Díky těmto návykům self-made milionáři předčasně odcházejí do důchodu

Těchto 11 návyků self-made milionářů vám pomůže dosáhnout stejného výsledku. Finanční nezávislosti, která umožní předčasný odchod do důchodu. Některé z nich možná děláte už teď, jiné vás pravděpodobně překvapí.

Označení „odchod do důchodu“ není úplně přesné, ale důvodem je to, že v našich končinách je obvyklé slovo „důchod“ automaticky vnímat jako „starobní důchod“, kterého člověk dosáhne, jakmile překročí stanovenou věkovou hranici a za předpokladu, že má dostatečnou dobu důchodového pojištění.

V tomto článku ale pochopitelně nemám na mysli starobní důchod. Jde v podstatě o úroveň finanční nezávislosti, která umožní přestat pracovat a cíleně provozovat jakoukoli výdělečnou činnost a uspokojivě dále žít.

Někdo této hranice dosáhne velmi brzy, někdo později. Často ale tito lidé mají společné návyky a dovednosti. Nelze hovořit o tom, že by byla zaručená cesta k bohatství a návod, podle kterého budete moci za XY let do důchodu odejít, ale je možné se bavit o doporučeních, která se často opakují u úspěšných lidí.

Inventura financí

Leif Daahleen odešel do důchodu, když mu bylo 43 let a říká, že všichni dělají stejný první krok. V rámci finanční inventury se zaměřuje i na vytvoření plánu do budoucnosti. Zjistit roční útratu a stanovit aktuální čisté jmění. K tomuto bodu poznamenává, že tyto dva první dílky do skládačky pomohou vytvořit plán k dosažení finanční nezávislosti. Je ale nutné vědět, kde jste teď, aby bylo možné cíle dosáhnout.

Porovnání čistého příjmu a výdajů

Inventurou financí se nikdy nemůžete přestat zabývat. Je potřeba pravidelně sledovat čistý příjem, výdaje a celkové úspory. Jen díky tomu budete vědět, kde jste na cestě k finanční svobodě. J.P. Livingston odešla do důchodu ve 28 letech s 2 miliony dolarů a říká, že tento bod je základní kámen, který pomáhá i v ostatních věcech k tomu, aby vaše bohatství rostlo. Steve Adcock odešel do důchodu ve 35 letech a říká, že se ještě nesetkal s žádným předčasným důchodcem, který by neměl přesnou představu o tom, kolik a za co utrácí.

Skromnost

Joe a Ali Olson byli učitelé do svých 30 let. Naučili se žít velmi skromně, zejména v ohledu stravování a odešli do důchodu. Napodobit je chce Angela Rozmyn, která sebe i svou rodinu učí žít skromně. Říká, že jako první minimalizovali drahé pracovní obědy a omezili zbytečné cesty do obchodu. Aktuálně s manželem šetří téměř 50 procent příjmů a brzy plánují odejít do důchodu.

Snížení výdajů za bydlení

Snížení nákladů na bydlení může měsíčně ušetřit stovky až tisíce korun. Tanja Hesterová ve své knize "Work Optional: Retire Early the Non-Penny-Pinching Way" popisuje, že s manželem žila ve špinavém bytě s jednou ložnicí. Časem se jejich příjmy zvýšily a mohli si dovolit přestěhovat se. Místo toho dál žili skromně a peníze investovali do nemovitosti, kterou mohli pronajímat a tím si generovat další příjmy.

Zaměření na zvýšení příjmů

Podle dosud uvedených bodů by se mohlo zdát, že odchod do předčasného důchodu je jen o tom přemýšlet, jak utratit méně a jak více ušetřit. O tom to je, ale to není všechno. Další podstatná část je přemýšlet, jak můžu vydělat více, protože ne vždy je možné výdaje snížit. Předčasní důchodci většinou začínali zvyšováním svých příjmů prostřednictvím druhé práce nebo malého podnikání. Zaměřují se na kariéru a pozice s vyššími platy a nebojí se říci si o více peněz. S tímto přístupem souhlasí Grant Sabatier, který do důchodu odešel ve 30 letech, Říká, že zvyšování příjmů je lepší než snižování výdajů, protože ty jdou snížit jen do určité míry, zatímco příjmy jsou zvětšovat neustále.

Ukládání zisků

Podle Sabatiera platí, že čím více peněz vyděláte, tím více musíte ušetřit. Livingston dokázala šetřit 80 procent svého příjmu. Hester zase pro Business Insider říká, že před sebou peníze skrývala tím, že je investovala.

Vytváření pasivního příjmu

Sabatier ve své knize říká, že skutečnou finanční nezávislost dosáhnete, až když máte dostatečný pasivní příjem. Navrhuje investice, které jsou velmi oblíbeným nástrojem pro zbohatnutí. Livingston říká, že mnoho lidí se snaží budovat pasivní příjem při své hlavní práci prostřednictvím malého podnikání nebo již zmíněných investic. Sama provozuje blog, který se stal jejím hlavním příjmem. Zda lze považovat za pasivní příjem je nejspíše věc názoru. Já myslím, že pokud píše blog cíleně kvůli zisku, tak to pasivní příjem není, ale to asi nyní není tak podstatné.

V důchodu utrácejí méně

Kristy Shen a Bryce Leung pracovali v Torontu a ročně utratili asi 40 tisíc dolarů. Nyní cestují po světě a zjistili, že jejich útrata je zhruba 31 tisíc dolarů. Podobné zjištění měl i Adcock, který říká, v důchodu nepotřebujeme věci, které souvisejí s prací a tím klesnou výdaje.

Když utrácejí, je to za zážitky

Věci ztrácejí hodnotu, ale zkušenosti a zážitky zůstávají v našich vzpomínkách. To si mnoho lidí uvědomuje a žijí podle toho. Adcock například říká, že by raději jel na dovolenou než si koupit nějaké věci, které nutně nepotřebuje. S manželkou si nedávají dary, ale zážitky.

Cení si života, který milují

Sabatier napsal, že pokud vnímáte peníze jako cíl, pak vám chybí cíl. Peníze jsou totiž nekonečné, náš čas není. Skutečné štěstí pramení z toho, že jsme spokojení s tím, co máme. Chris Reining odešel do důchodu ve 37 letech a původně plánoval, že bude potřebovat ročně 48 tisíc dolarů, ale po dvou letech zjistil, že mu stačí jen 30 tisíc.

Žijí v oblastech s nižšími životními náklady

Mnoho předčasných důchodců se stěhuje z drahých měst do levnějších oblastí, aby snížili své životní náklady. Pomoci v tom může i práce na dálku. Jason Fieber vydělával peníze v silné ekonomice, ale utrácel je ve slabší ekonomice. Výsledkem je mnoho ušetřených peněz a nadstandardní život v místních podmínkách. Pro Business Insider řekl, že pracoval na dálku pro společnosti v USA, ale žil v Thajsku.

---------------------

Na závěr ještě čtyři bonusové zvyky

Předčasní důchodci rozvíjejí své koníčky. Zejména pokud jde o procházky nebo čtení, ale třeba také učení cizích jazyků. K tomu také rádi a pravidelně cvičí, protože tím udržují své tělo funkční. Jsou to většinou velcí optimisté, což jim pomáhá nestresovat se se zbytečnými záležitostmi. K tomu všemu ještě rádi cestují. To ale není podmínka. Mnoho z nich si užívá svou finanční nezávislost z pohodlí domova.

Ani jedna z uvedených věcí vám nic nezaručí. I když budete dělat všechny tyto věci, nemáte jistotu, že zbohatnete a zajistíte si finanční svobodu. S tímto postupem toho ale mnoho lidí dosáhlo a tyto uvedené zvyky se mezi self-made milionáři často opakují. Z toho důvodu je u nich velká pravděpodobnost, že vás k úspěchu přiblíží.

#milionari #duchod #selfmade #finance #svoboda #nezavislost #uspech #investice

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.