Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
01.05.2020 4 minuty čtení

OSVČ skončila kvůli koronaviru na úřadu práce. Má nárok na kompenzační bonus? Jak kdo…

Pokud má OSVČ sníženou poptávku po svých produktech či službách, má nárok na kompenzační bonus. To už snad ví každý. Ale co když kvůli koronaviru podnikání ukončila a zaevidovala se na úřad práce. Má na podporu nárok?

V nedávném článku jsem na základě informací z webu Finanční správy ČR rozebíral, zda může OSVČ žádat o kompenzační bonus, i když už obnovila svou činnost a na článek byly pozitivní reakce, takže se nyní podíváme na další palčivou otázku, která se dotýká celé řady OSVČ.

Současná situace totiž dohnala mnoho OSVČ k tomu, že se ani nesnažili ve své činnosti pokračovat a žádat o Pětadvacítku a raději své podnikání rovnou ukončili a zaevidovali se na úřadu práce. Většina lidí ale neví, že i v této situaci lze o kompenzační bonus žádat.

I Finanční správě je zřejmě jasné, že to není tak jednoznačné a vzniká v souvislosti s tím mnoho otázek, takže proto opět vydala vyjádření ke třem modelovým situacím. Ve skutečnosti to ale vypadá, že asi nikdo nechce, aby to lidé věděli, protože se tyto informace objevily bez jakéhokoli zvýraznění mezi dalšími zhruba 50 otázkami, které Finanční správa zodpověděla.

Čtenáři Warengo ale mohou být v klidu, protože za ně to důležité vypátráme a přeložíme do srozumitelné češtiny. Zde jsou tři modelové situace a jejich správné řešení podle Finanční správy:

1) Situace:

Člověk se živí jako OSVČ, ale kvůli koronaviru dne 12. 3. 2020 svou činnost přerušil a následující den se nechal zaevidovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Kvůli koronaviru je v evidenci stále, ale nesplňuje podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, takže ji nepobírá. Má nárok na kompenzační bonus, nebo ne? Případně za jaké období?

Řešení:

Zde je situace poměrně jasná a jednoduchá. Důvodem pro přerušení činnost byla opatření proti koronaviru a zároveň nevznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, takže takový člověk má nárok na kompenzační bonus. Zcela jistě může žádat o podporu za celé první období, tedy od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020. Jestliže situace a především její důvody budou trvat i v části května, může tato osoba žádat o část bonusu za Druhé bonusové období. Druhé bonusové období trvá od 1. 5. 2020 do 8. 6. 2020. Jestliže žadatel splní podmínky v části měsíce, může žádat o kompenzaci za celý měsíc. V tomto případě tedy za dobu od 1. 5. 2020 do 31. 5. 2020.

Přečtěte si také: 500 Kč denně pro malé s.r.o. - rozhodnuto ještě není, ale už se to rýsuje. Splníte všechny podmínky?

2) Situace:

Člověk živící se jako OSVČ přerušil svou činnost v říjnu 2019 a zaevidoval se na úřad práce. Podporu v nezaměstnanosti dostal vyplacenou naposledy za březen 2020. Od 1. 4. 2020 chtěl svou činnost obnovit, ale kvůli koronaviru to nebylo možné a bude moci otevřít nejdříve na konci dubna.

Řešení:

Zde je situace poměrně zajímavá, protože za den, kdy člověk získává podporu v nezaměstnanosti (v tomto případě nás zajímá termín od 12. 3. 2020 do 31. 3. 2020) nemá nárok na kompenzační bonus. Důvody přerušení, respektive znemožněné obnovení, v dubnu 2020 ale souvisí s koronavirem a za tento měsíc již nebyla vyplacena podpora v nezaměstnanosti, takže takovému člověku vzniká nárok na kompenzační bonus za celý duben 2020. Za předpokladu, že na konci dubna skutečně svou činnost obnovil.

Přečtěte si také: Musíte danit Pětadvacítku a další příjmy z kompenzačních programů pro OSVČ a právnické osoby?

3) Situace:

Třetí situace je podobná druhé, ale uvidíte, že stačí malý rozdíl a výsledek je hned úplně jiný. Modelová osoba svou podnikatelskou činnost ukončila v srpnu 2019 a zaevidovala se na úřad práce. Podporu od února 2020 již nepobírá. Od 1. 4. 2020 chtěla znovu začít podnikat, ale kvůli koronaviru to nebylo možné. Má na kompenzační bonus nárok?

Řešení:

Žadatelem o kompenzační bonus může být člověk, který ke dni 12. 3. 2020 byl osobou, jejíž samostatná výdělečná činnost je přerušena po 31. 8. 2019. Člověk v této modelové situaci svou činnost přerušil v srpnu 2019, což je před 1. 9. 2019. Z toho důvodu nárok na kompenzační bonus nevzniká.

Přečtěte si také: Část českých podnikatelů považuje dosavadní pomoc za nedostatečnou a chce stát soudit o odškodnění

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #OSVC #Petadvacitka #podpora #kompenzace #bonus #pracovniurad #uradprace #narok

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
11 minut
4 minuty
8 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty