30.03.2020 7 minut čtení

Lék proti ekonomické recesi? Helicopter money – neměla by po nich sáhnout i Evropská unie?

Každý občan Evropské unie dostane jednorázově 1000 euro na účet k užití dle vlastní potřeby? Utopie? Naivní představa? Nikoli, reálný finanční nástroj, o jehož užití v tuto chvíli jednají Spojené státy. Co by se stalo, kdybychom je následovali?

Ačkoli pro většinu z váš není výraz: „helicopter money“ ničím novým, neuškodí malé zopakování historie. Výraz helikoptérové peníze byl poprvé použit Miltonem Friedmanem v roce 1969, když psal o podobenství padajících peněz z helikoptéry, aby ilustroval efekty měnové expanze. 

Tento koncept byl znovu použit ekonomy jako návrh měnové politiky na počátku 21. století při reakci na tzv. „ztracené japonské desetiletí“ (Japan’s Lost Decade). V listopadu roku 2002 Ben Bernanke, později guvernér generální rezervní rady (FED) a poté i předseda, navrhl, že by se helikoptérové peníze mohly využít k zabránění deflace.

Se stále častějším přirovnáváním současné bezpečnostní krize k hospodářské krizi, která zasáhla svět v roce 2008, začíná být jasné, že k zásadním finančním stimulům bude muset přistoupit i Evropa, jedině tak bude schopna čelit příchozí závažné recesi aniž by propadla do hlubokého dluhu.

Unie již nyní hlásí, že jakmile začne ekonomická rekonvalescence po odeznění pandemie, ECB je připravena napumpovat do rozpočtů jednotlivých zemí finanční rezervy

Jenže ještě jednodušší způsob jak zvýšit oběh a spotřebu, by byl ten, že poskytne finanční prostředky přímo občanům všech členských zemí.

Krize spojená s koronavirem zaútočila na starý kontinent teprve před pár týdny, její ekonomické následky se ale projevují již nyní. Karanténa, sociální izolace občanů, pozastavená výroba, to všechno má za následek nejen sníženou produkci, ale i spotřebu zboží a služeb a tím zpomalení ekonomického oběhu.

Vlády jednotlivých zemí i Evropská unie musí implementovat ekonomické nástroje, které zabrání tomu, aby současná bezpečnostní krize přerostla v dlouhotrvající ekonomickou recesi, jenž povede k milionům nezaměstnaných občanů a uvrhne chudé do ještě větší nouze.

Právě proto v současnosti plní pojem „helicopter money“ titulky médií nejen u nás, ale i v USA, kde Bílý dům zvažuje rozeslání šeků svým občanům.

Zjednodušeně lze říci, že centrální banka natiskne peníze, které následně rozdá přímo mezi občany státu nebo unie. 

Zásadní rozdíl mezi bezúročnými půjčkami, které jsou v současnosti nejrozšířenějším krizovým nástrojem, je ten, že „helicopter money“ jsou darem u nějž není splatnost.

O implementování takového nástroje do měnové politiky EU se mluví již přes pět let, ale je to dobrý nápad?

Mohou helicopter money pomoci předejít recesi?

První zcela zjevnou výhodou tohoto nástroje je fakt, že peníze budou k dispozici přímo tam, kde jsou potřeba a odkud se vrátí snadno do oběhu: z kapes občanů.

Pojďme se na to podívat v číslech.

Pokud by každý občan unie obdržel 1000 euro, konečný náklad pro eurozónu by byl 340 miliard euro. Ačkoli jakákoli ekonomická prognóza je v takovém případě velmi složitá, dá se očekávat, že HDP unie by vzhledem ke zvýšené spotřebě narostlo alespoň o 1.2 %.

Dále lze předpokládat, že lidé budou mít po týdnech „domácího vězení“ větší sklon utrácet, ať už za služby nebo za zboží. 

Adair Turner upozornil na to, že helicopter money: „Poskytnou silný ekonomický stimul, aniž by občany zatížily dluhem.“ Což je nesmírně důležité, protože ekonomicky nejsilněji zasažené země, mezi které bude jistě patřit třeba Itálie, se obávají, že klasické ekonomické nástroje jen prohloubí již tak extrémní dluh země. 

Tento nástroj by právě naopak pomohl soukromé dluhy snížit, jelikož ohrožené domácnosti by mohly nadstandardního příjmu využít ke splátce účtů, úvěrů, hypoték, jejichž splácení jim bylo po čas krize znemožněno. 

Na druhou stranu, koncept helicopter money pochopitelně otevírá jedno z největších tabu, které ortodoxní ekonomové diskutují již roky – Jak tyto peníze navíc ovlivní účetní rozvahy centrální banky? A neskončila by ECB ve ztrátě?

Ve skutečnosti ne – v případě navrhované částky 1000 eur na osobu, bychom se stále pohybovali nad ekonomickou hranicí, která by centrální banku uvrhla do ztráty. Alespoň ne do ztráty takového rozsahu, aby bance znemožnila plnou funkčnost.

Vliv koronaviru odhalil i mezery v sociálních systémech jednotlivých zemí. Například umělci, freelance živnostníci a malé podniky jsou sociálním systémem, zajišťujícím finanční ochranu nezaměstnaným chráněny daleko méně než zaměstnanci větších firem nebo státní úředníci.

Helicopter money nelze vnímat podobně jako nepodmíněný příjem. Je to nouzový nástroj, který jednorázově pomůže zaplnit výpadek příjmu způsobený bezpečnostní krizí. A podpoří vlády jednotlivých zemí a jejich současné nástroje pro podporu ekonomiky.

Eurozóna čelí potenciálně horší recesi než v roce 2008: zdroj Bloomberg

Klíčové je načasování

Nalezení správného časového okna pro vypuštění nástroje je rozhodující pro jeho maximální efektivní dopad. V současnosti by převod miliard eur směrem k občanům způsobil nežádoucí rozpor mezi bezpečnostními opatřeními státu a náhlou dispozicí financí

Někteří argumentují, že lidé potřebují peníze již nyní a opatření by nutně neznamenalo, že lidé začnou chodit ven, protože existují například online eshopy. Jenže tím by veškerá cirkulace prošla skrze velké firmy, které jsou v současnosti schopné podnikání.

Znamená to, že ECB teď musí jen sedět a čekat?

Nástroj Helicopter money musí být aktivován ve chvíli, kdy bude bezpečnostní krize zažehnána a autority začnou uvolňovat vládní omezení, karantény a restrikce. To ale neznamená, že ECB musí jen „sedět a čekat.“ Takový nástroj vyžaduje značnou přípravu a mezičas lze využít pro pozdější hladké provedení programu.

Pozitivní dopad ekonomického stimulu bude o to vyšší, pokud bude včasně dopředu ohlášen, čímž dopřeje živnostníkům a malým podnikatelům možnost se na vliv nástroje připravit. 

Například: Pokud bude budoucí vypuštění programu ohlášeno již nyní, podnikatelské subjekty budou motivovány ke zvýšení produkční kapacity (nebo alespoň nebudou muset propouštět,) aby byly v budoucnu schopny vykrýt zvýšenou poptávku.

Zvláště finančně ohrožení lidé budou mít vidinu jednorázové finanční injekce a dlužníci získají jasnější představu o své budoucí schopnosti splácet své závazky a účty.

Návrh na vypuštění finančních rezerv v hodnotě 30 miliard eur a umožnění nekontrolovaného nákupu dluhopisů je ze strany ECB rozumným ekonomickým krokem, který částečně zmírní evropské ztráty.

Oproti tomu helicopter money je přesně tím krokem, který ovlivní ekonomiku z dlouhodobého hlediska a pomůže unii postavit se zpátky na nohy po odeznění krize.

Alespoň pokud nechceme narazit na krizi horší, než jsme zažili před dvanácti lety.

(Článek vychází z návrhu publikovaného na webu positivemoney.eu)

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#ekonomika #eu #helicoptermoney #byznys #podnikani #nastroje #finance #krize #koronavirus #stimul #nepodminenyprijem #obchodnici #zivnostnici #podnikatele #recese

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.