Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
22.02.2020 4 minuty čtení

Elon Musk a jeho tři jednoduché rady, jak vést pracovní meetingy

Kdo jiný by měl radit ostatním, jakým způsobem řídit firmu, než člověk, kterého v současné době zná celý svět a jehož akcie trhají rekordy? Klíčem úspěchu je zjevně jednoduchost a dokonce i tak základní věc, jakou je meeting, jde zjednodušit.

Elon Musk je americký podni... Dělám si srandu, Elona Muska zde nikomu představovat nemusím. Během posledních deseti let dokázal vyzdvihnout relativně malou a neznámou automobilku na nejinovativnější společnost na světě s raketově rostoucí hodnotou. Aby toho dosáhl – a byl schopný konkurovat velkým a tradičním společnostem – nechal se Musk slyšet, že jeho firma musí pracovat ještě tvrději a musí ke své práci přistupovat jinak.

Ze zajímavého emailu, který Musk rozeslal svým zaměstnancům, můžeme získat představu, co tím vlastně myslel. Třeba na příkladu: Jakým způsobem by měli vedoucí pracovníci v Tesle vést meetingy. „Rozdílný přístup“ je zde více než patrný.

Tři pravidla Elona Muska, pro efektivnější meetingy:

  • Žádné velké skupiny 
  • Pokud jste tam zbytečně, odejděte
  • Kvalita nad kvantitu

Teď si pojďme tato pravidla rozebrat do detailu.

1. Žádné velké skupiny 

Ve zmíněném emailu napsal Musk následující: 

„Pokuste se, prosím, omezit velká jednání a porady, pokud si nejste naprosto jistí, že jsou nevyhnutelné a nutné pro všechny zúčastněné, v takovém případě se pokuste je minimalizovat na co nejkratší dobu.“

V jednom rozhovoru Musk uvádí, že klasický meeting v Tesle zahrnuje 4 až 6 lidí.

Experti na management se shodují, že pravidlo je rozumné:

„Lidé většinou vůbec nepřemýšlí nad tím, jestli je účast všech přítomných na meetingu opravdu nutná,“ říká Neal Hartman, profesor z MIT: „Spousta lidí přijme pozvánku na meeting, tam zjistí, že téma je pro ně irelevantní, mají pocit, že jsou tam zbytečně a celou dobu přemýšlí nad tím, kde jinde by teď mohli být.“

Poučení: Než odešlete příští pozvánku na meeting, zvažte nejdříve, zda nemáte v seznamu účastníků někoho, jehož účast je zbytečná a nepřidá jednání žádnou hodnotu. 

Otázky tohoto typu vám pomohou snížit kapacitu meetingů na nutné minimum a ostatním zaměstnancům umožní pokračovat v jejich práci.

2. Pokud jste tam zbytečně, odejděte

Co když už jste pozvánku obdrželi, na meeting dorazili a tam zjistili, že je pro vás zcela bezpředmětný?

Musk radí:

„Ve chvíli, kdy cítíte, že už nemáte čím přispět k diskuzi, prostě se seberte a odejděte.“

Většina společností s touhle radou asi nebude příliš souznít, ale ve skutečnosti je geniální.

Klíčem je zařadit tohle pravidlo legitimně do fungování vašich meetingů. Pokud se na něm všichni shodnete a najdete taktní způsob jak ho implementovat, pak vám pomůže vybudovat autentičtější pracovní prostředí a transparentnost vaší společnosti. 

Když se Muska zeptali, zda takové pravidlo není od zaměstnanců spíše drzé, Musk odpověděl:

„Nevnímám to jako drzost, očekávám to od nich, není drzé odejít, drzé je žádat po někom aby zůstal, pokud si je dotyčný vědom, že jen plýtváte jeho časem.“

Poučení: Pokud sledujete, že velká část vašich zaměstnanců během meetingu zírá do displeje telefonu, protože netuší k čemu tam vůbec jsou, zvažte, zda by vašemu týmu takové pravidlo neprospělo.

Že by příležitost pro druhé pravidlo?

3. Kvalita nad kvantitu

„Omezte počet meetingů jen na ty opravdu důležité,“ pokračuje Musk ve svém emailu: pokud vaše společnost v daném období neřeší nic urgentního, frekvence meetingů by se měla razantně snížit.“

Každý, kdo někdy pracoval pro velkou společnost, pochopí nutnost tohoto pravidla. Někdy firma naplánuje pravidelné meetingy ve chvíli, kdy řeší závažnou komplikaci, ale jejich frekvence zůstane stejná i potom, kdy je komplikace zažehnána.

To se snadno stane pravidlem a firma ztrácí čas, který by mohla věnovat dalším, méně závažným, záležitostem.

Poučení: Zeptejte se sami sebe, s jakou urgencí je svoláván příští naplánovaný meeting. „Nemohu snížit jeho frekvenci a méně závažné věci řešit jen skrze hromadný email?“ Pokud ano, ušetříte čas nejen sobě, ale i všem ostatním, a jako bonus budou všechny příští meetingy působit důležitěji.

Takže pokud jste to zrovna vy, kdo je zodpovědný za meetingy ve vaší firmě. Zapište si tato tři pravidla a řiďte se jimi. Pokud to funguje v Tesle, musí to fungovat i jinde, nebo ne?

#Musk #ElonMusk #Tesla #meetingy #porady #zamestnani #rady #tipy #triky #uspech #inspirace #byznys #podnikani #management #manager

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
3 minuty
6 minut
2 minuty
4 minuty
7 minut
8 minut
2 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut