01.02.2020 6 minut čtení

Co odpovídat na nejčastější a nejzáludnější otázky personalistů a co si raději nechat pro sebe?

Nebudeme se zabývat absurdními otázkami, které sice někdy také padnou, ale jen ve výjimečných případech. Raději si řekneme odpovědi na ty běžné otázky, které zcela jistě uslyšíte od většiny personalistů.

Abyste byli připraveni na vše, museli byste se umět správně zachovat, i když je položena úplně šílená otázka. "Co byste dělali, kdybyste našli v mrazáku tučňáka?" Nemyslím, že by ale podobná otázka měla na území České republiky někdy padnout (možná je ale všechno), takže se podíváme spíše na ty běžné otázky, které jsou součástí prakticky každého pohovoru.

"Co víte o naší firmě?"

Není potřeba znát podrobnou historii a jméno každého CEO za posledních 100 let, ale obecná znalost je nutná. Je jednoduché si otevřít stránky společnosti a přečíst si historii, cíle a hodnot, které firma má. Když si z toho pár bodů zapamatujete, máte vyhráno. A znát cíle a hodnoty by mělo být i ve všem zájmu, pokud tam opravdu chcete pracovat. Na otázku neodpovídejte v bodech, které si pamatujete, ale informace, které vám zůstaly v hlavě, použijte do vět, ve kterých vyjádříte, proč vás firma zaujala a jak se hodnoty společnosti shodují s těmi vašimi.

"Jak jste se o nabízené práci dozvěděli?"

Není špatná nebo správná odpověď. Prostě řekněte pravdu. Každý personalista může upřednostnit něco jiného, ale zdá se, že lepší variantou je doporučení od známého/příbuzného/kolegy, než hledání na serverech s nabídkami práce. V takovém případě odpovězte pravdivě, ale pokuste se zdůraznit, co vás na inzerátu zaujalo.

"Proč chcete změnit (změnili jste) obor?"

Jeden obor máte vystudovaný, možná v něm máte i nějakou praxi, ale v posledních letech se aktivně vzděláváte v jiném oboru. Na tom není nic špatného, pokud váš profesní profil odpovídá požadavkům firmy a pokud dokážete vysvětlit své důvody. Nejlepší odpověď bude zahrnovat váš osobní příběh a ideálně i informaci (jen pokud je to alespoň trochu pravda), že vám původní profese nepřinášela nové náročné výzvy. A v dokonalém scénáři se vám podaří propojit zkušenosti z předchozího oboru a uplatnit je v novém. Nesnažte se je ale uměle naroubovat.

"Co rádi děláte ve volném čase?"

Možná se vám chce říci, že rádi sportujete. To není špatně. Alespoň personalista uvidí, že staráte o své zdraví a pravděpodobně budete nemocní méně často, než jiní uchazeči, kteří nesportují. Šlo by to ale vyjádřit i trochu lépe. Můžete říci, že rádi chodíte cvičit ráno, ještě před tím, než jdete do práce, protože pak jste kreativnější a úkoly se vám daří řešit s větším nasazením. Další plusové body získáte, když bude vaše záliba korespondovat s oborem pozice, o kterou se ucházíte. A pokud to pro vás je celoživotní záliba, personalista uvidí, že to není jen momentální vzplanutí, ale pravděpodobně vás daný obor skutečně zajímá dlouhodobě.

"Kde se vidíte za pět let?"

Do budoucnosti nevidíte, ale určitě máte tušení, jakým směrem v profesním ohledu směřujete nebo chcete směřovat. Touto otázkou pravděpodobně personalista chce odhalit, zda máte zdravé ambice, nebo díky práci jen zaplatíte nájem a jste spokojení. I když z odpovědi mají být vidět vaše ambice, nepřehánějte to. "Bude ze mě superstar," je špatně, protože to nesouvisí s prací. "Nevím, to je moc dlouhá doba. Uvidím, kam mě nohy ponesou," to je moc pasivní. "Za pět let bych chtěl být CEO vaší firmy," to je ambiciózní až moc. Lepší bude odpovědět více obecně, ale tak, abyste spojili svou budoucnost s místem, o které se hlásíte. Představte si, že vás přijmou a přemýšlejte, čeho by v dané společnosti bylo možné dosáhnout a tím směrem miřte s vaší odpovědí.

"Proč se hlásíte zrovna k nám?"

Podobná otázka té první, kterou jsem uvedl, ale více osobně zaměřená. Na odpověď se můžete připravit, a to personalista také očekává. Touto jednoduchou otázkou odbourá uchazeče, který hledá jakoukoli práci u jakékoli firmy. Opět zde můžete využít informace z webu společnosti a vyzdvihněte, co je vám na firmě nejsympatičtější. Špatnou odpovědí by bylo říci, že "prostě potřebujete práci" nebo něco podobného. Z takové odpovědi je jasné, že až jinde dostanete lepší nabídku, tak ji přijmete, protože loajalita vám nic neříká.

"Proč odcházíte z předchozího zaměstnání?"

Určitě neříkejte, že si na vás šéf zasedl nebo že se to tam nedá vydržet. Bývalé kolegy ani šéfa nikdy nepomlouvejte. Je to ukazatel toho, že to budete dělat při případném odchodu i z jakékoli další firmy a o to nikdo nestojí. Zkuste odpovědět pozitivně, anebo uveďte takový důvod, který na pozici, o kterou se ucházíte, nehrozí. Vadily vám směny a firma, u které jste na pohovoru, na směny nepracuje? Tak to klidně řekněte. Jinak můžete v odpovědi zmínit budoucnost. Například tak, že odcházíte proto, abyste se mohli naučit něco nového, ale zároveň na vypsanou pozici dokážete přinést dostatek zkušeností a nových nápadů.

"Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti?"

Velmi častá a zároveň dost záludná otázka. Co na sebe prozradit a co si nechat pro sebe? Asi je zásadní si nejdříve odpovědět na otázku, proč se na to personalisté ptají. Ve většině případů je bude zajímat, zda jste adekvátně ke svému věku vyzrálá osobnost a zda máte nadhled. Neříkejte, že se nedokážete posoudit nebo že nemáte špatné vlastnosti. Z toho je vidět, že buď něco skrýváte, nebo neznáte sami sebe. Uveďte lichý počet vlastnosti, přičemž těch dobrých bude více. Většinou stačí uvést 3, dvě dobré a jednu špatnou. I ta špatná by ale neměla být vyloženě špatná. Ideálně by to mělo být něco, co se snažíte změnit. Odpověď se ale nesmíte naučit jako básničku a jen ji odříkat. O každé z uvedených vlastnosti přemýšlejte, protože ke každé může přijít doplňující otázka. Například jak se to projevuje ve vašem pracovním životě nebo i konkrétně ve vašem původním zaměstnání.

#osobnirozvoj #pohovor #interview #prace #uchazec #otazka #odpoved #personalista

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.