04.05.2020 4 minuty čtení

Ošetřovné pro zaměstnance zvýšeno na 80 %. Nově mají nárok i lidé na DPP/DPČ. O zvýšení pro OSVČ se jedná

Ošetřovné je oficiálně zvýšeno z původních 60 procent na 80 procent. Také se nově vztahuje na "dohodáře" a zvýšené bude vyplaceno zpětně od 1. dubna 2020. O zvýšení ošetřovného pro OSVČ by vláda měla jednat dnes.

Největší změnou je, že nově na ošetřovné mají nárok i lidé pracující na DPP a DPČ. Změn je ale více. Například nově mají rodiče nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření škol a dalších institucí, včetně některých sociálních služeb pro hendikepované.

Stále platí, že nárok na ošetřovné se vztahuje na rodiče, jež mají děti mladší 13 let, případně mají starší děti, které jsou hendikepované a navštěvují školu. Hendikepovaný nemusí být dítě, aby pečující osoba měla nárok na ošetřovné, ale musí běžně navštěvovat některé sociální zařízení, které je nyní zavřené.

V péči se mohou střídat dva lidé, což znamená, že například rodiče se podle potřeby mohou střídat v tom, kdo bude chodit do práce a kdo bude doma pečovat o děti. Jakmile pomine mimořádná situace, budou platit původní pravidla. Nyní ale například platí, že ošetřovné bude vyplaceno i zpětně k datu přijetí těchto mimořádných opatření.

Pro shrnutí si vypíchneme zajímavosti z podmínek pro získání ošetřovného u zaměstnanců i osob na DPP/DPČ a následně si řekneme, jak jsou na tom OSVČ.

Přečtěte si také: OSVČ skončila kvůli koronaviru na úřadu práce. Má nárok na kompenzační bonus? Jak kdo…

Podmínky pro zaměstnance

  • ošetřovné se bude vyplácet i v případě, kdy o uzavření zařízení rozhodl zřizovatel (z důvodu pandemie)
  • opatření se vztahuje na rodiče, jejichž dětem je méně než 13 let. Posledním dnem na vznik nároku je den před 13. narozeninami
  • u hendikepovaného dítěte, jež má 1. a vyšší stupeň závislosti neplatí věková hranice
  • pečující se mohou neomezeně střídat

Podmínky pro DPP/DPČ

  • dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce byla uzavřena před 11. 3. 2020
  • z dohody je odvedeno pojistné právě za ten měsíc, ve kterém vznikla potřeba péče
  • z dohody je odváděno nemocenské pojištění
  • lze žádat zpětně. Do 31. 3. 2020 jde o 60 % denního vyměřovacího základu, od 1. 4. 2020 jde o 80 %
  • nárok na ošetřovné je po dobu trvání dohody, ale nejdéle do konce uzavření škol

A co OSVČ?

Ošetřovné by se i pro OSVČ mělo zvýšit z původních 424 korun na den na 500 korun na den a stejně jako u jiných žadatelů by tato částka měla být vyplacena zpětně i za měsíc březen (pokud vznikl nárok). Mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová uvedla, že by návrh měla v pondělí (4. 5. 2020) projednávat vláda.

Za normálních okolností OSVČ na tuto dávku nárok nemají, ale vzhledem k současné situace se jim poskytuje jako mimořádná dotace. Podle ČTK o ošetřovné požádalo za březen 65 tisíc OSVČ a peníze už získalo 25 tisíc z nich. Částku za březen je možné dostat, pokud byla žádost podána do konce dubna.

Kdy žádat o ošetřovné za duben?

O peníze za duben bude pravděpodobně nutné požádat do konce května, a to jakmile ministerstvo vyhlásí výzvu k podávání žádostí. Podle informací na webu Ministerstva obchodu a průmyslu by k výzvě mělo dojít právě dnes, ale s tím, že žádosti bude možné přijímat od 11. 5. 2020, kdy se na této stránce zpřístupní dotační formulář.

Přečtěte si také: Může OSVČ žádat o další kompenzační bonus, když už obnovila svou činnost? Určuje to velikost poptávky

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #OSVC #zamestnanci #osetrovne #deti #prispevek #bonus #kompenzace #dpp #dpc #rodina

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.