4 minuty čtení

Znáte sokratovskou metodu? Pomůže vám vyhnout se mikromanagementu!

Ačkoliv se může zdát snazší namísto diskuse prostě zaměstnancům přesně říct, co po nich chcete, dlouhodobě tímto přístupem negativně ovlivníte fungování zaměstnanců i firmy. Sokratovská metoda je na druhou stranu skvělý způsob, jak se tomu vyhnout.

Když jen rozdáváte příkazy, lidi to nenutí myslet a učit se. Nevyvolává to v nich kreativitu ani nápady, které vaši firmu a tým obohatí. Zaměstnanci si potom můžou připadat jako stroje.

Co kdybych vám řekla, že existuje metoda, která bude znamenat win-win a je prověřená staletími? Použijte sokratovskou metodu prostého pokládání správných otázek a okamžitě uvidíte, že vaši zaměstnanci budou více inovativní, nadšení a s trochou štěstí to povede i k lépe odvedené práci.

Mikromanagement – postrach zaměstnanců

Mikromanagement je past, do které se nechává chytit mnoho – nejen začínajících – manažerů. Jde o situaci, kdy se manažer zapojuje do úplných detailů a snaží se řídit každý sebemenší krok svých podřízených. 

Zahrnuje: 

  • snahu diktovat lidem, jak přesně mají plnit úkoly,
  • nutkání zdůrazňovat součásti postupu, které jsou očividné,
  • vyžadování zbytečně častého podávání zpráv o průběhu práce,
  • trvání na tom, aby zaměstnanec žádal o povolení i u naprosto nepodstatných úkonů.

Asi je vám jasné, jaké neblahé následky z takového přístupu k vedení lidí plynou. Patří mezi ně podlamování morálky, narušená důvěra zaměstnanců a nadřízených, často dokonce vede k tomu, že zoufalý zaměstnanec dostane syndrom vyhoření nebo společnost opustí.

Mikromanagement je velký výstražný signál směrem k zaměstnancům. Pokud se ho dopouštíte, znamená to, že svým podřízeným nedůvěřujete. To plyne buď z toho, že nedokážete najmout vhodné lidi, nebo máte nízkou sebedůvěru a velké ego. Také ale může jít o pouhou neznalost metodik managementu. Sokratovská metoda je skvělým nástrojem, který vám s efektivním managementem může pomoci.

Sokratovská metoda – co, proč, jak 

V kontextu pracoviště je sokratovská metoda prosté pokládání otázek, které zaměstnancům pomohou pochopit, co po nich jejich manažer chce a především proč. Teď se pojďme podívat na to, jak se dá využít.

Zeptejte se zaměstnanců na řešení problémů

Místo toho, abyste řekli: „V tomto kvartálu musíme zvednout prodeje o 10 %. Chci, abyste týdně udělali o 40 telefonátů více a všem novým zákazníkům nabídli 15% slevu,“ řekněte: „V tomto kvartálu musíme zvednout prodeje o 10 %. Napadají vás způsoby, kterými toho můžeme docílit?“

Když zaměstnanci navrhnou řešení sami, bude se jim do jeho realizace mnohem víc chtít. Navíc mohou dostat nápad, se kterým byste sami nepřišli a který se může osvědčit.

Chtějte po nich důvody

Pokud, řekněme, vašim zaměstnancům trvá příliš dlouho vyřizování stížností klientů, neřešte to jen tím, že je požádáte, aby byli rychlejší. Zeptejte se jich, proč jsou zákazníci naštvaní, k čemu takový přístup může vést, proč by se to nemělo stávat...

Jejich odpovědi mohou být například takovéto:

„Může to vést k dalším stížnostem nebo vrácení produktů, naši zákazníci mohou odejít ke konkurenci a celý problém naší firmě zhorší reputaci.“

Teď se můžete zeptat: „Jak se tomuto problému můžeme vyhnout? Jak můžeme rychlost vyřízení stížností zvýšit?“

I když přesně víte, jaké je ideální řešení, nechte zaměstnance, ať na ně sami přijdou. Díky sokratovské metodě docílíte lepší atmosféry na pracovišti.

Nepoužívejte sokratovskou metodu vždy

Pokud byste to totiž dělali, zaměstnance by to brzy začalo rozčilovat. Někdy prostě lidé potřebují leadera, který jim nabídne řešení rychle, aby mohli hned úkol dokončit.

Pozor, aby vaše používání metody nevypadalo jako malé dítě, které se stále dokola ptá „a proč?“. Sokratovská metoda funguje skvěle na řešení problému a při brainstormingu, méně už při každodenních úkolech. Když ji dokážete použít správným způsobem ve správných situacích, udělá to z vás lepšího leadera.

Výhody sokratovské metody

Používání této metody může zabrat víc času než jen dávání pokynů, ale má také mnoho výhod. 

  • Pomáhá zaměstnancům přemýšlet a porozumět podstatě úkolu,
  • může vám nabídnout nové perspektivy a řešení, které by vás samotné nenapadly,
  • dává zaměstnancům pocit, že jsou respektováni,
  • může jim pomoci pochopit, že vaše řešení je to nejlepší možné,
  • snižuje pravděpodobnost mikromanagementu.

#inspirace #sokrates #management #mikromanagement #leadership #vedeni 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.