Kolik v současné době máte klientů? A kolik byste jich chtěli mít ve svých ideálních představách? Podle marketingové a prodejní společnosti HubSpot je jednou z největších výzev podnikání získávání nových potenciálních zákazníků. A z toho důvodu tento proces běží neustále, takže by se mohlo zdát, že podniky nikdy nemohou mít příliš mnoho klientů. Nebo mohou?
V životě každého podnikatele, a je jedno, zda podniká sám nebo má velkou společnost, přichází chvíle, kdy všechno šlape, všichni jsou optimálně vytížení a všechno ideálně funguje. Jenže pak přijde nová poptávka, nový klient a tím se to všechno naruší, protože je těžké říci „ne“ platícímu klientovi, který chce využívat vaše služby. A často nové zakázky získáváte na základě referencí. Tím spíše je potřeba nikoho neodmítat a ke všem se chovat přívětivě.
I když je to obvykle považováno za náročný úkol, je důležité najít rovnováhu při určování toho, jaký počet klientů je pro vás ideální. V situaci popsané výše můžete najmout nového člověka, který se o klienta postará, ale bude vytížený naplno, nebo pro něj budete muset shánět další práci? A když ji seženete, nebude jí příliš, takže bude potřeba najmout někoho dalšího? Zde je několik klíčových aspektů, které ovlivňují harmonii ve firmě a které vám mohou pomoci najít optimální číslo.
1) Zjistěte, jak vypadá váš dokonalý rozvrh
Jsou podnikatelé, kteří budou přijímat stále další klienty jednoduše proto, že je nechtějí odmítnout. Osobní a rodinné potřeby má každý jiný, ale je potřeba mezi nimi najít potřebnou rovnováhu, která bude korespondovat s vaším životním cílem. Možná chcete pracovat co nejméně a vydělat si jen nezbytně nutné množství peněz na skromný život a co nejvíce času trávit s rodinou nebo v přírodě. Anebo naopak možná chcete budovat kariéru, vydělávat co nejvíce peněz a jste připravení tomu obětovat všechno.
Kdy chcete začít svůj pracovní den? Kdy ho chcete ukončit? Jak dlouhou přestávku chcete na oběd? Kolik hodin týdně chcete strávit na poradách nebo jednáních? I když je dokonalý rozvrh dosažen jen zřídka, tím že ho máte, přispíváte k jeho naplnění. Například nedovolíte klientovi, aby vám zasáhl do večeře s rodinou, výletu s dětmi nebo jen chvíle klidu, kterou máte pro sebe.
2) Spočítejte si průměrnou dobu strávenou s každým klientem
Dále je potřeba, abyste určili počet hodin, které klientovi obvykle věnujete. Jděte důsledně z činnosti na činnost a přesně vypočítejte časové rozdělení každého klienta v závislosti na jejich potřebách. Berte v úvahu úplně vše. Od zásadní práce, která je hlavní náplní projektu až po brainstorming, fakturaci a podobné činnosti.
Výsledné číslo nepodceňujte ani neřeďte. To, co jste spočítali, je pravda. McDonald Worley, zakladatel advokátní kanceláře McDonald Worley PC, říká: „To, že můžete přijmout dalšího klienta, nutně neznamená, že byste to měli udělat. Reagujte na specifické potřeby každého klienta s důrazem na detail a ujistěte se, že děláte svou nejlepší práci. Váš dokonalý harmonogram by měl odrážet vaši nejlepší práci, a ne úsilí každou mezeru zaplnit dalším klientem.“
Pokud pro každého svého klienta chcete dělat svou nejlepší práci a zároveň se chcete držet svého ideálního rozvrhu, kolik klientů můžete realisticky mít? A nezapomínejte na činnosti, které s prací přímo nesouvisí – komunikace, fakturace atd. Buďte tak upřímní, jak jen je to možné.
3) Určete měsíční kapacitu pro každého klienta
Vzhledem k vašemu ideálnímu rozvrhu udělejte odhad kapacity pro každého klienta na určité období. Kapacitu plánujte i vzhledem k tomu, kolik klient platí. Pak se ji snažte vždy naplnit, ale nikdy ji nepřekračujte. Pokud by kapacita nešla vytvořit vzhledem k vašemu ideálnímu rozvrhu, bude potřeba udělat nějaké změny. Možná potřebujete navýšit cenu. Možná budete potřebovat externí výpomoc. Když se vám to všechno podaří, je to klíč k úspěchu a k tomu, aby vaše služby měly nejlepší možnou kvalitu.
Nezapomeňte, že v měsíční kapacitě klienta opět musíte zvládnout i přidružené činnosti jako jsou administrativní práce, fakturace, konzultace s klientem a podobné. Konec konců každý z těchto úkolů slouží ke spokojenosti klienta a měl by se tedy brát v úvahu. Když byste tyto činnosti v úvahu nebrali a pak je ve svém rozvrhu někam násilím natlačili, utrpěly by tím důležité úkoly a to by vedlo k nespokojenosti klientů, zmeškaným termínům a zvýšenému stresu.
---------------------
Jakmile získáte přehled o svém ideálním rozvrhu, současné situaci i kapacitě pro každého klienta, můžete určit správný počet klientů, který pro vás bude nejlepší. Držte se ho, a pokud jste si stanovili upřímně svůj životní cíl a pravdivě si prošli všechny uvedené body, přiblížíte se ke svému vysněnému životu.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #stres #prace #cas #klient #zakaznik #penize #worklifebalance #rovnovaha