6 minut čtení

Jak získávat přátele a působit na lidi: 8 Carnegieho metod, které musíte znát

Já jsem Carnegieho „společenskou příručku“ četla, už když mi bylo asi 10 let. Byla jsem šprt a neměla jsem kamarády. Šprtství mi sice zůstalo, ale aspoň jsem se naučila mluvit s lidmi a „vetřít se jim do přízně“. Pojďte se podívat na 10 skvělých rad!

U podnikatelů platí obzvlášť, že networking a udržování dobrých vztahů je klíčem k úspěchu. Pokud jste nečetli Carnegieho evergreenovou knihu o tom, jak komunikovat s lidmi tak, aby vás měli rádi, nebo jste ji stejně jako já četli už hrozně dávno, bude se vám tento článek hodit. 

Jak si udělat přátele, když jste dospělí? Tato zdánlivě subjektivní věc má obecně platná pravidla, kterých byste se měli držet, abyste maximalizovali pravděpodobnost navázání přátelských vztahů a zvětšili svůj vliv. Carnegieho knihu mají za mantru i takoví velikáni jako Warren Buffet. 

Klasické principy uvedené v knize obstáli zkoušku časem a dají se aplikovat i o generace později. Netočí se kolem aktuálních trendů, ale útočí na lidskou podstatu, která zůstává neměnná. Potřebu sounáležitosti, ocenění, respektu, výjimečnosti a další. Jakých 8 tipů vám dnes přestavím?

1. Zapamatujte si jména

Ačkoliv pamatování jmen hned po prvním setkání je pro některé lidi těžké, neměli by to vzdávat. Pokud si dokážete vytvořit metody, které vám s tím pomůžou, budete mít před ostatními náskok. Já používám mnemotechnické pomůcky nebo si nového člověka spojím s jiným nositelem jeho jména, kterého znám.

„Zapamatování si jména člověka je důležité, protože pro každého je jeho jméno nejsladším a nejdůležitějším zvukem v jakémkoliv jazyce.“

2. Nešetřte chválou

Carnegie v knize cituje Schwaba, který chválu používal jako stavební kámen všech svých vztahů. „Ještě jsem se nesetkal s člověkem – jakkoliv velkým nebo vznešeným, který by neodváděl lepší práci a víc se nesnažil, když se s ním jedná v duchu chvály, a ne v duchu kritiky. “

Myslete na to, abyste chválu mysleli upřímně a nevymýšleli si. To je jediným předpokladem pro úspěch. Kromě lží je vše dovoleno.

3. Naopak šetřete kritikou, soudy a stížnostmi

Carnegie píše: „Kritizovat, odsuzovat a stěžovat si může každý hlupák. A většina hlupáků to taky dělá.“ Dále mluví o tom, že jen skutečně charakterní a velký člověk dokáže odpustit. Takový přístup vám v budování a udržování dobrých vztahů hodně pomůže.

Já jsem se tuto lekci naučila, když po nás kdysi na základní škole učitelka chtěla napsat klady a zápory jí odváděné práce. Na první dobrou mě žádná negativa nenapadla, ale když to bylo v zadání, lámala jsem si hlavu a nakonec jsem přišla s přísným systémem hodnocení.

Čekala jsem, že bude ráda, že jsem vymyslela chválu i kritiku, ale ona si chvály vůbec nevšímala a asi 10 minut se mnou řešila, proč jsem to napsala, jak jsem to myslela a vysvětlovala mi, proč její systém přísný není. Bývala jsem si přála, abych stejně jako většina třídy žádné negativum nenapsala. Od té doby kritizuji jen v případech, kdy je to nutné a jsem si jistá, že to daný člověk dokáže přijmout.

Dale Carnegie si udělal přátele po celém světě.

4. Mějte o ostatní nepředstíraný zájem

Když si pamatujete jména ostatních, ptáte se jich na zajímavé otázky a povzbuzujete je v tom, aby mluvili o sobě a svých zájmech, přiměje je to myslet si, že je máte rádi. A oni díky tomu budou mít rádi vás. Staňte se výjimečně dobrými posluchači.

„Víc přátel si uděláte za dva měsíce, když se o ně budete skutečně zajímat, než byste si jich udělali za dva roky, kdybyste usilovali o to, aby se oni zajímali o vás.“

5. Uznejte své chyby

Pokud jste schopni uznat své chyby a omluvit se za ně, ostatní na to budou reagovat pozitivně. Budou chápaví a rádi vám pomohou. Žádost o pomoc a o radu je mimochodem také metoda, kterou Carnegie v knize vyzdvihuje.

Když uznáte chybu, dostanete úplně jinou reakci, než kdybyste své chyby ospravedlňovali či se je snažili svést na někoho jiného. Uznání chyby je nejrychlejší způsob k rychlému uzavření sporu.

6. Nesnažte se vyhrát hádku

Nejlepší způsob, jak vyhrát hádku, je vůbec se do ní nepouštět. Ať už někoho začnete urážet nebo ho bryskně ubijete pravdivými argumenty, výsledek bude u většiny lidí stejný. Neshodnete se. Carnegie se drží starého anglického přísloví, které by se dalo přeložit jako „Muž odsouzený proti své vůli kvůli rozhodnutí soudu názor nezmění.“

7. Nechte ostatní, ať si myslí, že s vaším řešením přišli oni

Nemůžete lidi přinutit, aby něčemu věřili. Skutečně přesvědčiví lidé chápou sílu sugesce. Někdo by to mohl nazvat až manipulací. Ale já na tom nevidím nic špatného. Zasejte v nich semínko namísto toho, abyste jim nutili strom. Přiveďte je ke správné odpovědi náznaky. Skvělý způsob, jak toho docílit, je sokratovská metoda.

8. Snažte se, aby se ostatní cítili důležití

Úsměv, oslovování jménem, chvála, zájem o ostatní. Tohle všechno vede k jedinému cíli – vyvolání pocitu důležitosti. Všichni si chceme připadat důležitě a proto je nejoblíbenější leader ten, který občas udělá pro všechny své zaměstnance něco výjimečného. Pokud dokážete přinést kávu všem v kanceláři a oslovovat jménem i stážisty, máte z velké části vyhráno.

Pokud vás tato problematika zajímá, mrkněte také na článek: 7 psychologických triků, díky kterým si vás lidé rychleji oblíbí

#osobnirozvoj #seberozvoj #dalecarnegie #uspech #komunikace #psychologie #sociologie #tipy #rady #inspirace

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.