08.04.2020 6 minut čtení

100 nejbohatších lidí světa už během pandemie přišlo o 400 miliard $, zbohatlo pouze 9 Číňanů

Ultra-bohatí obyvatelé naší planety pravděpodobně nejsou těmi prvními, nad jejichž finančními ztrátami v důsledku chaosu způsobeného pandemií koronaviru uroníte slzu. Na druhou stranu, 400 miliard dolarů vážně není málo.

Zakladatel Zoom Video Communications Eric Yuan Zheng

Každý z nás dnes určitě zná někoho, kdo už kvůli tomuhle novému bacilu přišel o práci nebo minimálně o část platu. O gastronomii nebo živé kultuře, jejíž finanční toky dostaly prakticky nepropustnou zátku, ani nemluvě.

Pak je tady ale ještě malá skupinka lidí, kteří jen za poslední dva měsíce přišli v přepočtu o více než 10 bilionů korun. Řeč je o stovce nejbohatších osob na světě, kteří rozhodně nejsou vůči současné krizi i nadcházející recesi imunní. Většina z nich má majoritní část svého jmění uloženou v akciích, takže je souhrnně nenadálý burzovní propad připravil o veškeré zisky, které nastřádali za posledního dva a čtvrt roku. Tvrdí to aspoň zpráva o vývoji jmění nejbohatších lidí od čínského Hurun Research.

Podle ní prakticky všichni ze stovky největších globálních boháčů přišli v období od 31. ledna do 31. března o peníze. Naopak navýšit své jmění se podařilo pouze devíti z nich - a světe div se, všech devět jsou (původem) Číňané.

Hlavním důvodem tohoto úspěchu jsou opět akciové trhy, které se v případě Číny zatím s koronavirem dokázaly vyrovnat lépe než ty ve zbytku světa. "Čínský akciový trh zatím koronavirus zvládá lépe než jeho americká či evropská obdoba," uvedl hlavní výzkumník a prezident Hurun Report Rupert Hoogewerf.

Popravdě to Hoogewerf ještě vyjádřil poměrně slušně. Euroamerické burzy totiž v posledních dvou měsících dostávají slušně za uši. Evropské trhy počítají ztráty v dvojciferných procentech, americký průmyslový index Dow Jones ztratil 21 %, japonské akciové trhy propadly o 18 %, hongkongská burza o 10 % a hlavní čínský akciový index... ehm... vzrostl o 0,2 %.

Čína získává před zbytkem světa ekonomický náskok

A byť každý, kdo pravidelně sleduje vývoj čínských akcií, mi musí dát za pravdu v tom, že se tam občas dějí vážně nesmyslné pohyby (co do činění s tím pravděpodobně má i skutečnost, že do čínského byznysu ve velkém promlouvá stát), v tomto případě to na žádnou velkou manipulaci Pekingu a snahu tvářit se jen navenek, že se Číny tato krize zas tolik nedotkla, nevypadá.

Ano, obrovský růst ekonomiky, na nějž jsme u Číny už notnou řádku let zvyklí, se letos s největší pravděpodobností konat nebude. Na druhou stranu má dnes Čína (aspoň dle dostupných informací) relativně unikátní globální pozici vytěžit ze současné krize maximum, která má dva základní pilíře:

1) Koronavirus vytvořil obrovskou globální poptávku po zdravotnickém vybavení, jehož je Čína největším výrobcem a vývozcem na světě. A aktuálně může tuto poptávku pokrývat a vydělávat na ní, protože:

2) Aspoň dle aktuálních dostupných informací se zdá, že Čína celou pandemii zvládla lépe než zbytek světa. Zatímco Evropa a USA jsou v úplné a kompletní karanténě, Čína ani v nejhorší fázi epidemie nebyla v karanténě úplně celá. Úplné karantény se de facto dočkala jen provincie Chu-pej, která má populaci zhruba jako Itálie a byla zavřená dva měsíce. Celkový zásah do ekonomiky tak s největší pravděpodobností bude v Evropě a Americe výrazně větší než v Číně, která již ekonomická kola opět roztočila.

---

Na pandemii se však podařilo zbohatnout i poskytovatelům videokonferenčních služeb či - možná trošku překvapivě - producentům vepřového masa.

Komu se letos daří vydělávat?

Jedním z příkladů, který v posledních dnech začíná plnit novinové titulky, je Eric Yuan Zheng (původem Číňan, který však již více než 20 let disponuje americkým občanstvím), zakladatel a CEO videokonferenční platformy Zoom Video Communications. Jde totiž o miliardáře, který za poslední dva měsíce zbohatl nejvíce - konkrétně své jmění navýšil o 77 %, nebo 3,5 miliardy dolarů, na 8 miliard dolarů.

Tento nárůst je důsledkem růstu akcií, které dostaly doslova raketový pohon poté, co se ukázalo, že zatímco ještě na konci prosince měl Zoom 10 milionů denních uživatelů, v březnu to již kvůli rozmachu home-office bylo více než 200 milionů uživatelů.

Pro Yuana však aktuálně není všechno růžové. Jeho společnost se totiž nyní pere s nově vzplanutou kontroverzí okolo ochrany osobních dat a schopností Zoomu zvládat po technické stránce aktuální nápor nových uživatelů. Obavy o bezpečnost používání této platformy k videohovorům již vyvolaly zákaz jejího používání například v newyorských školách, kde se nyní z domova učí přes 1 milion žáků. Zoom již ve SpaceX z obav o soukromí svých zaměstnanců zakázal i Elon Musk.

Další miliardáři, kteří dokázali v prvním kvartále letošního roku zbohatnout, zahrnují například rodinu (matku a syna) vedoucí hlavní čínskou platformu pro přípravu testů na koronavirus Offcn nebo zakladatele výrobce ventilátorů a dalších zdravotních přístrojů, společnosti Mindray, Alexe Hu Hanga.

Shodou okolností se zbohatnout podařilo i čínskému gigantu v produkci vepřového masa, společnosti Muyuan Foods, již vedou manželé Qian Ying její muž Qin Yinglin, kteří své osobní jmění za poslední dva měsíce navýšili o 3 miliardy dolarů na 22 miliard dolarů. Ne že by snad Číňané v karanténě propadali vepřovému šílenství, společnost pouze těží z epidemie afrického moru prasat, který loni zdecimoval čínské chovy prasat, což vyhnalo cenu vepřového na rekordní hodnoty, z čehož přirozeně profitují všichni, kdo dokáží svůj chov udržet zdravým a udržet aspoň určitou úroveň produkce.

A kdo naopak utržil nejtvrdší ránu?

Největším smolařem ze stovky nejbohatších je hvězda loňského roku Bernard Arnault. Hlava francouzského konglomerátu luxusních značek LVMH za poslední dva měsíce dle Hurun ztratila 30 miliard dolarů - neboli 20 milionů dolarů každou hodinu. Zatímco loni už to chvílemi vypadalo, že se Arnautlovi podaří překonat i Jeffa Bezose a stát se nejbohatším člověkem na světě, nyní jeho jmění rapidně pokleslo.

A když už je řeč o Bezosovi, jeho jmění letos ztratilo "pouhých" 9 miliard a usadilo se na stále neuvěřitelných 131 miliardách dolarů, jež z něj s pohodlným náskokem stále dělají nejbohatšího člověka na světě.

Na závěr polemika k zamyšlení: Nachází se nyní Čína v ideální situaci využít kompletní paralýzy svých největších ekonomických rivalů a stát se nepopiratelným a jasným ekonomickým lídrem světa? A jak budou na tuto skutečnost reagovat Spojené státy? A co EU?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #miliardari #koronavirus #pandemie #krize #jmeni #bohatstvi #propad #evropa #usa #cina #ekonomika #odolnost #byznys

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek. Čína má aktuálně opravdu zajímavou pozici k tomu stát se ekonomickým lídrem světa. V tomhle ohledu mám možná trochu obavu, aby nedošlo k eskalaci různých sporů. Silně pochybuji, že ostatní budou chtít jen tak připustit, aby si Čína zabrala vše jen pro sebe.
    +1
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
7 minut