Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
02.04.2020 4 minuty čtení

Warren na nákupech? Buffett začíná kroužit okolo aerolinek, hotelů a kasín, které kvůli koronaviru kolabují

Zatímco řada investičních medií dnes píše o tom, o kolik % svých zisků přišlo Buffettovo akciové portfolio, skutečnost je taková, že Warren má masivní zásobu volného kapitálu, už si vzal vozík a chystá se vyrazit do oddělení slev.

Ne že by se to nedalo čekat, ale list The Wall Street Journal přišel tento týden s informací, že Warren Buffett začal aktivně monitorovat některé společnosti, jejichž byznys aktuálně díky pandemii koronaviru dostává jednu podpásovku za druhou.

Investor a jeden z nejbohatších lidí světa nyní dle zdrojů novin obeznámených s Buffettovými záměry údajně "krouží okolo nejhůře zasažených společností v sektoru cestovního ruchu, hoteliérství a zábavního průmyslu". Uzavřená letiště, hotely, kasína, kina a další byznysy totiž aktuálně kvůli karanténám výrazně trpí, jejich ztráty se kupí a začínají mít nedostatek hotovosti. Warren Buffett by řadu těchto společnosti mohl potenciálně zachránit před krachem - pokud dostane něco na oplátku.

Vyjednávání přitom pravděpodobně nebudou nikterak složitá, protože Buffett, který už několik let nekoupil žádnou větší společnost, je aktuálně vyzbrojen hotovostí ve výši 128 miliard dolarů (3,2 bilionu korun). Zatímco si během této doby různí analytici marně lámali hlavu nad tím, proč Buffett nic nenakupuje a střádá si dolary do pelesti, Warren vyčkával.

Vyčkával proto, že akcie a valuace společností byly jednoduše příliš vysoké - v některých případech i vysoce nadhodnocené. Proč tedy předraženě nakupovat něco, co stejně nemůže růst do nebes a jednoho dne se vrátí zpátky dolů? Nyní je však situace pro Buffetta pravděpodobně ještě lepší, než původně plánoval. Americké akcie za sebou mají nejhorší kvartál od finanční krize roku 2008 a na trhu se to pomalu a jistě začíná lákavými valuacemi jen hemžit.

Mimo akvizice krvácejících brandů a podniků by jeho Berkshire Hathaway rovněž mohla část svého kapitálu byznysům nabídnout ve formě půjčky. Zrovna letos v lednu uzavřela podobnou dohodu s vydavatelskou společností Lee Enterprises, které v rámci dohodnutého financování poskytla 576 milionů dolarů.

Je logické, že Berkshire nyní u svých největších investic v Applu, Bank of America nebo Wells Fargo vzhledem k propadu akcií přišla o peníze. Buffett se však na 99 % bude držet své tradiční strategie a držet, dokud se trhy nevzpamatují (i kdyby to mělo trvat několik let).

Slevový leták světa byznysu je dnes velmi lákavý

Jedním segmentem, kde se mu však otevírají zajímavé příležitosti, jsou rozhodně aerolinky. Už dnes vlastní podíly v American Airlines, United Airlines, Delta Airlines nebo Southwest Airlines. Nejenže má teď šanci svůj podíl případně levně navýšit, ale zároveň bude benefitovat i z toho, že americký letecký průmysl se domohl státní podpory ve výši 50 miliard dolarů.

O Buffettovy peníze by mohly mít zájem i lodní společnosti Carnival, Norwegian nebo Royal Caribbean, které mají oficiální sídlo mimo USA, a tak se na ně právo na získání státní podpory nevztahuje. Z hotelů by se mu mohl zalíbit Marriott či Hilton a určitě aktuálně může vybírat i mezi provozovateli kasín v Las Vegas.

Věštec z Omahy je během finančních krizí peníze rozdávat na všechny strany zvyklý. Během velké hospodářské krize před 12 lety od něj dostaly firmy z portfolia Berkshire Hathaway v rámci podpůrného programu celkem více než 130 miliard dolarů. V té době mu jeho hromadné zachraňování společností v problémech dokonce vyneslo přezdívku Warren "Bailout" Buffett.

Zároveň je často skloňován noční telefonát z podzimu roku 2008, v němž Buffett volal tehdejšímu americkému ministru financí Henry Paulsonovi, protože "měl nápad" na řešení aktuální krizové situace.

Byť dnes devětaosmdesátiletý Buffett tvrdí, že musel žít 89 let, aby do své sbírky přidal i tuto zkušenost s globální pandemií, je jisté, že už za svůj život z pohledu ekonomických problémů, komplikací a turbulencí zažil leccos a umí se radikálním změnám na trzích i v hospodářství efektivně přizpůsobovat.

Aktuálně je vzhledem ke kapitálu, který kontroluje, skutečně v pozici člověka, který vstoupil do supermarketu a zjistil, že drtivá většina zboží je najednou ve slevě o vyšší desítky procent.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #buffett #berkshire #koronavirus #ekonomika #krize #recese #akcie #akvizice #cestovniruch #aerolinky #hotely #hotelierstvi #zabavniprumysl #kasina #aerolinky #kapital

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • :D Titulek mě dostal.

  +3
 • Vždycky ví co dělat :))

  +1
 • Super článek :) Výraz slevový leták pobavil :D

  +1
 • Kdo si počká, ten se dočká ..... Co to pro nás obyčejné lidi znamená? Stále budeme pod někoho vlivem? Budeme moci volně dýchat? Myslím tím Česko, stát se svou nezkreslenou historií? Zdá se, že to na nás vliv mít nebude, ale výklad bude jistě zcela jiný. Podporujme "naše" zájmy. Chraňme si svou identitu! Nenechejme se znovu zotročit. Buďme suverénní stát. Máme na to!

  0
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
10 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty