04.05.2020 3 minuty čtení

Poslední hřebíček? Aerolinky, které hodil Warren Buffett přes palubu, houfně opouštějí další investoři

Současný stav světové burzy je velmi nestabilní a sebemenší posun událostí pozitivním i negativním směrem se okamžitě projeví na akciových trzích. Co teprve, když nejznámější investor světa oznámí, že se zbavuje pozice ve čtyřech velkých aerolinkách.

Berkshire Shareholder meeting, který se udál tento víkend, je každoročně v hledáčku investorů i byznysmenů z celého světa. Není se čemu divit, konglomerát Berskhire Hathaway patří mezi 50 největších společností světa a Warren Buffett je suverénně nejúspěšnějším a nejznámějším investorem historie. 

Letošní ročník navíc proběhl uprostřed krize vyvolané pandemií koronaviru, což mu přidalo na důležitosti. Buffettův každoroční proslov byl netrpělivě vyhlížen a nezůstal bez odezvy. Co vše se akcionáři společnosti i široká veřejnost dozvěděli, se můžete dočíst v následujícím článku: 

Berkshire Shareholder Meeting: 5 klíčových věcí, které Buffett řekl o svém portfoliu a dnešní době

Mimo jiné jsme se z první ruky dozvěděli, jak silně zasáhla pandemie akciové portfolio gigantické společnosti. Kvartálová zpráva Berkshire Hathaway vykázala ztrátu 54 miliard způsobenou propadem akciových trhů, což poukazuje na závažnost globální ekonomické situace.  

Jedním ze zásadních kroků, ke kterým společnost v důsledku krize přistoupila, bylo omezení akciového portfolia. Přesněji řečeno: prodej kompletní pozice ve čtyřech velkých aerolinkách v hodnotě 6.5 miliard dolarů, Buffett jej vysvětlil slovy:

 Rozhodl jsem se, že jsem zkrátka udělal chybu."

Kroky Veštce z Omahy ale sleduje celý svět, dalo se tedy čekat, že takto zásadní krok nezůstane bez odezvy. A pondělní otevření Wall Street tomu odpovídalo, akcie všech čtyřech aerolinek se propadly až o 10 % a i když během dne pomalu nabírají ztráty, jejich pozice není zrovna pozitivní.

V době psaní článku vykazovala Wall Street následující hodnoty:

American Airlines: - 9.03 %

United Airlines: - 8.72 %

Delta Airlines: - 9.04 %

Southwest Airlines: -7.83 % 

Většina světových leteckých přepravců od počátku pandemie bojuje s extrémním propadem poptávky, některé aerolinky vykazují meziroční pokles zisků až o 93 % a kromě masového propouštění a ztráty pravidelných linek spousta z nich čelí eminentní hrozbě krachu.

Největší riziko leteckého průmyslu tkví v hrozbě, kterou připomněl sám Buffett:

„Nejsem si jistý, zda se provoz leteckého průmyslu v nejbližších letech plně zotaví a dostane se na hodnoty, jakých dosahoval před pandemií koronaviru.“

Faktem je, že na hranici bankrotu se pohybují nejen menší nízkonákladoví letečtí přepravci, ale i obrovské firmy typu American Airlines. Dokonce i když se do situace vloží ekonomiky jednotlivých států a dojde k částečnému znárodnění aerolinek, letecký průmysl čelí největší hrozbě za dobu své existence.

Více se můžete dočíst v článku z konce března: Aerolinky krachují a jejich návrat do plného stavu může trvat i roky 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aerolinky #WarrenBuffett #BerkshireHathaway #ekonomika #AmericanAirlines #DeltaAirlines #UnitedAirlines #SouthwestAirlines #pandemie #koronavirus #COVID19

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.