17.05.2020 5 minut čtení

Začíná se Buffett zbavovat bank? Kromě aerolinek prodal i 84 % svého podílu v Goldman Sachs

Warren toho v letošním prvním čtvrtletí prodal mnohem víc než jen aerolinky. Jen se nám zatím nepochlubil a změny v jeho portfoliu ukázaly až v pátek zveřejněné dokumenty Komise pro cenné papíry a burzu (SEC).

Foto: Bloomberg

Jednou z nejtřaskavějších informací z letošního Berkshire Hathaway's 2020 Shareholder Meetingu bylo Buffettovo "přiznání", že se kompletně zbavil všech svých investic do největších amerických leteckých společností.

Jejich akciím tím logicky příliš nepomohl, ale aby se jich taky nezbavil, když letecký byznys dostal od koronaviru příšerný zásah a jeho návrat do stavu ze začátku letošního roku je zatím v nedohlednu - do konce letošního roku budou aerolinky spíš bojovat o to, která vůbec přežije a dostane šanci se zotavit (mimo Smartwings, tam už to vypadá na tutovku).

Jenže nyní vyšlo najevo, že letecký průmysl nebyl jediným sektorem, z kterého Buffett prchl. Dle dokumentů, jež v pátek zveřejnila americká SEC, jeho Berkshire v letošním kvartálu prodalo svůj celý podíl v energetické skupině Philips 66 a pojišťovací společnosti Travelers a zároveň radikálně snížilo svou investici v investiční bance Goldman Sachs.

Konglomerát slavného Věštce z Omahy sesekal svou pozici v Goldmanu o 84 %. Ještě v prosinci držel 12 milionů akcií tohoto bankovního domu, na konci prvního čtvrtletí to již byly pouhé 2 miliony. Z původních 2,8 miliard dolarů tak má nyní Buffettova investice hodnotu "jen" 300 milionů dolarů.

Nějakého snížení pozice se dočkala celá řada společnosti z portfolia Berkshire

Tím ale Warrenovy výprodeje neskončily.

Berkshire zároveň opustila své pozice ve společnostech Philips 66 a Travelers, v nichž měla k 31. prosinci 2019 podíly ve výši 25, respektive 43 milionů dolarů.

Mírnějších scvrknutí se dočkaly i držené podíly ve společnostech Amazon, JPMorgan, Liberty Global, Siriius XM, Synchrony Financial, Teva Pharmaceuticals a Verisign.

Ve stejném období Buffett provedl jen několik nákupů akcií. Posílil například svou pozici v americké regionální bance PNC o 6 % a - tohle je maličko překvapivé - na začátku roku také navýšil svůj podíl ve dvou ze čtyř velkých amerických aerolinek, jež držel, ještě před tím, než se jich všech najednou v dubnu zbavil.

Velké výprodeje akcií spojené s propadem trhů způsobeným pandemií koronaviru znamenají, že hodnota portfolia Berkshire jen za první tři měsíce letošního roku klesla o razantních 27 %. Zatímco na konci loňského roku mělo Buffettovo portfolio hodnotu 242 miliard dolarů, na konci března to bylo 176 miliard dolarů.

Letošní rok zatím pro akcie Berkshire žádná sláva

Další části dokumentů zveřejněných SEC potvrzují Buffettova slova ze Shareholder Meetingu, kde naznačil, že jeho společnost byla na začátku letošního roku (chtělo by se říct podobně, jako v posledních několika letech) relativně neaktivní.

Na co Buffett čeká?!

Příjmy Berkshire z nákupu akcií tak za první kvartál dělají jen 1,8 miliardy dolarů. Dále víme, že dubnový výprodej aerolinek přihodil do kasičky dalších 6,1 miliardy dolarů. Tato informace je pro řadu analytiků, investorů i Buffettových fanoušků lehce matoucí, neboť očekávali, že během velkého propadu trhů vrhne do boje svou masivní finanční rezervu, která má nyní hodnotu 137 miliard dolarů.

Za sebe zůstávám před kritizováním Buffetta ještě stále rezervovaným. Jednak by to nebylo poprvé, co ho veřejnost zcela mylně ve velkém odsuzuje a tvrdí, že už patří do starého železa. A také se nemůžu zbavit pocitu, že Warren ještě v rámci současné krize neřekl poslední slovo.

Osobně mám taky pocit, že jsme zatím reálné ekonomické následky současné situace ani zdaleka neviděli v celé své šíři, protože je přikryla rouška karantén a státních podpor.

Jenže karantény pomalu opadávají, státní podpory pro podnikatele se blíží ke svým koncům a realita tak konečně dostane prostor, aby se ukázala na světle v celé své kráse. Kolik společností, podnikatelů nebo dokonce celých států nepřežije letošní léto a vyhlásí bankrot?

Nikdo neví, může to být menší i větší katastrofa. A Buffettovo aktuální chování na mě působí tak trochu dojmem, že ztráty dobrovolně a bez hnutí brvou přijímá, neboť čeká další, razantnější pokles trhů, který způsobí zmíněné krachy a finanční komplikace v celé řadě byznysů. 

Pokud k tomu dojde, bude mít Buffett s kapsami plnými peněz pravděpodobně jednu z nejlepších pozic na světě, aby napakoval své portfolio levnými nákupy cenných aktiv, které v následujících letech ekonomické zotavení vystřelí zpět nahoru.

Nemám na to žádnou detailní analýzu, netvrdím, že to tak určitě bude, ale je to takový gut feeling, který se ve mně vykrystalizoval na základě pozorování vývoje pandemie a současné ekonomické reality. Tvrdit, že Buffett ztratil přehled o trzích, zaspal moderní sektory, žije pořád v minulé dekádě a netuší, jak trhy dneska fungují, mi každopádně v téhle chvíli přijde jako totální úlet.

#investovani #berkshire #buffett #sec #goldmansachs #philips66 #travelers #portfolio #akcie #koronavirus #pandemie #krize #trhy #kapital #recese #ztraty 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
2 minuty
3 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
2 minuty
3 minuty
6 minut