Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.04.2020 5 minut čtení

Vyhýbáte se dostatečně usilovně špatným návykům, které mohou poškozovat váš mozek?

Svými činy a jednáním můžeme do značné míry ovlivňovat fungování našeho mozku. Určitými činnostmi můžeme jeho výkon podpořit, ale jinými návyky mu zase můžeme výrazně škodit. Těmto byste se určitě měli vyhnout.

Mozek - jedno slovo, ale dalo by se o něm mluvit celé hodiny a dny. Zkoumat by se dal celé roky a desetiletí. Stejně by ale nebylo všechno objeveno ani řečeno. Lidský mozek má jedinečnou schopnost zpracovávat a analyzovat informace. Působí jako ovládací centrum pro veškerou naši produktivitu a činnost. Slouží také jako organizační a řídící centrum nervové soustavy.

Zdravý mozek lidé často berou jako samozřejmost a neuvědomují si jeho hodnotu. Kvalitu života a výhody, které lidem zdravý a funkční mozek přináší, berou jako samozřejmost. Jestliže si ale uvědomíte, jak úžasný orgán to je, jistě mu budete věnovat patřičnou pozornost a budete se chtít vyhýbat činnostem, které mu mohou škodit a naopak dělat ty aktivity, které ho pomáhají rozvíjet.

O tom, co dělat, pro zlepšení výkonu mozku jsem psal v článku, kde jsem zprostředkoval rady od neurovědce Rahula Jandiala. V jiném článku jsem poukázal na praktické tipy, které pro rozvoj mozku doporučuje neurovědec Michael Merzenich. Oba články se ale zabývají tím, co dělat pro zlepšení mozku. Nyní se ale podíváme na to, co nedělat, abychom mu zbytečně neškodili, protože by nemělo cenu aktivně dělat činnosti, jež mozek rozvíjejí, když bychom o chvíli později dělali něco, co mu škodí.

1) Špatný spánek

Spánek je jedinečný. Nelze ničím nahradit. Také je důležitý, možná můžeme říci rozhodující, pro naši pohodu a zdraví mozku. Když spíme, mozek provádí důležité úkony. Nedostatek kvalitního spánku tento proces narušuje. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí udělalo průzkum, ze kterého vyplývá, že třetina lidí spí méně než 7 hodin za noc. Optimum pro normální lidi je 7 až 8,5 hodiny.

Nejčastější viditelný důsledek špatného spánku jsou snížené kognitivní funkce. Bohužel následky nejsou jen krátkodobé a hned viditelné. Podle studií špatný spánek způsobuje degeneraci a ztrátu mozkových buněk. Je snadné vyměnit část spánku za část odvedené práce. Ironií ale je, že lepší spánek může zlepšit produktivitu a zkrátit čas potřebný k dokončení úkolů.

2) Nedostatek osobní interakce

Konverzace je pro mozek velmi prospěšná. Děláme ji naprosto automaticky, ale proces, který za tím je, je složitý a užitečný. Pochopit slova, která k nám přicházejí. Vymyslet odpověď a pak ji převést do slov. Záležitost vteřiny, ale zároveň pozoruhodné cvičení pro mozek. Podle studie z University of Michigan pomůže pouhých 10 minut konverzace každý den ke zlepšení paměti. Vyšší úrovně sociální interakce také podle studie vedly k lepšímu kognitivnímu fungování, a to napříč všemi věkovými kategoriemi.

V dnešní době se ale sociální interakce často nahrazuje digitálním textem a jinou formou komunikace. Nedostatek skutečné osobní interakce vede k vyšší míře osamělosti a depresím, které přispívají ke snížení zdraví mozku.

3) Užívání nikotinu

Tady snad není o čem diskutovat. Nikotin podle studií urychluje stárnutí mozkové kůry a může přispívat k rozvoji Alzheimerovy choroby. Sečteno a podtrženo, pasivní či aktivní kouření je pro váš mozek velmi špatné.

4) Stravovací návyky

Dobré stravovací návyky jsou dobré nejen pro vaše tělo, ale i pro váš mozek. S některými surovinami to je ale jako s kyslíkem. Trochu jich potřebujeme, ale když jich je příliš moc, dokážou nás zabít. Navíc podle studie z roku 2012 měli lidé s nadváhou o 22 procent nižší kognitivní funkce než jejich vrstevníci.

  • Sůl - vysoká spotřeba zvyšuje krevní tlak. Ten pak vede k vyššímu riziku cévní mozkové příhody.
  • Cukr - výzkumy opakovaně ukazují, že cukr negativně ovlivňuje strukturu a funkce mozku.
  • Alkohol - velkým množstvím alkoholu se zde zabývat nebudeme, ale i u průměrného množství dochází k poškození části mozku, která odpovídá za paměť a prostorovou orientaci. Dobrou zprávou je, na rozdíl od užívání nikotinu, že po vynechání alkoholu se tato část mozku dokáže vrátit k normálu.

5) Sedavý styl života

To, že pracujete u počítače, neznamená, že musíte mít sedavý způsob života. Ale půlhodinová procházka vás nezachrání, pokud pracujete vsedě a večer znovu zasednete na gauč k televizi. Pravidelné cvičení je pro vaše celkové zdraví dobré. Výhody cvičení ukazují i výzkumy. A nemusí jít o velké sportovní výkony. Stačí svižná procházka, u které se alespoň trošku zadýcháte.

Optimální stav pro váš mozek je 45 až 60 minut aktivity denně. Jako minimum berte 150 minut týdně. Ale bez ohledu na to, kolik času cvičení věnujete, jakékoli cvičení je lepší než žádné a má pozitivní vliv na vaše tělo i mozek.

 ------------------

Fyzickému zdraví se věnuje hodně pozornosti a bylo by tak snadné zapomenout na to, že stejně, respektive ještě více, je potřeba pečovat o náš mozek. Jeho zdraví závisí na mnoha faktorech, včetně genetiky. Zároveň se ale na genetiku nemůžeme vymlouvat, protože je mnoho věcí, které můžeme ovlivnit. Váš mozek je ta nejcennější věc, kterou máte. Zacházejte s ním, jak nejlépe umíte.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #mozek #psychologie #vykon #spanek #interakce #zatez #zvyk #zmena

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím