Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
02.05.2020 4 minuty čtení

Buffett zůstává na čekané a tu a tam prodává, jeho hotovost už letos narostla na rekordních 137 miliard dolarů

Několikaleté čekání Warrena Buffetta na příchod atraktivnějšího akciového trhu stále pokračuje. A prvotní pokles trhů po vypuknutí pandemie zřejmě za zajímavou šanci nakupovat stále nepovažuje.

Zatímco koronavirus svírá americkou i globální ekonomiku a výrazným způsobem ji zpomaluje, Buffettova Berkshire Hathaway i nadále zůstává za postranní čarou mimo tržní hru a pokračuje v budování své masivní hory peněz. Ta na konci března dosáhla rekordní hodnoty 137 miliard dolarů (více než 3,4 bilionu Kč).

Společnost dále oznámila, že tato částka vzrostla ještě výše poté, co v dubnu odprodala akcie v hodnotě více než 6 miliard dolarů. Buffett tak zatím v letošním roce v celkovém součtu své podíly převážně prodává a od jakéhokoliv nakupování se drží dále.

O tom, že Warren pravděpodobně čichá blížící se krizi a předraženým trhům na historických maximech nevěří, jsem ostatně psal už loni v listopadu.

Buffett, jež zatím během koronavirové krize zůstává ve stínu a mlčí, bude tento víkend hostit své každoroční setkání (tento rok pouze online) s akcionáři Berkshire a novináři, kde by měl poprvé podrobněji promluvit o tom, jak vidí aktuální tržní situaci a co od ní v nejbližší budoucnosti očekává.

Bídný první kvartál

Přístup jeho společnosti k současné krizi se zatím výrazně liší od krize z roku 2008, kdy Věštec z Omahy sáhl do firemních zásob kapitálu a začal ve velkém zachraňovat kolabující společnosti. Nyní dělá pravý opak, že by ještě ta pravá chvíle nepřišla?

Jak plyne z dokumentů pro americké regulační úřady, Berkshire rozhodně ekonomické dopady pociťuje: "Zatímco se pokračující snahy o kontrolu šíření pandemie nemoci COVID-19 v druhé polovině března ještě zintenzivnily a pokračovaly napříč dubnem, většina našich společností pocítila jejich negativní dopady, a to jak mírně, tak v některých případech i velmi zásadně [zřejmě narážka na investice do energetického sektoru, respektive ropných společností]."

Prvotní hromadný propad akciových trhů způsobený koronavirem rozvířil debatu na téma, zda je čas začít nakupovat, nebo se na nás řítí ještě větší kolaps, a tak je lepší držet se zatím od přehnaného optimismu dále. Pokud jste náhodou hledali náznaky Buffettova býčího apetitu, zřejmě stále hledáte.

Berkshire zažila v letošním prvním kvartálu největší čtvrtletní pokles svých akcií za poslední dekádu (resp. od poslední krize). Za první tři měsíce nakoupila akcie za pouhých 1,8 miliardy dolarů, přičemž na prodejní straně se zbavila aktiv v hodnotě 6,1 miliardy dolarů.

Akcie společnosti třídy A letos zatím propadly o 19 % a mají tak větší procentuální ztrátu než třeba 12% propad indexu S&P 500. Berkshire zároveň zpětně odkoupila akcie v hodnotě pouhých 1,7 miliardy dolarů, což je méně než v posledním kvartálu loňského roku.

Prst zůstává na spoušti

Že by Buffett dobrovolně nechal propadat své portfolio do ztráty, aniž by použil svou gigantickou finanční zásobu na jakékoliv zajímavé investiční příležitosti? Hloupost. Spíš to znamená, že dle jeho úsudku se aktuálně na trhu žádný skutečně výhodný nákup nenachází.

Kdepak, starý lišák vyčkává, až globální ekonomiku přestanou škrtit pandemická opatření a konečně opravdu vyjde najevo, jak moc hluboko v tomhle průseru svět vězí. Reálně totiž zatím každý den nečteme o kolapsu a bankrotech význačných společností. Plamínek naděje, že to všechno nějak dokáží zatáhnout světové vlády skrz tištěné peníze, stále plápolá.

Až se ukáže, že na účet za tuhle párty není ani na celém světě dost peněz, trhy kapitulují a panikařící investoři, jež nyní chamtivě nakupují, začnou mluvit o konci světa, až pak pravděpodobně Buffett vytáhne peněženku, vydezinfikuje si ruce, nasadí gumové rukavice, vezme si vozík a vyrazí na další z nákupů, který se zařadí mezi ty nejvýhodnější v jeho veleúspěšném investorském životě.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #buffett #berkshire #krize #recese #volnykapital #akcie #trhy #koronavirus #pandemie 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty