13.04.2020 6 minut čtení

Nečtěte kvůli produktivitě ani vzdělávání. Teď je ten pravý čas číst jen tak pro radost

Uprostřed doby, kdy čelíme hluboké úzkosti a nejistotě je zvlášť příjemné číst si jen pro radost. Jak to ale udělat, abyste nečetli kvůli tomu, že máte čtení na seznamu úkolů, anebo protože to má pomáhat v produktivitě?

Zkuste si na Instagramu vyhledat hashtag „bookstagram“. Momentálně najdete 41,7 milionu příspěvků věnovaných čtení. Budou to většinou fotografie, které evokují klidný svět kouřících šálků kávy či čaje, brožované knihy a pohodlných postelí nebo křesel. Takové snímky vás vyloženě prosí, abyste zpomalili a ztratili se na stránkách knih.

Jenže na druhé straně je tady svět byznysu, který všechny učí, že úspěch vyžaduje perfektně zvládnutý zvyk čtení. A obvykle následují informace, že Bill Gates přečte za rok 50 knih. Mark Cuban čte tři hodiny denně a stejně tak vášnivými čtenáři jsou Jeff Bezos, Warren Buffett a Oprah Winfrey. Není divu, že existují kurzy, které učí, jak zlepšit svou rychlost čtení, abyste mohli přečíst více knih.

Tlačeni dobou jsme se tak dostali do stavu, kdy měříme hodiny spánku, počítáme makra (podíl bílkovin, tuků a sacharidů ve stravě), kroky, ale i počet přečtených knih. Všechno měříme a porovnáváme. A pak tu máme 27 procent Američanů, kteří v roce 2018 nepřečetli ani jednu knihu. A nemyslete, že je to nějaká banda nevzdělanců, se čtením to u nás bude velmi podobné.

Je pochopitelné, že někteří se do čtení nehrnou kvůli sociálně-ekonomickým důvodům, ale to všechno koronavirus momentálně obrátil úplně vzhůru nohama. Čtení je privilegium, které si nemůže dovolit každý, ale zároveň se nikdo nemůže vymlouvat, že nemá čas, protože určitě nikdo nepracuje 16 hodin, aby si obstaral obživu. A pokud přestanete čtení vnímat jako jeden z úkolů, který máte, můžete znovu objevit sílu a kouzlo čtení. Není to o škrtnutí úkolu „přečíst 50 stránek“, ale o ztrátě sebe sama v příbězích a nápadech, které se na stránkách knih skrývají. Počítání knih nebo stránek jako měřítka produktivity je dnes již zastaralé. Doba se změnila.

Knihy nabízejí oázu klidu, kde je vše ještě v pořádku

Zapomeňte na čísla

Mnoho podnikatelů ke čtení přistupuje jako k jakémukoli jinému úkolu. Pečlivě projdou všechny obchodní bestsellery a další tituly, které jim kolegové a přátelé doporučují. V jejich seznamu úkolů má stejnou váhu „koupit novou tiskárnu“ a „přečíst knihu xyz“. Nakonec si ale často uvědomují, že takový způsob čtení jim nepřináší ten pravý užitek. Konzumace veškeré tištěné moudrosti neurychlí jejich úspěch, tak jak si myslí.

Váš život je pravděpodobně plný termínů, KPI a dalších hodnot. Nepřidávejte k nim další v podobě knih. Filozof Mortimer J. Adler napsal, že v případě dobrých knih nejde o to přečíst jich co nejvíce, ale co nejvíce si z nich odnést.

Čtěte pro radost

Ponořit se do knihy je nenahraditelné. Když vás pohltí příběh, hltáte každé slovo. Čtete ve vaně i při přípravě jídla. V metru, na cestě i při jakémkoli čekání. Každý krátký okamžik je příležitostí přečíst několik dalších odstavců.

Záměrné čtení zlepšuje naši pozornost a rozšiřuje slovní zásobu. Zde bych zdůraznil „záměrné čtení“, protože při projíždění Facebooku také musíte číst, ale tento efekt to rozhodně nemá. To správné čtení vás může inspirovat, propojit se světem a zabavit vás. Říkáte si, jak máte v dnešní době číst pro zábavu? Když jste pohlceni zápletkou knihy, je nemožné řešit podnikání. A to je účel. Na chvíli vás vytrhnout ze starostí této doby.

Když čtete pro potěšení, obsah vám v mysli zůstává daleko více. Když čtete „pro práci“, nápady se často vypařují. Přicházejí a zase odcházejí. Knihy jsou ale nakonec vždy jen tak cenné, jak cenné jsou akce, které na jejich základě podniknete. Jinými slovy je potřeba aplikovat to, co se naučíte. A tento těžký úkol se čtením pro radost odpadá.

Ze čtení plyne mnoho výhod, ale především vám na chvíli umožní utéct od starostí a stresu

Výhody čtení

Knih je nepřeberné množství, takže pochopitelně záleží, jakou si vyberete, ale samotný akt čtení je dobrý pro naše tělo i mysl. A cokoli pozitivního pro naši mysl je v dnešní době nesmírně důležité, protože lidé jsou utlačovaní stresem z mnoha věcí a oáza klidu, která při čtení vznikne, je vzácná. Je až nepochopitelné, že se jí lidé dobrovolně nevystavují častěji.

Studie naznačují, že lidé, kteří čtou knihy, žijí v průměru déle, než ti, kteří nečtou. Lidé, kteří čtou, hrají šachy a luští křížovky, mají údajně 2,5 krát menší pravděpodobnost vznik Alzheimerovy choroby. Další studie ukazuje, že tito lidé mají v pokročilejším věku nižší kognitivní pokles.

Teď jedna zajímavá zpráva, že i beletrie by měla mít své místo. Lidé, kteří četli hodně beletrie, měli v testech vyšší skóre empatie a sociálních schopností, což jsou pro podnikatele užitečné dovednosti. Takže i román či sbírka povídek může zlepšit vaše podnikatelské schopnosti, ale hlavně, a o tom tento článek je, vás vytrhne z tohoto světa plného starostí.

Neil Gaiman ve své sbírce esejí napsal, že beletrie vás může vzít někam, kde jste nikdy nebyli. A jakmile navštívíte jiné světy, podobné těm pohádkovým, už nikdy nebudete spokojení se světem, ve kterém jste vyrostli. A nespokojenost je pro podnikatele dobrá věc. Díky ní své světy upravují a vylepšují.

Čtěte, abyste byli šťastní. Současná doba moc důvodů k radosti nenabízí, ale utápět se v negativních zprávách a starostech vás zničí. Pokud ale pravidelně na chvíli utečete do fiktivního světa, kde je vše normální, přijdete na jiné myšlenky a díky tomu budete lépe zvládat život v realitě, který je momentálně plný stresu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #cteni #knihy #radost #produktivita #efektivita #beletrie #vyhody #stres #starosti #knihomol

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.