Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
03.05.2020 6 minut čtení

Berkshire Shareholder Meeting: 5 klíčových věcí, které Buffett řekl o svém portfoliu a dnešní době

Bude to určitě více než 10 let, co investiční svět naposledy takto napjatě vyhlížel každoroční Berkshire Hathaway's 2020 Shareholder Meeting, na kterém Warren Buffett hovoří ke svým akcionářům a veřejnosti. Letos je totiž všechno jinak.

Foto: Bloomberg

Dokonce i samotná diskuze s akcionáři a novináři byla letos vzhledem k pandemii ve zcela novém hávu. Nejenže se Buffett musel obejít bez svého tradičního partnera Charlieho Mungera, ale celý meeting proběhl pouze online.

A tak se desetitisíce lidí, kteří by jinak houfně zamířili do Omahy, největšího města státu Nebraska, aby si poslechli, co má nejsledovanější investor světa pro letošní rok na srdci, muselo spokojit s live streamem.

Byť nemohl osobně promluvit ani se svými akcionáři, Buffett se ujistil, že online diskuze s jeho investory bude zcela otevřená, jako by spolu seděli v jedné místnosti. Předseda představenstva a výkonný ředitel Berkshire toho měl rozhodně na srdci mnoho a odpověděl také na řadu otázek od renomovaných finančních novinářů, které v poslední době má řada investorů na srdci.

Tady je to nejdůležitější, co řekl ve chvíli, kdy mimo jiné vyšlo najevo, že jeho rozsáhlý konglomerát v letošním prvním čtvrtletí ztratil 49,7 miliardy dolarů:

1. Akcie z dlouhodobého pohledu stále dávají smysl

Buffett se nikdy netajil tím, že je patriotem, který věří v ekonomickou sílu Ameriky. A ani pandemie koronaviru jej dle jeho slov zatím nepřesvědčila o  tom, že by svůj názor na stabilitu USA měl jakkoli měnit. Připomněl také několik historických ekonomických krizí, s kterými se již Spojené státy v historii musely potýkat i způsoby, jakým se zemi podařilo je překonat.

Věštec z Omahy zdůraznil, že netuší, co se na akciových trzích bude dít zítra, za týden, za měsíc ani za rok a dle jeho názoru to aktuálně s jistotou nemůže vědět nikdo. Na druhou stranu věří, že Amerika je v roce 2020 v nejlepší formě, jakou kdy měla a investoři, kteří dnes vstupují na akciový trh s cílem držet dlouhodobě, budou odměněni.

2. Odpůrcům individuálních akcií by Buffett doporučil nějaký S&P 500 indexový fond

Jako levnou alternativu akciového trhu, která investorům umožní stále se podílet na dlouhodobém růstu, Buffett (ne poprvé) doporučil vyhlédnout si dobrý indexový fond věnující se indexu S&P 500. Ten i přes nízké náklady dle Buffetta nabízí přístup k široké škále společností, které se v posledních dekádách výrazně podílely na býčích trendech na Wall Street.

Pravdou je, že investování do takového indexového fondu už dnes zdaleka není jen sázkou na ekonomický úspěch Ameriky. S&P 500 obsahuje velké množství nadnárodních korporací, které mají významné postavení napříč celým světem.

3. Neplaťte za finanční poradenství, které nepotřebujete

Jedním z důvodů, proč Buffett tak sveřepě doporučuje indexové fondy, je skutečnost, že jde o velmi levný způsob, jak investovat do akcií. Zejména v současné době je podle něj nesmysl platit příliš velké částky za finanční poradenství - zvlášť proto, že výkonnost drtivé většiny finančních poradců a reálné výsledky, kterých jsou schopni dosahovat, nejsou podle Buffetta uspokojivé.

Věštec z Omahy věří, že lidé prodávající finanční služby stejně zpravidla nejsou schopni ve svých výsledcích třeba zmíněné indexové fondy překonat a pouze, řečeno jeho vlastními slovy, "věří svým vlastním nesmyslům".

4. Dluhopisy už dnes nejsou tak lukrativní investicí jako akcie

Dalším důvodem, proč by dnes Buffett nejraději sázel na akcie, je skutečnost, že obvyklé alternativy nejsou příliš lákavé. Americké 30leté dluhopisy dnes mají výnosy na pouhých 1,25 %. I samotná Berkshire už využila nízkých úrokových sazeb a půjčila si peníze s nulovým úrokem.

Buffett věří, že americké ekonomice její vítr v zádech z posledních let vydrží. Ale když vám výnosy z 30letých dluhopisů bez problémů porazí i růst inflace, nevidí hlavní kormidelník Berkshire ani jediný racionální důvod, proč raději neinvestovat do akcií.

5. "S aerolinkami jsem chyboval, svět se změnil"

V posledních týdnech se z různých zdrojů vyrojila záplava všemožných spekulací týkajících se toho, jak Berkshire Hathaway ve světle pandemie devastující letecký průmysl naložila se svými podíly v amerických aerolinkách.

Na začátku dubna Buffett prodal velkou část svých podílů v Delta Air Lines a Southwest Airlines. Tento prodej musel být zveřejněn, protože Berkshire držela v obou případech držela více než 10 % všech akcií aerolinek. V té době se však zdálo, že se Buffett jen snaží snížit svůj podíl pod 10 %, aby se vyhnul budoucím komplikacím.

Pravda je však taková, že Berkshire během dubna prodalo akcie v hodnotě 6,5 miliardy dolarů, což je mnohem víc než známý prodej akcií Delta a Southwest. Ve skutečnosti se totiž zbavilo i akcií United Airlines a American Airlines

Když na aerolinky později Buffett dostal dotaz, prohlásil, že jeho společnost prodala svou kompletní pozici ve všech čtyř aerolinkách. "Rozhodl jsem se, že jsem zkrátka udělal chybu," vysvětlil Buffett s tím, že když původně zvažoval, zda koupit 10% podíl ve čtyřech největších amerických leteckých dopravcích za 7 až 8 miliard dolarů, spočítal si, že by mu jejich příjmy mohly přinést asi 1 miliardu dolarů, což vypadlo jako smysluplná hodnota. Avšak "ukázalo se, že jsem se v tomto případě zmýlil," přiznal Buffett.

Za současnou situaci podle něj nemohou ředitelé ani manažeři aerolinek. Zároveň však Buffett aktuálně nevěří, že se aerolinkám ještě někdy podaří vrátit na úroveň před příchodem koronaviru. Očekává zároveň, že i za dva/tři roky dost možná stále nebude létat tolik lidí, jako létalo ještě na začátku letošního roku.

Aerolinky rovněž stojí před neblahou skutečností, že i kdyby se jim podařilo přilákat 70 až 80 % všech pasažérů, které měly před krizí, stále by měly ve flotile příliš mnoho letadel. A vzhledem k tomu, že dnes letecké společnosti prodávají akcie s cílem získat kapitál, je jejich potenciální růst omezen. "Svět se pro letecké společnosti zcela změnil," uzavřel Buffett.

Pokud byste náhodou měli přemíru volného času, celý letošní Berkshire Hathaway Annual Shareholders Meeting na vás čeká zde:

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #buffett #berkshire #shareholdersmeeting #pandemie #ekonomika #akcie #trhy #dluhopisy #indexovyfond #sp500 #financniporadenstvi #inflace #aerolinky #ztraty

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
9 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
9 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
5 minut
6 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
9 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
9 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
5 minut
6 minut