Štědrý CEO firmy, foto: Gravity Payments
Dan Price musel kvůli tomuto záchvatu štědrosti obětovat velkou část vlastního platu (milion dolarů ročně), ale rozhodl se, že pokud díky tomu budou všichni jeho zaměstnanci šťastní, tak mu to za to stojí.
Jeho čin paradoxně neobdržel jen chválu. Situace byla silně medializovaná a většina médií se soustředila především na nečekanou negativní zpětnou vazbu, kterou Price obdržel. Nadávaly mu místní start-upy a Pricův bratr (a zároveň také spoluzakladatel firmy Gravity Payments) ho dokonce zažaloval. Rush Limbaugh nazval Price komunistou.
Prostě to celé byla větší mediální kauza, než by si štědrý generální ředitel za nadstandardní ocenění svých zaměstnanců podle mě zasloužil. Média příběh vyčerpala a posunula se dál. Už od té doby uběhlo bouřlivých pět let a je velká pravděpodobnost, že jste od té doby o Pricovi ani o Gravity Payments neslyšeli.
Jedna reportérka BBC se skvělým pamatovákem se ale rozhodla udělat update a podívat se za Pricem. Jak události ovlivnily firmu Gravity Payments?
Ve zkratce: Firmě se daří dobře. A to nejen po finanční stránce
Počet zaměstnanců firmy se zdvojnásobil a hodnota plateb, kterou zpracovává, se zvýšila z 3,8 na 10,2 miliardy dolarů ročně.
Ale existují i další metriky, podle kterých se dá odhadovat spokojenost zaměstnanců. A výsledky jedné z nich jsou přímo skvělé. „Před jednotným zvýšením platu se členům týmu průměrně za rok narodily jedno až dvě děti.“ Ale po nabytí finanční stability se to změnilo. „Od oznámení – a to jsou asi 4,5 roku – už se narodilo více než 40 miminek.“
Kromě tohoto překvapivého baby-boomu firma zaznamenala i další benefity svého štědrého rozhodnutí. „Více než 10 procent zaměstnanců si bylo schopno pořídit vlastní bydlení v jednom z amerických měst s nejvyššími nájmy. Před změnou dům vlastnilo jen méně než jedno procento zaměstnanců.“
Jinými slovy, zaměstnanci firmy teď žijí zajištěně a spokojeně. Dosahují na milníky jako pořízení domu a plození dětí. Milníky, které se dříve týkaly jen hrstky nejzapálenějších zaměstnanců na vrchních příčkách kariérního žebříčku. Gravity Payments tak, zdá se, svým zaměstnancům vrátila šanci na americký sen.
Zaměstnanci na změnu odpověděli tím, že odvádí lepší práci. „Když pro vás nejsou peníze při práci starostí číslo jedna, můžete být zapálenější do toho, co vás motivuje,“ řekla reportérce jedna zaměstnankyně. Lidé na seniorských pozicích zase tvrdí, že jsou méně ve stresu, než byli před zvýšením platů.
A nejenže jsou zaměstnanci produktivnější, také jsou spokojenější v osobních životech. Někteří z nich zhubli mnoho kilogramů, všichni mohou trávit více času s rodinami, splatit dluhy a pomoci s tím i jejich blízkým.
CEO Price říká:
„Každý den jsme viděli a vidíme další účinky toho, co se stane, když lidem dáte svobodu.“
Mohl by se podobný přístup vyplatit více firmám?
Jak přiznává i sám Price, jeho motivy nebyly čistě bohulibé:
„Podívejte se, jsem narcista, stejně jako všichni mileniálové. Zvedl jsem lidem platy čistě z laskavosti? Ano, ale také jsem chtěl být za hrdinu.“
Kromě toho, že se kvůli tomu rozhádal se svým bratrem, s ním nemluví ani jeho bývalá manželka, která ho obvinila z domácího násilí, takže Price rozhodně nechci stavět na piedestal. Otázkou ale zůstává, jestli by se dalším firmám mohl podobný přístup také vyplatit.
Čísla nelžou, ať už je Price jakýkoliv, jeho byznys roste a zaměstnanci jsou nadšení. 137 tisíc měsíčně jsou pořádné peníze a určitě nejsou realistické pro každý byznys, ale vzhledem k výsledkům experimentu by možná podobný přístup mělo zvážit víc firem.
#gravitypayments #danprice #mzda #penize #plat #CEO #leader #experiment #psychologie #startup #byznys #podnikani #zamestnanci #spokojenost
To je cca 5800 USD měsíčně, na přežití třeba na jihu v CA je třeba brát aspoň 4000 USD takže je to jako kdybych v ČR bral měsíčně 50 hrubého což je pěkné ale není to nějaký nehorázně vysoký plat.
Tam kde se zbytečně vyhazuje.
Obvinit a odsoudit se dá z čehokoliv, ale pokud má experiment myšlenku a zajímavé výsledky tak jsem pro i když jsem proti komunismu, zbytečnému rozdávaní apod. Spousta firem cpe obludný prachy do reklamy, píar a marketingu a nám to připadá normální, než si uvědomíte že tu jsou firmy jako Tesla či Starbucks které to nedělají a taky fungují. Navíc benefit ve spojojených, méně stresovaných a ještě k tomu zapálených sociálně zajištěných zaměstnacích je ohromný a sociálně i společensky velmi pozitivní.
Podle mě pěkně mizerný článek. Za prvé neuvádí žádné srovnání - kolik ti zaměstnanci brali předtím? Jaký je průměrný plat v Seattlu v podobných firmách? A a potom se jen dočteme, jak je to divné, že lidem s vysokými příjmy se daří dobře...
Průměrný plat softwarového inženýra v Seattlu: 106 000 $. Co se týče předchozích platů: "Prior to Gravity’s acquisition, more than half of ChargeItPro employees were earning less than $30,000 a year, though Gravity increased the minimum salary there to $40,000 in late 2017." Takže šlo o citelné navýšení platů. Zdroj: https://gravitypayments.com/blog/dan-price-shares-70k-story-on-the-zigzag-podcast/