15.01.2020 5 minut čtení

Při práci na plný úvazek vydělala tato žena svým koníčkem navíc 1,6 milionu Kč za rok

Měla práci na plný úvazek, ale přesto dokázala vydělat mimo ni dalších 70 tisíc dolarů (1,6 milionu korun) za jediný rok. Jak? Měla koníček, kterému se věnovala a byla v něm dobrá. Peníze přišly téměř náhodou.

Za jeden ze svých největších životních úspěchů považuje Bola Sokunbi období před 11 lety, kdy jí bylo 27 let. Tehdy během tří let dokázala ušetřit více než 100 tisíc dolarů a zároveň během jednoho roku mimo svou hlavní práci na plný úvazek vydělala 70 tisíc dolarů.

Doporučení, jak nejrychleji ušetřit, které Bola dává, je získat další příjmy. I kdyby mělo jít jen o krátkodobou činnost, tak vedlejší příjmy výrazně ovlivní to, kolik ušetříte, protože nemusíte tak hodně šetřit z hlavního příjmu. Sama je toho příkladem.

Říká, že vyzkoušela téměř každý vedlejší příjem, jaký si dovedete představit, včetně prodeje produktů Avon příbuzným a přátelům nebo spuštění eshopu se svatebními doplňky. Ani jedno ze zmíněných se ale výrazně na jejím příjmu neprojevilo. Nejdéle vydržela u toho, co bylo zároveň jejím koníčkem. A právě tím si během jednoho roku přišla na 70 tisíc dolarů.

Přirozený zájem je klíčový

Vydělávat něčím, co vás nebaví, je možné, ale není to ono. Bola říká, že jejich otec vždy fotografoval rodinu, a to vedlo k tomu, že se o fotografování začala zajímat. Stále šlo ale o pouhý zájem. První nápad proměnit koníček v podnikání se projevil až po kamarádově svatbě na Jamajce, kam Bola jela a před tím si pořídila levnou digitální zrcadlovku, aby mohla fotit.

Co se ale stalo? Oficiální fotograf měl zpoždění a tak ji její kamarád požádal, zda by mohla mezitím fotit ona. Fotky se velmi povedly a ona byla šťastná. Hlavně proto, že se líbily novomanželům. V tu chvíli se rozhodla, že by mohla vydělat nějaké peníze navíc svým koníčkem, focením.

Fotograf samouk - jak se prosadit?

Začátky jsou vždy náročné a stejně tak to bylo v tomto případě. Bola byla nervózní, zda se jí podaří se prosadit. Vytvořila si jednoduchý web založený na fotografiích, které pořídila na svatbě svého kamaráda a požádala všechny přátele o sdílení. Také nastavila svou první placenou reklamu.

Bylo ještě mnoho věcí, které se musela naučit, a také bylo nutné rozšířit portfolio o další fotografie. Z toho důvodu se rozhodla, že první svatbu nafotí zdarma. Kromě toho dále rozvíjela své schopnosti a znalosti čtením knih, sledováním videí a účastí na školeních. Pochopitelně také za pomoci fotografování přírody, přítel, rodiny a všech, kteří se fotit nechali.

Se solidním portfoliem se dostavily objednávky. Nejdříve si Bola účtovala jen 300 dolarů za svatbu. Jak se ale zvětšovaly její dovednosti a fotila stále více akcí, rozrůstala se její klientská základna a někteří lidé se na ni obraceli opakovaně nebo ji doporučovali svým známým.

Postupně si mohla dovolit zvyšovat svou sazbu. Časem narostla na 2 tisíce dolarů, ale klientů měla stále více než dostatek, a tak si za některé akce účtovala až 5 tisíc dolarů.

Rozjezd - pomalu a jistě

Někomu se tento přístup nemusí líbit a nemusí mu vyhovovat, ale Bole se vyplatil. Než dosáhla slušného zisku, trvalo to asi dva roky. Měla ale cíl vybudovat firmu bez jakéhokoli dluhu. Všechny vydělané peníze, byť to ze začátku byly "drobné", investovala zpět do firmy. Například na nákup kvalitnějšího vybavení, na lepší software pro úpravu fotografií nebo na cestování a reklamu.

S tím vším se postupně zvedala její úroveň, což ji vyneslo dobré hodnocení, pozitivní recenze a dokonce několik ocenění. Mimo svatební sezónu začala také nabízet focení životního stylu, což bylo méně časově náročné, ale finančně dost zajímavé. Za jedno takové focení si účtovala 300 až 450 dolarů.

Vedlejší příjem je náročný

Vynahradí vám peníze tvrdou práci? Bola sice za rok vydělala navíc 70 tisíc dolarů, ale pracovala opravdu tvrdě. Říká, že ve své práci na plný úvazek pracovala průměrně 60 hodin týdně. A k tomu za rok zvládla více než 19 svateb a nespočet focení životního stylu. Jak to shrnuje? "Nebudu se snažit nic bagatelizovat. Byly chvíle, kdy jsem se skutečně cítila vyhořelá, znechucená a frustrovaná."

Dále vzpomíná na letní měsíce, kdy fotila celý víkend od rána do večera. V noci pak upravovala a třídila fotky a ráno šla do práce.

Mít k práci další příjem vyžaduje trpělivost, otevřenou mysl a ochotu učit se novým věcem. Bylo to skutečně vyčerpávající, ale Bola říká, že to za to skutečně stálo. Když byla vyčerpaná, byla šťastná. A ještě šťastnější byla, když viděla vydělané peníze. A za ještě důležitější považuje to, že na sebe byla hrdá, že se nevzdala, i když to bylo velmi náročné.

Poté, co se stala matkou, se téměř všeho zbavila. Založila společnost Clever Girl Finance, která poskytuje ženám finanční vedení prostřednictvím různých kurzů. Většinu svého vybavení prodala a vydělané peníze dále investovala do svých spoření. Svého koníčku se ale nevzdala. Nechala si jednu zrcadlovku a několik objektivů. Pracuje na několika dalších projektech, ale nikdy se nevzdá fotografování vlastní rodiny.

#podnikani #priijem #vedlejsiprijem #penize #prace #plat #financnigramotnost #byznys

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pokud někoho zajímá další možnost přivýdělku, lze se zapojit do projektu https://www.snadnyprivydelek.cz/, který funguje na principu tipařiny. Jestli máte v rodině, nebo okolí někoho, kdo potřebuje řešit pojištění auta, životka, popř. potřebuje poradit s hypotékou, předáte doporučení a po uzavření případné smlouvy s poradcem se vám vyplatí provize.
    0
Doporučené příspěvky
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
8 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
11 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
8 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
11 minut
5 minut
5 minut
4 minuty