02.02.2020 5 minut čtení

John Paul DeJoria se stal z bezdomovce miliardářem díky těmto 3 zásadám

John Paul DeJoria si splnil americký sen. Po 20 letech, které prožil v autě, se mu podařilo zaujmou významné místo na newyorské burze. Cestou na burzu založil dvě ikonické firmy – John Paul Mitchell Systems a Patrón Spirits. 

Dnes jeho jmění dosahuje 4 miliard dolarů, ale možná nejzajímavější na něm je jeho filozofie podnikání, která je spojením pomáhání světu, pomáhání konkrétním lidem a akumulování zisku. A to vše dělá ve svých 75 letech s úsměvem na rtech.

Z podomního prodejce miliardářem

DeJoria začínal jako podomní prodejce šamponů a encyklopedií. Poté se dal dohromady s Johnem Paulem Mitchchellem a vstupní kapitál 700 dolarů proměnili v jednu z nejvýdělečnějších firem nabízejících produkty na vlasy na světě

Nedlouho poté, co jejich firma zahájila činnost, Mitchell zemřel na rakovinu a DeJoria firmu převzal. Dnes společnost každoročně vydělá miliardu dolarů.

DeJoriova firma specializující se na tequilu je také obrovský úspěch. Patrón tequila se vyrábí v Mexiku. Firma je udržitelnou společností, která používá recyklované lahve a z přebytečné destilované vody vyrábí hnojivo. Jejich tequily se prodá více než 2 miliony lahví ročně.

Ale DeJoria neměří úspěch na dolary. Podnikání pro něj podle všeho není o penězích a moci. 

„Byl jsem v životě i na dně. Jsem požehnán tím, že mám peníze a snažím se vracet společnosti. Dělá mi to radost. Sdílení bohatství s lidmi, kteří měli méně štěstí, vnímám jako cestu ke splacení dluhu planetě.“

Miliardář si vzpomíná, že když mu bylo šest let a žil v Los Angeles, dal desetník na Armádu spásy. Jeho matka mu řekla: „Možná, že jsi chudý, ale přesto je na světě spousta lidí, kteří jsou na tom hůř než ty. Každá malá pomoc se počítá.“

DeJoria říká, že tato slova ho provází celým životem. Snad i proto prostřednictvím své nadace pomohl více než 160 charitám po celém světě. Jak se mu podařilo udržet si motivaci a vybudovat takto úspěšné impérium? Pojďme se podívat na ony tři zásady, kterých se drží:

1. Vždy buďte připraveni na odmítnutí

Během své kariéry narazíte na mnoho odmítnutí, říká DeJoria:

„Budete klepat na dveře a mnoho z nich se vám zabouchne před obličejem. Najdou se lidé, kteří vás, váš produkt a firmu nebudou mít rádi. Je důležité s tím počítat už ode dne, kdy se do podnikání pustíte.

„Abyste měli úspěch, musíte zůstat stejně sebevědomí a entuziastičtí u dveří č. 59, jako jste byli u dveří č. 2. Pokud si uvědomujete, že se to může stát, odmítnutí pro vás nebude tak těžké. Pomůže vám to být odolnější.“

2. Ujistěte se, že váš produkt či vaše služba jsou nejlepší, jaké mohou být

„Vždy si pamatujte, že nechcete být součástí průmyslu. Chcete být tím, kdo jím hýbe.“ DeJoria vysvětluje, že byste měli vytvořit světový produkt, který zákazníci chtějí. Takové přemýšlení vám podle něj pomůže k úspěchu.

3. Konat dobro je přínosné pro vás i váš byznys

„Pokud chce úspěšný podnik zůstat úspěšným podnikem, nemůže myslet jen na dnešek. Musí se okamžitě chopit příležitosti pomáhat ostatním. Když pomáháte lidem, získáváte budoucí zákazníky a inspirujete zaměstnance, aby vám zůstali věrní.“

Úspěšnost této metody se dá demonstrovat na úžasném čísle 100. Od doby, kdy byla firma Paul Mitchell založena (1980), do roku 2017 byla fluktuace jejích zaměstnanců pouhých 100 lidí. A to dva z nich odešli do důchodu.

Na otázku časopisu Forbes, jestli ho bohatství změnilo, DeJoria odpovídá:

„Bohatství mě změnilo hodně, protože už se před spaním nemusím strachovat o to, jak zaplatím účty. Také díky němu můžu hodně udělat pro lidi po celém světě, a to mě činí velmi, velmi šťastným. Když jsme založili John Paul Mitchell Systems, věřili jsme, že bylo naší povinností pomoci mládeži v našem městě.

Založili jsme the Blazer House v LA. Z toho místa se stala neutrální půda pro gangy mladistvých, místo, kam mohly děti jít po škole a dostat doučování. Dnes pomáhám ještě v mnohem větší míře.

Ale už tenkrát jsme věřili, že můžeme něco změnit – a taky se to povedlo. Ať už jde o stavění domů v New Orleans, sirotčinců a pečovatelských domů v Mexiku nebo další projekty, které děláme v globálním měřítku. Je v našich silách změnit společnost.

Myslím, že my, všichni naši zákazníci i zaměstnanci získáváme více díky tomu, že měníme svět. Děláme pokroky díky tomu, že pomáháme tolika lidem zlepšit jejich životy. Abych to shrnul: úspěch, o který se s nikým nepodělíte, je selhání.“

A to je inspirativní přístup, nemyslíte? 

#DeJoria #JohnPaulDeJoria #inspirace #miliardar #bohatstvi #byznys #podnikani #zodpovednost #ekologie #etika

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky