Pandemie nemoci COVID-19 ukončila rekordní býčí trhy na americkém akciovém trhu trvající dlouhých 11 let. Spolu s prudkým poklesem cen ropy to jsou reálné příznaky hrozící globální recese. V závislosti na tom, jakým předpovědím věříte, většina odborníků předpovídá, že globální kontrakce bude trvat od 6 měsíců do 2 let.
Už pouhé slovo recese vzbuzuje strach v srdcích a myslích snad všech začínajících podnikatelů, ale i u mnoha již zavedených podniků. A je to z dobrého důvodu. Dlouhodobé studie totiž naznačují, že globální recese vedou ke zdvojnásobení míry bankrotu, k růstu nezaměstnanosti a prudkému poklesu vzniku nových podniků.
Na druhou stranu jedna pozitivní zpráva - podle průzkumů v dlouhodobém horizontu recese neovlivňují konečný úspěch firmy. V této studii bylo analyzováno téměř 8,5 tisíce amerických společností napříč devíti různými recesemi a bylo zjištěno, že ekonomické kontrakce neovlivnily uvedení společností na akciový trh. Ve skutečnosti různé pohyby trhu pomohly ve vzniku a úspěchu společností jako jsou Apple, Microsoft, Morgan Stanley, Walt Disney, Krispy Kreme a mnoha dalších.
Hamza Mudassir ve své poradenské praxi úzce spolupracuje s podnikateli a generálními řediteli v celé řadě témat firemní strategie a organizačních změn. V dnešní době jde zejména o to, jaké strategické kroky podniknout nyní, aby lépe zvládli nadcházející recesí a vyšli z ní připraveni k růstu. V rámci své přípravy a výzkumu Mudassir provedl průzkum v odborné literatuře a sám analyzoval desítky společností, které úspěšně prošly finanční krizí v roce 2008.
Zde jsou základní postřehy, které si z toho odnesl a jež předává dále:
1) Jedna strategie se nehodí pro všechny, a to zejména u menších firem
Je snadné si představit, že recese ovlivní všechny stejně. Bylo by to spravedlivé, ne? To možná ano, ale zároveň je tento předpoklad velmi daleko od pravdy. Některé podniky se v recesi potýkají s velkým poklesem prodejů, zatímco jiné mají prudký nárůst prodejů. Pak se do hry přidávají finanční zdroje a flexibilita. Malé podniky jsou obvykle k recesím náchylnější, protože nemají takové zdroje, ale disponují rychlostí a flexibilitou, které dokážou chybějící finance vyrovnat. V konečném důsledku tak ani nezáleží na velikosti vaší společnosti, ale na schopnosti rychle se přizpůsobit.
V rámci přípravy si můžete najmout poradce nebo mentora, aby vám pomohl analyzovat a vytvořit novou strategii, která by měla být na základě přezkoumání vaší konkurenční výhody, pozorování potřeb vašich zákazníků a stability trhu. Nezávislý poradce by měl dohlédnout na to, abyste neudělali příliš optimistické, anebo naopak příliš pesimistické rozhodnutí.
2) Zaměřte se na produktivitu a efektivitu, spíše než na snížení nákladů
Recese obvykle vyvolávají rozsáhlé propouštění. Důvodem nejčastěji bývá snižování nákladů. Momentálně mnoho lidí kvůli koronaviru nemůže pracovat a mnoho lidí o práci přišlo. V USA situace směřuje k historické míře nezaměstnanosti. A podle některých odhadů v ČR příjem už vypadl asi 400 tisícům pracujících, a to tu je „jen“ koronavirus a ne pořádná krize.
Průzkum společnosti HBS ale ukazuje ironii toho, že strategie zaměřená převážně na snížení nákladů je recept na katastrofu. Proč to tak je? Takový přístup totiž předpokládá, že talent, technologie i příležitosti budou pro společnost snadno dostupné, jakmile recese skončí. Obvykle tomu tak ale není a společnost, která se řídí výhradně touto strategií, kapacity a schopnosti obnovují jen těžko. Rozhodně se nedokáže skokově dostat na stejnou úroveň jako před recesí.
Během tohoto období relativního klidu je proto vhodné přizpůsobit své strategie potřebné produktivitě a efektivitě. Možná můžete některé operace digitalizovat nebo zjednodušit. Možná můžete investovat do technologie či školení, které výrazně přispěje k vašim výkonům. To nejen sníží náklady, ale pomůže vám to v konkurenčním souboji. Při krizi možná stejně budete muset propustit některé zaměstnance, pro které již nebude práce, ale pravděpodobně jich bude mnohem méně, než když byste šli jen strategií snižování nákladů.
3) Buďte strategičtí při nákupu levných aktiv
Společnosti, budovy, vybavení a pozemky - to vše jde během recese získat za výhodnějších podmínek. Ale to, že je něco levné neznamená, že byste to měli koupit. Lákavé nákupy aktiv se mohou stát velkým odlivem hotovosti a vašeho manažerského soustředění. Může být výhodné koupit nové prostory pro rozšíření vaší prodejny, ale možná by bylo výhodnější modernizovat tu stávající. Nelze říci, které řešení je lepší, ale je jasné, že recese nabídne mnoho zajímavých příležitostí. Bude jen na vás, kterých se chytíte a zda je využijete.
4) Selektivně zvyšte výdaje za výzkum, vývoj a marketing
Zdvojnásobení výdajů za výzkum, vývoj i marketing by nebyl dobrý nápad, ale když se zvyšování výdajů provádí selektivně, může jít o hnací motor pozdějšího růstu. Před recesí či během ní by pravděpodobně nemělo cenu investovat do výzkumu a vývoje prémiové řady vašich produktů, ale pokud vhodně posílíte výzkum cenově dostupného zboží, můžete recesí projít se vztyčenou hlavou.
Totéž platí pro marketingové výdaje. Propagovat pro zákazníky nedostupné zboží jsou vyhozené peníze, ale vhodné podpoření propagace dostupného zboží vám může otevřít cestu k růstu i během recese.
Nejlepší čas na změnu je právě nyní
Recese jsou pro většinu podniků těžkým obdobím a mnoho společností je jen přežívá, anebo ani to ne. Recese jsou ale zároveň dobou, která vede ke změnám, jež mnohdy mají na svědomí velké úspěchy. Krize je příležitost. Všichni máme mnoho věcí, které je potřeba vylepšit a přezkoumat. Udělejme to nyní.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #podnikatel #uspech #recese #krize #problem #vyvoj #pandemie #koronavirus #covid19