Jak a proč zautomatizovat své finance? Expertka říká, že to je cesta k bohatství

Možná by v roce 2020 mohlo stačit udělat jednu malou změnu v řízení vašich financí a na konci roku budete sklízet úspěchy. Podle finanční expertky je tato klíčová strategie velmi jednoduchá. Jde o automatizaci. Co to je a jak na ní?

Inventura vašich financí nemusí být tak náročná, jak se nejdříve může zdát. A přepracovat vaše finanční toky, též není tak hrozné, jak si mnozí myslí. A i kdyby bylo. Se správnými strategiemi řízení osobních financí můžete vybudovat bohatství velmi jednoduše, takže by to za to stálo.

Postačí k tomu jeden jednoduchý nástroj, kterým je automatizace. Doporučuje ji Jean Chatzky, expertka na finance, která automatizaci také blíže popíše a vysvětlí, jak může fungovat, abyste z toho měli užitek, ale také varuje, že může fungovat i proti vám.

Automatizace v tom smyslu, v jakém ji popisuje Jean Chatzky, znamená zasílání části peněz na váš investiční nebo spořící účet přímo od zaměstnavatele, anebo jejich přeposlání, hned jakmile dorazí na váš běžný účet. Cílem je, abyste ty peníze "neviděli", nepočítali s nimi a nemohli je tak ani utratit.

Příklad: dejme tomu, že jedním z vašich cílů na rok 2020 je vložit si 100 tisíc korun do vašeho nouzového fondu, který je určený pro krizové situace. Postup je jednoduchý. Spočítáte si, kolik potřebujete ušetřit měsíčně, abyste za rok dosáhli na požadovanou částku. A teď je to nejdůležitější. Nastavte si automatický měsíční převod této částky z vašeho běžného účtu na ten spořící. Nebo jakýkoli jiný, kde je menší pravděpodobnost, že se k financím dostanete a využijete je na jiný účel, než je váš původní záměr.

Podle Chatzky můžete stejnou strategii použít i na jakékoli další pravidelné platby. Předejdete tím pozdnímu uhrazení účtů a placení zbytečných penále. I když jste zodpovědní a na vše myslíte, automatizace těchto plateb vám ubere několik zbytečných starostí.

Pokud máte ohledně peněz větší cíle, než jen pravidelné ukládání stranou, může automatizace pomoci i vám. Například jednomu mileniálovi, Grantu Sabatierovi, pomohla stát se milionářem a odejít do důchodu ve 30 letech.

Jak to dokázal? Pomocí automatizace. Navíc říká: "Když jsem poprvé začínal spořit a investovat, byl jsem trochu stará škola. Snažil jsem se co nejvíce investovat do spořičích účtů, které jsem zakládal, ale byl to zdlouhavý proces. Nyní je mým největším doporučením co největší automatizace všech vašich úspor. Automatizace je nezbytná."

Vždy, když vydělával více, než kolik nezbytně potřeboval na život, snažil se ušetřit zhruba 50 procent příjmu. S tímto postupem se z chudého absolventa vysoké školy stal během pár let milionářem. Důležité ale bylo, že přebytečné finance odkládal na jiný účet, než ten, který běžně používal. Díky tomu tyto peníze nemohl jednoduše používat.

Rizika automatizace

Rozhodně může být dobrým sluhou, ale jak to tak bývá, může být i špatným pánem a místo šetření, investování a krásné budoucnosti vás může dohnat ke krachu a dluhům. Jak je možné, že na jednu stranu umí tolik pomáhat a na druhou stranu dokáže tolik ublížit?

Pozitiva jsme si už ukázali. A negativa jsou vlastně úplně stejná. Pravidelné automatické platby za zbytečnosti bojují proti vám. Neukládejte si v internetových obchodech informace o své kartě a nevyužívejte nákup jedním kliknutím. Díky tomu si vytvoříte bariéru mezi sebou a zbytečnými výdaji.

Také zkontrolujte pravidelné odchozí platby. Možná ze zvyku nebo setrvačnosti platíte něco, co vůbec nepotřebujete. Předplatné nějakého časopisu, členství v klubu nebo něco jiného. Jsme impulzivní tvorové, takže kde je možné přijmout automatizaci správného jednání, je to užitečné.

Aby článek končil pozitivně, přidám ještě jednu výhodu, kterou automatizace skrývá. Můžete být velmi cílevědomý člověk a tak by se zdálo, že je zbytečné peníze odkládat stranou. Jste tak zodpovědný, že je neutratíte ani z běžného účtu. V takovém případě vám automatizace může šetřit čas při pravidelných platbách. Ačkoli se zadání jedné platby zdá jako okamžik, když jich je měsíčně několik, ušetřený čas může být značný a vaše rodina ho s vámi jistě ráda využije.

#investice #finance #financnigramotnost #penize #expert #bohatstvi #sporeni

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Existuje hodně možností, jak nakládat s financemi. Pár věcí, které jsou výše napsané, praktikuji taky slight_smile

    0

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 184.

Zaregistrovat se