Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.12.2019 3 minuty čtení

Když jsou akcie tak drahé, že už za ně odmítá platit i Warren Buffett

Možná jste zaznamenali páteční zprávu o tom, že se Berkshire Hathaway pokusila utratit aspoň něco z obrovské hromady peněz, na níž společnost Warrena Buffetta aktuálně sedí. Byla však přeplacena konkurencí - a nechala si to líbit.

Buffett se měl konkrétně pokusit koupit distributora hardwaru a softwaru, IT společnost Tech Data. O tu již dříve projevila zájem investiční společnost Apollo Global Management, která dříve letos nabídla 130 dolarů za akcii, avšak nepochodila.

Minulý týden na scénu údajně vstoupila Berkshire Hathaway s tím, že by byla ochotna za převzetí společnosti zaplatit 140 dolarů za akcii. Tech Data ovšem ve středu vydala prohlášení, ve kterém oznámila, že se nakonec dohodla na akvizici s private equity fondem Apollo, který svou nabídku zvedl na 145 dolarů za akcii, což pro Tech Data znamená valuaci asi 6 miliard dolarů.

Buffett byl přeplacen jen o 5 dolarů za akcii, neboli o nějakých 140 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že Berkshire má aktuálně k dispozici 128 miliard dolarů v hotovosti, bylo by pro něj i další navýšení své nabídky pouhou kapkou v moři. Přesto se k ní neodhodlal a přenechal akvizici Apollu. Otázkou je, proč.

Skutečnost, že se Buffett k akvizici odhodlal, je sama o sobě překvapením. Volný kapitál jeho společnosti se jen za poslední tři roky zdvojnásobil (tedy vzrostl o více než 60 miliard dolarů) a rok 2016 byl také posledním, kdy Berkshire uskutečnila nějakou větší akvizici. Za 37 miliard dolarů tehdy koupila výrobce leteckých komponentů Preciion Castparts

Jedinou letošní větší investicí bylo 10 miliard dolarů, které Buffett vložil do ropné společnosti Occidental, aby jí pomohl přeplatit Chevron v cenovém souboji o akvizici konkurenční firmy Anadarko Petroleum. Jinak se však v akciovém portfoliu Berkshire nic zásadního neměnilo. Buffett ve 3. čtvrtletí kromě Occidental nově investoval ještě do distributora luxusního nábytku Restoration Hardware. Své investice z velké části financoval odprodejem akcií největších stálic svého portfolia Apple a Wells Fargo.

Tato poslední situace okolo společnosti Tech Data tak opět potvrzuje, že Buffett aktuálně nikam s investicemi nespěchá. Někteří analytici si stále lámou hlavu nad tím, proč neinvestuje víc, ale dává to (aspoň z pohledu základních investičních pouček a selského rozumu) perfektní smysl. Akciové trhy jsou na historických maximech, což znamená, že jsou v mnoha případech doslova tak drahé, jako ještě nikdy předtím. Nakupovat v takové situaci Buffettovi očividně nedává smysl a nelze se mu divit.

Šel by ostatně proti jednomu ze svých základních investičních zvyků, na základě kterého velmi rád akcie nakupuje pokud možno na úplném dně. To aktuálně nehrozí, takže mu nezbývá než si počkat, až trhy poklesnou. 

#investovani #buffett #berkshire #volnykapital #akcie

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
10 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
10 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
5 minut
3 minuty