Bitcoin je zdravý rozum – 3. část

"Je těžké vysvětlit někomu něco, když jeho plat závisí na tom, že tomu nerozumí." Upton Sinclair

Měsíc je drsná milenka -  Robert Heinlein

"Ach, tanstaafl. To znamená, že neexistuje nic jako bezplatný oběd. A také že ne, “ dodal jsem a ukazoval na značku OBĚD ZDARMA  na konci místnosti, „ nebo by tyto nápoje stály polovinu tolik. Připomínal jsem jí, že cokoli zdarma, stojí v dlouhodobém horizontu dvakrát tolik nebo se ukázalo, že je to bezcenné. “

"Zajímavá filozofie."

"Ne filozofie, fakt." Tak či onak, co dostanete, to zaplatíte. “

Bitcoin je zdravý rozum 

Bitcoin je považovaný za příliš komplikovaný na to,  aby byl používám a přijímán širokou veřejností. Ve skutečnosti je však komplikovaný dolar; bitcoin není. Je to velmi jednoduché. 21 milionů bitcoinů...a kdo kontroluje peněžní zásobu: nikdo. Ne Fed nebo kdokoli jiný. A na tom záleží. Bitcoin je ve skutečnosti komplikovaný na technické úrovni. Zahrnuje matematiku a kryptografii vyšší úrovně a spoléhá se na „těžební“ proces. Existují bloky, uzly, klíče, eliptické křivky, digitální podpisy, úpravy obtížnosti, hashe, nonces, merkle trees, adresy a další.

Ale i s tím vším je bitcoin velmi jednoduchý. Pokud bude nabídka bitcoinů pevně stanovena na 21 milionů, bude ho poptávat stále  více lidí a zvýší se její kupní síla; není zde žádná komplexita, která zabrání adopci. Většina účastníků dnešní dolarové ekonomiky, dokonce i ti sofistikovanější, nemají praktické znalosti o dolarovém systému na technické úrovni. Nejenže je systém dolaru mnohem složitější než bitcoin, je mnohem méně transparentní. Podobné stupně složitosti které existují u bitcoinu můžeme najít i u iPhone, přesto ho denně používáme bez problémů, aniž bychom pochopili, jak ve skutečnosti funguje na technické úrovni. Totéž platí o bitcoinu; inovace v bitcoinu spočívá v tom, že dosáhla konečného digitálního množství, přičemž je snadno rozdělitelný a transferovaný. 21 milionů bitcoinů, tečka. To je ve srovnání s 2,5 biliony dolarů vytvořenými za dva měsíce jednou centrální bankou jediná aplikace zdravého rozumu, kterou opravdu potřebujeme.

Množství USD v oběhu

 

Množství bitcoinu

 

Kupní síla bitcoinů vzhledem k dolaru

 

V pozadí se toho hodně děje více, ale tyto tři grafy jsou to, co řídí trh. Lidé po celém světě si spojují tyto fakty dohromady. Fed vytváří biliony dolarů, zatímco míra emise v bitcoinech se chystá snížit na polovinu (halvening). I když většina lidí nemusí vědět o těchto dvou odlišných cestách, jejich rostoucí počet (znalosti se distribuují s časem) a dokonce i malý počet lidí, kteří to zjistí, nakonec způsobí významnou nerovnováhu mezi poptávkou po bitcoinu a jeho nabídkou. Až k tomu dojde, zvýší se hodnota bitcoinu. Je to tak jednoduché a to je to, co přitahuje všechny ostatní: cena. Cena je to, co sděluje informace. Základní poptávka je nakonec dána také fundamenty (i když existují spekulace), ale většina lidí nemusí tyto fundamenty chápat, aby uznala, že trh vysílá signál.

Bitcoin je snadný. Stáhněte si aplikaci, propojte bankovní účet a kupujte bitcoiny. Zkuste si poslat prá transkací nebo si za bitcoin kupte kafe. Nikdo Vám je nemůže vzít od vás a nikdo si jich nemůže natisknout více. V tomto okamžiku se bitcoin stává mnohem intuitivnějším. Na první pohled to vypadá komplikovaně, ale je to velmi snadné a přijde na to každý, kdo není úplně technický antitalent. Jedinou nezbytnou motivací je sebezáchova; v tomto případě uchovatel hodnoty. To  konečném důsledku odstraní všechny překážky, které jinak existují.

Stabilní základ, na kterém to vše stojí, je pevná nabídka, kterou nelze měnit a lze ji zajistit bez jakéhokoli rizika protistrany a odolného vůči cenzuře či zabavení. S tímto faktem není potřeba bujné fantazie, abychom si uvědomili, jak se bitcoin vyvíjí z těkavé, volatilní novinky na stabilního ekonomického Juggernauta. Peněžní nabídka s pevným množstvím versus nekonečné znehodnocení; měna, která se stává exponenciálně dražší ve srovnání s měnou, jejíž výrobní náklady jsou svou podstatou navždy ukotveny na nule. Základní poptávka po bitcoinech začíná a končí v tomto singulárním průřezu.

S bitcoinem v pozadí je zřejmé, že neexistuje žádná výhoda v předání moci tisknout peníze, ani v umožnění centrální bance přerozdělovat zdroje v rámci ekonomiky namísto samotných lidí, kteří tuto ekonomiku tvoří. Tak jako každé domino padá, bitcoinová adopce roste. V závislosti na tomto přijetí se bitcoin změní z volatilního a neohrabaného ekonomického pokusu na stabilní, bezproblémový a všudypřítomný peněžní systém. Celý přechod však bude určován hodnotou a hodnota je odvozena od faktu, že bude vždy jen 21 milionů bitcoinů. Jak bitcoin zachycuje stále více lidí, jeho funkce a možnosti se budou exponenciálně rozšiřovat i mimo rozsah zdrojů a systémů, které v současné době existují. Je to nakonec soutěž mezi dvěma měnovými systémy a jejich cesty nemohou být více odlišné.

Banány rostou na stromech. Peníze ne, a bitcoin je síla, která každého probouzí k realitě, že tomu tak vždy bylo, je a bude. Obdobně neexistuje nic jako oběd zadarmo. Za všechno někdo platí. Když vlády a centrální banky již nemohou tisknout peníze ze vzduchu, bude zřejmé, že inflace byla vždy jen lest vytvořená ke krádeži peněžních zdrojů a kupní síly od běžných lidí. Inflace zní lépe než daň. O tom není pochyb. Lidé se o tom můžeou dohadovat, ale bitcoin je nevyhnutelnou cestou vpřed. Čas dělá více změn než důvod.

“You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.” – Abraham Lincoln

Část první: http://warengo.com/stories/48410-bitcoin-je-zdravy-rozum-1-cast

Část druhá: http://warengo.com/stories/49414-bitcoin-je-zdravy-rozum-2-cast

#bitcoin #crypto #kryptomeny #penize #dolar #kvantitativniuvolnovani #kupnisila #investovani #investice #svoboda #bohatstvi

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se