Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
19.02.2020 6 minut čtení

Chcete být lepším leaderem? Nejdřív se musíte zbavit těchto 3 podjatých nastavení mysli

Jednou z nejdůležitějších povinností leadera je najít a rozvíjet talenty. A především získat do týmu skvělé lidi. Bez nich nikdy nemůžete dosáhnout skvělých věcí. Staňte se leaderem, kterého vaši zaměstnanci chtějí mít za šéfa.

Lidé chtějí šéfa, který jim pomůže růst. Chtějí pracovat s leaderem, který aktivně usiluje o jejich rozvoj. Který jim pomáhá dosáhnout věcí větších, než si mysleli že zvládnou. Takový přístup vede k nadšeným zaměstnancům.

Ačkoliv snad každý leader chce pomoci svým lidem v rozvoji, jen málokdo to skutečně umí. Je to způsobené tím, že jen málokdo dokáže rozpoznat potřeby zaměstnanců. A velká část leaderů si tak nechá utéct vhodné příležitosti, kdy mohou zaměstnancům pomoci. 

„Pokud dáte dobrý nápad průměrnému týmu, podělají to. Pokud dáte průměrný nápad skvělému týmu, buď ho vylepší, nebo zahodí a přijdou s něčím lepším.“

– Ed Catmull

Ať si to uvědomujeme nebo ne, všichni jsme zaujatí

Psycholog Daniel Kahneman, který je nositelem Nobelovy ceny, jednou napsal: „Důvěra ve vlastní názory nepramení z kvality důkazů, ale z jednotnosti příběhu, který si mysl dokázala vytvořit.“

Předsudky si většinou spojujeme s diskriminací a stereotypy. Ale práce Kahenmana a Tverskyho opakovaně ukázala, že je máme úplně všichni. 

Naše mozky se prostě neustále snaží šetřit energií, takže si vytváříme myšlenkové zkratky, které nám pomáhají jednodušeji zpracovávat nové informace a rozhodovat se. Ale ačkoliv nám usnadní kognitivní práci, mohou vyústit v nesprávný úsudek.

A pokud jste leadeři, takové úsudky ovlivňují, jak hodnotíte a rozvíjíte zaměstnance, což limituje efektivitu vás i organizace jako takové. Když ale budete přesně vědět, čeho se vyvarovat, můžete se těchto předsudků zbavit. Pojďme se podívat na 3 nejčastější.

1. Haló efekt

Solomon Asch ve své studii popsal dva lidi a požádal účastníky, aby vyjádřili názor na jejich osobnosti. Co si myslíte o Alanovi a Benovi vy?

Alan: inteligentní – pracovitý – impulzivní – kritický – tvrdohlavý – závistivý

Ben: závistivý – tvrdohlavý – kritický – impulzivní – pracovitý – inteligentní

Pokud vaše mysl funguje jako mysl většiny lidí, uvidíte Alana mnohem pozitivněji než Bena. Ačkoliv mají úplně stejné vlastnosti.

„Vlastnosti na prvních místech seznamu mění význam těch ostatních. Tvrdohlavost inteligentního člověka se dá vysvětlit a může vzbuzovat respekt, ale inteligence závistivého a tvrdohlavého člověka ho jen dělá nebezpečnějším,“ vysvětluje Kahneman.

K haló efektu dochází, když pozitivní vlastnost dominuje naší definici nějakého člověka a my kvůli tomu omlouváme jeho negativní vlastnosti nebo zásadní slabiny. Snažte se jím nenechat oslepit a nahlížet na lidi z více perspektiv.

2. Zkreslení časem

Časové zkreslení způsobuje, že přikládáme přílišnou míru důležitosti situacím, které se staly nedávno a máme je živě v paměti.

Významné události si pamatujeme víc než naše každodenní rutinní zážitky. A nedávné vzpomínky vylovíme z paměti mnohem snáze než ty vzdálenější. 

Proto když hodnotíme něčí výkon, máme tendenci si vybavit nejživější události a ty poté projektovat na celé hodnocené období. Když leadeři vzpomínají na chování a výkony jednotlivce, často přikládají přehnanou váhu ojedinělým selháním nebo naopak vynikajícím momentům.

Abyste s tímto zkreslením dokázali lépe bojovat, zkuste hodnotit výkony zaměstnanců častěji. Nahraďte zastaralý model ročního hodnocení kvartálním nebo měsíčním feedbackem. Díky tomu se vaši zaměstnanci mimo jiné budou moci rychleji zlepšit.

 

3. Sčítání namísto násobení

Rychle, kolik je 112 x 23 x 60 x 0?

Snad jste si uvědomili odpověď dřív, než jste zapnuli na mobilu kalkulačku. Všichni jsme se naučili, že cokoliv krát nula je nula a jsme připravení takové matematické příklady rychle vypočítat. Ale jen málokdo ví, jak se násobení vztahuje k leadershipu.

Vaše auto má mnoho bezpečnostních prvků. Ale selhání klíčové součásti stejně povede k poruše celého auta. Pokud píchnete pneumatiku, asi těžko vám pomůže funkční převodovka. Jestli se přehřeje motor, nezáleží na kvalitě odpružení. Selhání jakékoliv ze zásadních součástek vám dá výsledek nula. Auto nepojede.

Stejná logika se dá použít na byznys. Když máte sčítací mindset, nemůžete být úspěšní. Mnoho firem přidává jednu funkci za druhou a rozšiřuje sortiment produktů, zatímco naprosto selhávají v něčem tak základním jako je zákaznický servis. Neuvědomují si, že bez kvalitního zákaznického servisu bude výsledek nula. Zákazník se znovu nevrátí.

A s rozvíjením personálu je to podobné. Často přemýšlíme nad vlastnostmi zaměstnanců jako nad sčítáním, ale ve skutečnosti jde o násobení. Fantastická odbornost a inteligence není k ničemu, když člověku chybí pracovní morálka.

Valná většina našich schopností je na sobě vzájemně závislá, takže práce na slabinách v oblasti budování vztahů, emoční inteligence, prodejních dovedností, plánování atd. může mít mnohem větší dopad než rozvíjení zaměstnance v jeho silných stránkách.

Příliš mnoho leaderů se slepě drží dogmatu o rozvíjení silných stránek zaměstnanců nebo se snaží o to, aby jejich zaměstnanci byli ve všech ohledech průměrní. Vaší prací je najít oblast, která když se rozvine, ostatní silné stránky zaměstnance znásobí.

Začněte na podjatosti pracovat hned

Máme tendenci nacházet předsudky u ostatních lidí a tak nějak předpokládat, že sami žádné nemáme. Myslíme si, že naše mozky jsou od nich osvobozené. Ale to bohužel není pravda.

Všichni máme určité předsudky. Tak to prostě je. Klíč je rozpoznat jaké a snažit se je ovládnout. Protože pokud se o to nesnažíme, pravděpodobně ovládají ony nás.

#osobnirozvoj #management #leadership #seberozvoj #leader #manazer #vedeni #byznys #podnikani #mindset #podjatost #predsudky

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
4 minuty