06.05.2020 6 minut čtení

Do předčasného důchodu odešel ve 34 letech. Teď přišel o 600 tisíc dolarů a cítí se pošetile

Jméno Sam Dogen vám možná bude povědomé. Psal jsem o něm v souvislosti s předčasným odchodem do důchodu, ale nyní se mu situace pořádně zkomplikovala, když kvůli koronaviru přišel o 600 tisíc dolarů a zažívá další těžkosti.

Seriál o Samu Dogenovi, ve kterém je popsán jeho odchod do důchodu včetně věcí, kterých lituje a udělal by je jinak, přes negativní hledisko předčasného důchodu, kterém vám nikdo neřekne až k tomu, proč o předčasný důchod stojí usilovat, začíná dílem: Ve 34 letech odešel do důchodu - zajištěný a s 3 miliony dolarů. Zpětně toho lituje a 5 věcí by udělal jinak. Další díly seriálu navazují a je na ně vždy pod článkem odkaz.

Kdo články četl, může tento odstavec přeskočit. Pro ostatní jen stručně, kdo je Sam Dogen. V roce 2012 ukončil svou dobře rozjetou kariéru v bankovním sektoru, a i když mu bylo teprve 34 let, odešel do předčasného důchodu. O několik let později se k němu připojila jeho žena. Jejich čisté jmění bylo asi 3 miliony dolarů a generovalo dostatečný pasivní příjem. Pak ale přišla pandemie.

Sam si uvědomuje, že i když ho koronavirus výrazně ovlivnil, má stále velké štěstí, že není postižen stejně vážně, jako jiné rodiny. Sám přišel o velké množství peněz, ale pořád má co jíst a střechu nad hlavou. Jak se bude situace vyvíjet dále, nikdo neví, takže se snaží připravit i na horší scénáře.

Přečtěte si také: Díky těmto návykům self-made milionáři předčasně odcházejí do důchodu

Jak mu koronavirus ovlivnil finance a životní styl

1) Ztratil více než 600 tisíc dolarů

Asi každý čtenář Warengo ví, že v březnu došlo k masivnímu poklesu indexu S&P 500. Na tomto poklesu tratil i Sam. Své portfolio má za konzervativní, ale i tak březnovým poklesem akcií přišel o více než 600 tisíc dolarů, což je velmi bolestivé.

Aby se ztráty vyrovnaly, musel by se S&P 500 odrazit a růst téměř o 50 procent. Vzhledem k tomu, že po každém propadu přijde růst, se Sam uklidňuje tím, že až pandemie odezní, zotaví se i trhy a alespoň část financí se mu vrátí.

2) Změnil plány vzhledem k zaměstnání

Plánoval do důchodu odejít s jedním dítětem, ale v loňském roce jeho žena nečekaně otěhotněla podruhé, a to byl jeden z důvodů, proč se rozhodl, že bude opět pracovat. Především chtěl pracovat na svém blogu a příjmu z reklam, ale zvažoval i nástup do zaměstnání.

Před začátkem pandemie se rozhodl, že se nechá zaměstnat ve finančním sektoru, aby držel krok se zvýšenými náklady kvůli druhému dítěti a vyrovnal finanční ztráty kvůli krizi. Kvůli pandemii tento plán musel trochu změnit, ale i tak plánuje, že by snad v roce 2022 opět do důchodu mohl odejít.

3) Ztrácí příjem z pronájmů

Společně se svou ženou vlastní tři nemovitosti. Kvůli koronaviru ale lidé necestují, takže jejich rekreační nemovitost u jezera Tahoe, ze které měli příjem asi 3 tisíce dolarů měsíčně, zeje prázdnotou. Navíc musejí platit hypotéku ve výši asi 2500 dolarů.

Zbylé dvě nemovitosti jsou ke stálému bydlení a nájemníci naštěstí stále mají práci a nájemné platí včas. Když by čelili finančním obtížím, je Sam připraven s nimi spolupracovat a zmírnit jejich problémy. V takovém případě by ale musel využít odložení splátek hypotéky.

4) Pro rodiče není více stresující čas

Předčasný odchod do důchodu se zdá jako skvělý nápad, ale Sam přiznává, že je to mnohem jednodušší, když nemáte děti. Nejvyšší prioritou je pro něj finanční zabezpečení rodiny, takže se v současné situaci cítí pošetile, když nemá zaměstnání na plný úvazek a pravidelný plat na ochranu a zabezpečení své rodiny.

I přes všechny problémy se snaží být dětem oporou a vzorem. To je ale těžké, když tříletý syn vyžaduje pozornost prakticky celý den a nelze ho pustit na hřiště, protože je zavřené. Mladšímu Samovu dítěti jsou teprve tři měsíce, a to je věk, kdy ještě nemá plně vyvinutou imunitu. Pro rodiče musí být velmi stresující mít v této době malé děti.

5) Životní náklady vzrostly ve špatný čas

S příchodem druhého potomka se náklady celé rodiny zvýšily. Ačkoli se jejich čisté jmění na začátku prvního čtvrtletí tohoto roku zvýšilo o 2,5 procenta, nestačí to na pokrytí zvýšených nákladů. Spolu se započtením propadu akcií a ztrátám z nájmu jde skutečně o růst nákladů ve velmi nevhodnou dobu. I z toho důvodu se snaží své výdaje snížit na minimum a žít momentálně skromněji než jindy.

„Pracujeme na přežití…“

Sam říká, že přišel o hodně, ale stejně myslí hlavně na miliony lidí, kteří se potýkají s mnohem většími problémy, a to ať už zdravotními nebo finančními. Svou situaci se snaží vnímat pozitivně. To by mohl být příklad pro všechny lidi a návod, jak krizi zvládnout. Například je šťastný, že nemá hypotéku na vlastní bydlení. Také má dostatečnou finanční rezervu, aby v případě, že přijde o příjmy z nájmů, mohl dva roky pokrýt životní potřeby.

Svou nejnovější situaci shrnuje tím, že jakmile nastane správný a vhodný čas, začne si hledat práci. Mezitím bude dělat vše, co je v jeho silách, aby uchránil svůj kapitál a postaral se o rodinu.

Přečtěte si také: „Být skromný vám bohatství nepřinese,“ říká milionář, který ve 34 letech odešel do důchodu

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #duchod #SamDogen #Dogen #investice #investovani #zivot #covid19 #koronavirus #opatreni #najem #hypoteka #rodina

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
8 minut
7 minut
7 minut
5 minut
6 minut
6 minut
14 minut
8 minut
5 minut
7 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
8 minut
7 minut
7 minut
5 minut
6 minut
6 minut
14 minut
8 minut
5 minut
7 minut
7 minut