4 minuty čtení

Program Antivirus aneb Kurzarbeit v Čechách. Co to je, týká se vás a na co máte nárok?

Opatření na zmírnění dopadů koronaviru vznikají průběžně vzhledem k aktuální situaci, ale Kurzarbeit existuje více než 100 let. Program Antivirus se možná dotýká i vás osobně. Zjistěte, jak funguje a na co máte nárok.

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí stále vůbec neví, co to ten "kurzarbeit" je, začneme trochu obšírněji. Abych vás ale nenudil historií, tak jen dvě, respektive tři krátké informace. Poprvé byla dohoda "kurzarbeit" zavedena v roce 1910 a měla za cíl udržet pracovní místa a kvalifikované dělníky při omezené těžbě a zpracování draselných solí v Německu. Samotné slovo "kurzarbeit" tedy pochází z němčiny a ani v Česku se obvykle nepřekládá, ale významově znamená něco jako "zkrácená pracovní doba".

Zbývá už jen třetí informace a tou už je novodobá historie. Na Kurzarbeit totiž může mnoho lidí vzpomenout. Během ekonomické krize v roce 2009 totiž fungoval v některých evropských zemích.

Co to je Kurzarbeit?

Důvtipný čtenář si jistě už domyslel, co to vlastně je. Zjednodušeně řečeno jde o dohodu mezi státem, zaměstnavatelem a zaměstnanci. Posledním jmenovaným se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem doplatí stát. Na oplátku se ale zaměstnavatel zaváže, že nikoho nepropustí. Opatření je obvykle přechodné, časově omezené a aplikuje se sektorově, aby nedošlo ke zvýhodnění nepostižených firem nebo nebyla narušena konkurenční rovnováha trhu. Hlavní výhodou je, že nedojde ke zrušení pracovních míst.

Kurzarbeit v době koronaviru

Program Antivirus, který vláda schválila, má chránit zaměstnanost. Je možné žádat o částečnou nebo plnou náhradu mezd pro zaměstnance. Tu bude poskytovat úřad práce ČR. Náhrada bude poskytnuta z důvodu překážky ve vykonávání práce na straně zaměstnance - v případě nařízené karantény nebo na straně zaměstnavatele. Aby mohl zaměstnavatel příspěvek čerpat, musí prokázat, že překážka v práci vznikla v důsledku koronaviru.

Kdy žádat?

Proplacení mzdy ze strany státu bude probíhat zpětně po skončení daného období. V praxi to znamená, že za měsíc březen by měla být žádost podána na začátku dubna a za duben na začátku května.

Kdo může žádat?

Jak už vyplývá z informací uvedených výše, žádat může zaměstnavatel, jehož podnikání je vlivem koronaviru omezeno.

Od kdy lze žádat?

Program byl spuštěn v pondělí 6. dubna, ale jak už je zvykem, provázela ho řada komplikací. Během prvních dvou dnů dostaly úřady přes 9 tisíc žádostí, ale 70 procent jich bylo zamítnuto. Podle mluvčí ministerstva práce za to z velké části mohly neúplné žádosti.

Pozor na časté chyby

Ne vždy byla ale vina na straně podnikatelů. Například bod „odhadovaná výše příspěvku“ byl na webu i v instruktážním videu označen jako nepovinný. Kdo ho ale nevyplnil, brzy se dočkal telefonátu, ve kterém mu bylo sděleno, že jeho žádost není kompletní. V současné době je již i tato kolonka povinná.

Nelze ale svalovat vinu jen na špatně připravený formulář. Ten je naopak uživatelsky přívětivý a zasloužil si mnoho chvály. K mnoha dalším chybám došlo nepozorností žadatelů. Často tak chybělo identifikační číslo nebo číslo bankovního účtu. Na nejčastější chyby při vyplňování formuláře upozorňuje dokument, který ministerstvo práce vydalo.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #Antivirus #Kurzarbeit #podpora #vlada #penize #firma #spolecnost #vyplaty #mzdy #prispevek

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.