uvěznit člověka v práci, kterou nemá rád, ale dělá ji jen proto, aby mohl zaplatit účty.

Mentalita bohatého táty

Bohatý táta Kiyosakimu radil, aby si našel práci, ale především proto, aby nabyl potřebné dovednosti a mohl se stát podnikatelem. Bohatství by podle něj mělo přicházet z více zdrojů. Zatímco chudý táta radí, aby Robert šplhal po kariérním žebříčku, bohatý táta se zasměje a řekne: „A proč ten žebříček rovnou nevlastnit?“

Ačkoliv kniha samotná a rady v ní mají své příznivce i odpůrce,  nabízí určité základy, které můžeme (a měli bychom) aplikovat všichni, když chceme zbohatnout.

1. Bohatí nakupují aktiva, ne pasiva

V knize problematiku aktiv a pasiv Kiyosaki vysvětluje tak, že aktiva jsou věci, které vám přinesou zisk, jako například dluhopisy nebo dům, který budete pronajímat. Pasiva vás naopak peníze stojí, protože během let ztrácí na hodnotě. Příkladem může být iPhone nebo třeba drahé auto.

Kniha apeluje na to, abychom dokázali mezi aktivy a pasivy rozlišovat a pečlivě vybírat, kdy co nakoupíme

„Bohatí si kupují aktiva, chudí mají jen pasiva. Střední třída kupuje pasiva, o kterých si myslí, že jsou aktiva,“ píše v knihe Kiyosaki.

Ačkoliv v ekonomice jsou aktiva a pasiva chápána trochu jinak, myslím, že tento pohled může skvěle nastartovat kumulování bohatství.

2. Finanční gramotnost se dá naučit jen skrze zkušenost

Vzdělaný chudý táta říká, že „studium a dobré známky jsou jediná cesta k zajištění dobré práce ve velké společnosti se skvělými zaměstnaneckými benefity.“

Bohatý táta naopak tvrdí, že nejdůležitější je naučit se, jak fungují peníze, abyste je mohli získat. Troufnu si říct, že asi nejcitovanější větou z knihy je:

„Chudí pracují pro peníze. Bohatí nechávají peníze, ať pracují pro ně.“

Abyste získali finanční inteligenci, podle Kiyosakiho si musíte osvojit účetnictví, investování, obchod a právo. Čím víc informaci získáte, tím větší máte podle něj šanci na úspěch.

 

Autor knihy Robert Kiyosaki 

3. Naučte se prodávat

V knize se žena, která vystudovala anglickou literaturu, ptá Kiyosakiho, jak se stát autorkou best-sellerů. On jí odvětí, ať jde na kurz prodeje. Žena je odpovědí naprosto šokována a odvětí: „To přece nemyslíte vážně, že ne?“

Kiyosaki zvedne ze stolku knihu a řekne „Existuje důvod, proč se na knihách udává ‚nejprodávanější autor‘ a ne ‚nejlepší autor‘.“ Pokud chcete zbohatnout, musíte umět prodávat. Vystoupit z komfortní zóny, pilovat své prodejní dovednosti a networking. Pokud to neuděláte, nemůžete podle Kiyosakiho úspěšně rozjet jakýkoliv byzyns.

4. Strach a pochyby jsou největší překážky úspěchu

Z knihy vyplývá, že hlavní rozdíl mezi chudými a bohatými spočívá v tom, jakým způsobem pracují se strachem. Chudý táta se vyhýbá rizikům a vždy jde na jistotu. 

Ale takový přístup ho v dlouhodobém měřítku pravděpodobně stojí víc, než by ho mohla stát případné selhání. Bohatý táta říká: „Skutečný svět je často místo, kde se dopředu nedostanou ti chytří, ale ti odvážní.“

5. Vždy nad věcmi přemýšlejte jako nad příležitostmi

Bohatý táta zakazuje klukům, aby říkali „To si nemůžu dovolit.“ Namísto toho po nich chce, aby říkali: „Jak to udělat, abych si to dovolit mohl?“. První z těchto výpovědí totiž předmět uzavře. Nemůžu si to dovolit, tečka. 

Druhá ovšem předestírá příležitosti, vytváří zápal a stimuluje snění. „Nutí mozek, aby hledal odpovědi.“ Kiyosaki zastává názor, že hlavní důvod, proč většina chudých a střední třídy je, co se týče peněz, konzervativní, je ten, že nemají žádné základy finanční gramotnosti.

Knihu si přečtěte co nejdříve

Snad jsem vás článkem motivovala k přečtení této jedinečné knihy. Toto jsou podle mě nejdůležitější myšlenky, ale kniha vám může nabídnout mnohem víc.

Pokud byste stáli i o nějaké další recenze, americký prezident, milionář a obchodní magnát Donald Trump knihu Bohatý táta, chudý táta přečetl, chválil a přirovnával ji ke své literární prvotině z roku 1987 Umění udělat dohodu, která zas sloužila jako inspirace Kiyosakimu. A ať už si o Trumpovi myslíme cokoliv, musíme mu nechat, že kumulovat bohatství mu jde. Kéž by u toho byl zůstal.

Podporu knize vyjádřil také Will Smith, který řekl, že ji používá k učení svého syna o finanční gramotnosti. A patří i mezi oblíbené knihy amerického módního podnikatele a investora Daymonda Johna.

#kiyosaki #chudytatabohatytata #investice #investovani #bohatstvi #penize #finance #ekonomika #kniha #byzyns #podnikani

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.