Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
27.01.2020 7 minut čtení

Nevyhrála v loterii ani nevydělávala miliony, ale ve 27 letech dokázala naspořit 2,2 milionu Kč

Pokorně uznává, že to nebylo jednoduché a bez podpory svých rodičů by to asi těžko zvládla, ale i přesto se v jejím příběhu a způsobech šetření najde několik věcí, ze kterých se můžeme poučit.

Byl to vlastně teprve začátek její kariéry. Bylo jí 27, ale už dosáhla jednoho obrovského milníku. Během 3 let dokázala nashromáždit více než 100 tisíc dolarů, což odpovídá zhruba 2,2 milionům korun. Nebyla to procházka růžovou zahradou. Navíc měla štěstí, že ji rodiče podporovali během předchozího studia na soukromé vysoké škole, a tak nemusela mít hned od začátku dluhy a mohla se soustředit právě na šetření a shromažďování úspor.

Pomoc od rodičů byla klíčová, protože její soukromá škola stála ročně zhruba 35 tisíc dolarů, tedy asi 770 tisíc korun. Kdyby si kvůli škole musela vzít studentskou půjčku, nemohl bych nyní psát o úsporách 2,2 milionu korun, ale jen o tom, že dokázala vynulovat svůj dluh, což by nebylo tak poutavé.

Celý příběh, který už jsme začali, se týká ženy jménem Bola Sokunbi, o které už jsem psal, protože dokázala svým vedlejším příjmem vydělat zajímavé peníze. Pokud by vám v následujícím textu chyběla nějaká souvislost, nahlédněte do předchozího článku.

Co ji k šetření vedlo? Zajímavá otázka. Mnoho jiných lidí stejného věku, kteří jsou po vysoké škole, si užívají života, cestují a utrácejí mnoho peněz. Bola ale měla dobrý příklad ve své matce, která tvrdě pracovala, aby ji během studia na vysoké škole dokázala zajistit. A právě díky tomuto příkladu se rozhodla, že si dá výzvu - ušetřit 100 tisíc dolarů na investice a nouzový fond.

Sama říká, že to dokázala díky učení se od jiných lidí, čtení knih a také pomocí pokusů a omylů. Probereme si několik tipů, které se jí nejvíce osvědčily. Nutno podotknout, že podmínky v USA jsou jiné než u nás, takže tip, který u nás tak výhodný není, vezmeme jen stručně a obecně a jiný, který lze uplatnit, i u nás si rozebereme podrobněji.

1) Investuje do důchodového spoření

Hned první bod je ukázka toho, co u nás až tak velké uplatnění nemá. Pokud můžete získat jakoukoli státní podporu nebo příspěvek od zaměstnavatele, využijte to. Nicméně nebudu zdůrazňovat doporučení, o kterých se zmiňuje Bola, protože příspěvek na penzijní spoření je v USA nesrovnatelný s naším.

2) Udržujte své výdaje velmi nízké

Bola vypráví, že většina jejích přátel se nemohla dočkat, až se po škole odstěhují od rodičů a zařídí si vlastní bydlení. Bola se ale po dohodě s rodiči dohodla, že u nich ještě 6 měsíců zůstane, aby ušetřila dost peněz do začátku vlastního bydlení. Jakmile měla peníze na bydlení našetřené, přestěhovala se, ale i nadále žila skromně a udržovala své výdaje co nejnižší. Toto ji v tom pomáhalo:

 • Bydliště blízko práce - vybrala si byt blízko kanceláře, aby nemusela utrácet za dopravu.
 • Oběd z domova - přípravou jídla ušetřila v průměru 10 dolarů za jídlo, takže asi 2500 dolarů za rok. Mít a nemít 55 tisíc korun je rozdíl, nemyslíte?
 • Skromný společenský život - říct přátelům "ne" na pozvání na párty nebo společnou akci nemusí být jednoduché, ale ušetří to mnoho peněz. Neznamená to, že by se Bola vzdala veškerého společenského života, ale vyhýbala se zbytečnému utrácení.
 • Zrušení televize - čím méně pravidelných poplatků, tím lépe. Jedním z těch, které můžete jednoduše přestat platit, je poplatek za televizní kanály. Zkrátka zrušte svůj odběr televizních stanic a ideálně i samotnou televizi.
 • Snížení výdajů za mobilní telefon - pokud máte kredit nebo jinak omezený tarif, mějte pod kontrolou, jak moc voláte, píšete a využíváte mobilní data. Pokud máte neomezený tarif, zkuste si vyjednat snížení ceny. V porovnání s veřejnými nabídkami se není problém dostat při menším nátlaku na polovinu ceny.
 • Mít výdaje za jídlo pod kontrolou - neznamená to šetřit na zdravém jídle a omezovat se, ale mít nákupní seznam a jít do obchodu s plným žaludkem vám pomůže. Zabráníte tím nákupu zbytečných položek, které nepotřebujete.
 • Zrušení předplatných a odběrů - kontrolujte všechny své pravidelné poplatky a všechny, které můžete zrušit, zrušte.

3) Ušetřete 50 % vašich příjmů

Spoření není jen o tom, udržet náklady co nejnižší, ale také o tom, jak "zachránit" to, co vám zbude. Bola ušetřila 100 % svého ročního bonusu, který od zaměstnavatele dostala. Z klasického platu se snažila šetřit 40 až 50 procent. Z peněz, které se jí vrátily po vyrovnání daňového přiznání, se také snažila ušetřit maximum.

Další způsob, který doporučuje, je pokračovat s původními výdaji a se starým rozpočtem, i když jste povýšení a dostanete více peněz. Jestliže jste na začátku své kariéry, je možné se brzy dostat na násobek původního platu. Když dokážete udržet stejné výdaje, ušetříte velmi brzy značný obnos peněz. I Bola nejdříve šetřila "jen" zhruba 18 tisíc dolarů ročně. O tři roky později ze své práce na plný úvazek dokázala ušetřit více než 50 tisíc dolarů.

Za dobrého pomocníka také považuje automatizaci financí. Po nastavení automatického zasílání peněz na její spořicí účet ušetřila čas, který by tomu jinak musela věnovat. A také na to už nemusela myslet.

4) Získejte další příjmy

Bola měla práci na plný úvazek a k tomu fotografovala, což jí vynášelo opravdu zajímavé zisky. Více jsem o tom psal v prvním článku, takže není nutné to dále rozebírat. Nezůstala ale jen u toho. Mohla by se spokojit se zisky, které z focení měla, ale to neudělala. Ve stejné době se začala učit o investování a část vydělaných peněz hned investovala a tím se učila v praxi. I toto ji pomohlo naplnit svou výzvu a ušetřit 100 tisíc dolarů.

Váš vedlejší příjem může stejně jako u Boly být váš koníček. Pokud něco ovládáte a lidé se na vás často obracejí s žádostí o radu nebo pomoc, zvažte možnost tyto schopnosti přeměnit v příjmy.

5) Neporovnávejte se

Tento bod osobně považuji za klíčový. Srovnávání je zloděj radosti. Lidé často utrácejí za věci, na které nemají peníze a nepotřebují je, a to jen proto, že někdo jiný očekává, že je budou mít, anebo proto, že chtějí ukázat, že na ně mají.

Nikdy byste neměli cítit potřebu utrácet peníze proto, abyste na někoho zapůsobili. Buďte spokojeni s tím, co máte a zapomeňte na to, co si o vás myslí ostatní. Neznamená to, být fanaticky skromný a nic si nedopřát. Každý nákup by ale měl být s rozmyslem a měl by mít smysl. I kdyby smyslem bylo potěšit se, je to v pořádku, ale v takovém případě je vhodné s nákupem počkat, abyste se přesvědčili, že vás ta věc skutečně potěší a není to jen touha něco momentálně koupit nebo utratit peníze.

Všichni lidé, kteří se na Instagramu a jinde chlubí drahým oblečením, auty a dalšími věcmi, budou pravděpodobně litovat, až se podívají s odstupem na své finance a uvědomí si, jak jsou daleko od finanční nezávislosti.

#podnikani #finance #gramotnost #financnigramotnost #uspory #sporeni #vydaje

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tahle doporučení jsou vesměs základ k tomu, aby člověk měl nějaké peníze navíc. Přesto takhle žít nemusí být pro každého. Mít peníze ještě nemusí nic znamenat. Je to jen další milník, který se dá využít pro další aktivity a v to by se právě měly přeměnit. Do hrobu si bereme jen to, co jsme zažili, ne to co jsme naspořili!

  0
 • Jestli je tohle výhra, tím, že skoro nežila naspořit, nevím. Zastávám motto "K bohatství se člověk neprošetří"
  0
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
9 minut
9 minut
9 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
8 minut
6 minut
5 minut
6 minut