Warengo Digest #kryptomeny #blockchain #leadershipvkrizi #skolenimzkrize

Zvykejte si na prázdné nebe. Aerolinky krachují a jejich návrat do plného stavu může trvat i roky

Jeden za druhým menší přepravci bojují a podléhají drastickému dopadu pandemie na letecký průmysl. Udržení miliardového byznysu v provozu bude vyžadovat vysoké investice a vládní podporu, v opačném případě prořídne nebe a s ním i naše možnosti.

Kvůli pandemii COVID-19 strádají celé segmenty pracovního trhu, průmyslové oblasti podléhají karanténě, lokální obchody a gastronomické podniky jsou nařízením vlády odstaveny mimo provoz. Jestli ale existuje nějaké podnikatelské odvětví, které bylo globální bezpečnostní krizí nepřímo doslova uzemněno, pak je jím letecký průmysl. Konkrétně letecká doprava.

V posledních dekádách zpřístupnil výrazný propad cenové politiky aerolinek létání celému světu, v mnoha světových regionech je létání dokonce výrazně nejlevnějším způsobem mezinárodní přepravy, nejinak tomu je i ve většině evropských zemí. Nízkonákladové společnosti přidávaly stále nové přepravní linky za stále nižší ceny. 

Jenže se zavřenými hranicemi, celými státy v karanténě a hlavně s metropolemi odříznutými od návštěvníků letecký turismus, stejně jako jakýkoli jiný cestovní ruch, ustal. Například do Itálie přestala létat většina společností, Evropa nesmí létat do USA a tak dále. 

Bylo by naivní myslet si, že průmysl s miliardovými náklady na provoz po pár měsících karantény prostě jen sfoukne prach z přístrojových desek letounů a obnoví všechny své původní linky. 

Nejvýraznější propad v tomto tisíciletí zažily aerolinky po útocích na Světové obchodní centrum v roce 2001. Lidé měli tehdy z pochopitelných důvodů z létání obavy a turismus zažil útlum. Další rána přišla hned o rok později s epidemií SARS. Současná krize s pandemii koronaviru má však již teď daleko závažnější následky, a to ještě ani zdaleka neskončila

Většina aerolinek jsou soukromé společnosti, budou tedy vůbec schopné krizi překonat? Jaké mají možnosti a jakým způsobem by jim mohla/měla pomoci vláda?

Jedno z mnoha letišť, která v tuto dobu zejí prázdnotou

Spousta aerolinek zanikne

Zásadním pojmem nejen u tohoto byznysového odvětví je – likvidita – letecký průmysl pracuje s denními milionovými příjmy. Jindy solventní podnikatelský koncept najednou stojí před měsíci minimálních příjmů, které nemohou pokrýt pravidelné náklady a doženou jej logicky k bankrotu. Situaci nepomáhá ani absolutní nepředvídatelnost bezpečnostní krize.

Ačkoli poslední dekáda byla pro letecký průmysl ekonomicky uspokojivá a většina aerolinek končila pravidelně v černých číslech, obchodní marže zůstávaly nízko a profitabilita se zásadně lišila region od regionu. 

Většina přepravců disponuje finančními rezervami na pokrytí maximálně pár měsíců fixních nákladů a potom? 

Tři možnosti

Exponenciální růst infikovaných koronavirem po celém světě naznačuje, že i kdyby jednotlivé státy postupně začaly najíždět na standardní provoz, turistický segment bude stagnovat v současné pozici ještě řadu příštích měsíců

Jelikož turistický ruch je pro spousty zemí významným příjmem (pro některé státy dokonce hlavním), situaci nebudou muset řešit jen podnikatelské subjekty, ale i vlády jednotlivých zemí, pro něž je zachování turismu stěžejní.

Budou tedy postaveny před tři možnosti:

  • Ponechání přepravců napospas bankrotu
  • Nabídka likvidity pro překonání krize
  • Znárodnění (K tomuto kroku přistoupila například italská vláda s aerolinkami Alitalia)

Dá se očekávat, že vlády globálně přistoupí různou mírou ke všem třem možnostem a spousta menších (a určitě i pár významnějších) přepravců během současné krize zkrachuje.

Hlavní motivací a argumentem k investování do leteckého průmyslu je a bude snaha o zajištění světové konektivity i po překonání krize. Proto se dá očekávat, že spousta aerolinek bude odškodněna nebo znárodněna v zájmu jejich zachování.

Italská Alitalia je první aerolinkou, která přejde pod národní křídla

Větší aerolinky budou upřednostněny, i když budou oslabené

Dá se očekávat, že podpory se dočkají hlavně velcí přepravci, kteří jsou schopni zajistit širší konektivitu a více linek, často i prodělečných, v zájmu budování značky a dlouhodobých cílů. 

To znamená, že jakmile odezní pandemie, přepravci si pravděpodobně znovu přerozdělí trh oslabený bankrotem menších společností. Větší část z nich budou v té době již národní aerolinky. V počátečních měsících budou linky méně frekventované a celkově méně žádané.

Jakým způsobem se situace promítne na cenách letenek, bude záviset hlavně na poptávce a nabídce přeživších přepravců. Méně aerolinek na trhu s menší frekvencí letů pochopitelně inklinuje k vyšším cenám – na druhou stranu, při menší poptávce a levnějšímu leteckému palivu ovlivněnému cenou ropy odvozené od globální recese můžeme očekávat stávající nebo i nižší ceny než nyní.

Jakákoli prognóza by v tuto chvíli byla jen hrubým odhadem.

Téměř jisté ale je, že se aerolinky budou více soustředit na palubní prodej, kterým se budou snažit navýšit svůj příjem (což byl dosud fenomén hlavně nízkonákladových přepravců). Obzvláště tehdy, bude-li obnova turistického průmyslu pozvolná a aerolinky nebudou schopny pokrývat náklady.

A nakonec, letecký průmysl není zdaleka jen o aerolinkách.

Letiště, letecká údržba, poskytovatelé navigačních služeb, kateringové společnosti, ti všichni budou v nejbližších měsících bojovat o přežití, jelikož jindy rušná letiště zejí prázdnotou. 

I tenhle konkrétní případ poukazuje na fakt, že pandemie COVID-19 je daleko závažnější a globálnější krizí, než jsme byli v prvních týdnech ochotni připustit. Synonymem dnešní doby je totiž globalizace, konektivita a propojenost světových trhů, ekonomiky a dalších faktorů. 

Narušením jediného pilíře nás čeká dominový efekt, na jehož konci budeme s nelibostí sledovat obraz nového světa, který se před námi vytvořil.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aerolinky #letadla #byznys #podnikani #koronavirus #COVID19 #epidemie #pandemie #ekonomika #konektivita #likvidita #solvence #bankrot #krach #krize #recese #letiste #alitalia

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.