5 minut čtení

Microsoft ve svém projektu odhalil, jaké společné rysy mají ty nejúspěšnější pracovní týmy

Není náhodou, že v některých týmech spolupráce nádherně klape a jinde od samého začátku drhne a kazí se, co může. Microsoft si na to posvítil ve svém projektu a zjistil několik společných rysů, které mají úspěšné týmy.

V tak rychlé a dynamické době, jako je ta dnešní, nemají manažeři a jiní vedoucí pracovníci čas na to, aby experimentovali a hledali způsoby, jak objevené nedostatky napravit. Tempo práce neustále roste a zrychluje se. Zvyšuje se složitost i rozsah práce. Globálně podniká více společností a vznikají komplexnější produkty a služby. To vše ale vyžaduje lidi, kteří musejí umět spolupracovat.

Za každým úspěšným projektem stojí tým lidí, kteří odvedli týmovou práci. A často by byl skvělý nápad i prostředky na jeho realizaci, ale není schopný tým, který by byl ochotný dobře spolupracovat a táhnout za jeden provaz. Že to není jen plácání do větru, je vidět i z toho, že se Microsoft pustil do svého projektu nazvaného The Art of Teamwork.

Ten byl spuštěn loni v listopadu ve spolupráci s designérskou firmou Ideo. Zkoumání byly podrobeny desítky týmů z různých odvětví. Mezi otázky výzkumníků, na které projekt hledal odpověď, patřily mimo jiné tyto:

  • Jaké je správné složení týmu?
  • Jaký je nejlepší způsob, jak inspirovat tým, aby se dokázal postavit velmi složitému úkolu?
  • Co dělat, když je v týmu napětí (mezi lidmi)?

Výsledkem zkoumání je několik zásadních a základních rysů, které jsou společné pro nejúspěšnější týmy. Objevíte je i u vás, nebo na nich budete muset zapracovat?

1) Jasný účel týmu

Účel týmu, který je jasně specifikovaný, dokáže udržet tým soustředěný a výkonný. Účelem by mohla být touha, že tým dokáže mít na trh/svět nějaký citelný efekt či dopad. Účel by však neměla být žádná metrika, ta působí příliš negativně. Mělo by to být nějaké vodítko, které bude udržovat tým správně orientovaný.

Jeden z týmů měl motto "každý zaměstnanec může zlepšit jakýkoli projekt". Důležité bylo, že se nejednalo o firemní pověření, ale o kolektivní úsilí jednotlivců. Každý se měl zapojit a být užitečný. Kdo nebyl, tak konal jen z jeho vlastní vůle, avšak takový člověk v úspěšném týmu nemá co dělat.

2) Kolektivní identita

Člověk je sociální tvor a potřebuje mít pocit, že někam patří. Ty nejlepší týmy vytvářejí pro každého svého člena pocit sounáležitosti. Taková identita týmu odráží týmové hodnoty, dohody a rituály.

Týmové hodnoty jsou výsledkem společné domluvy a každodenním chováním jsou neustále upevňovány. Dohody vycházejí z toho, "jak" se věci dělají a vzájemně podporují hodnoty. Rituály pomáhají budovat soudržnost a posilují dohody i hodnoty. Jeden z menších týmů měl třeba následující rituál: před schůzkou každý několik vteřin mluvil o jeho životě mimo pracovní záležitosti. Zpočátku to může být nepříjemné, ale v konečném důsledku to pomáhalo budovat velký pocit soudržnosti.

3) Začlenění

Každý člen týmu se musí chtít začlenit do každodenního fungování skupiny. Je to samozřejmě o respektování rozdílů mezi lidmi. Tyto odlišnosti není třeba vyřešit, jsou přirozené a pro kreativitu nezbytné, ale je potřeba s nimi umět pracovat. Týmy, kde se i introvert cítí začleněný, fungují mnohem lépe a dynamičtěji než ostatní.

4) Důvěra a zranitelnost

Důvěra se vyvíjí v průběhu času. Jednotliví členové týmu se postupně otevírají a cílem je, aby se při práci cítili pohodlně, i když budou zranitelní. Jen když se člověk neobává, že bude považován za divného nebo za "slabý kus", když na něco bude mít jiný názor, dokáže se druhým dobrovolně otevřít. Jedním z cílů každého týmu by mělo být zranitelnosti (plné a pohodlné otevřenosti) dosáhnout, protože pak si mezi sebou spolupracovníci vytvoří pevnější pouto.

Kombinace vzájemné důvěry a zranitelnosti zajistí maximální výkon zaměřený na výsledek a využití vašeho plného potenciálu a veškeré energie i kreativity.

5) Konstruktivní napětí

Skvělý a úspěšný tým nikdy nevypadá tak, že v něm nejsou žádné konflikty. I v těch nejlepších týmech panují neshody. Ale záleží jaké. Konstruktivní napětí je výsledkem týmu, který umí spolupracovat a využívá rozdíly jednotlivých členů ve svůj prospěch místo toho, aby je skrýval nebo upozaďoval. Posouvá to týmové myšlení a rozšiřuje pohled na věc. Neznamená to ale kritizovat druhé a bezohledně prosazovat svůj vlastní názor. Je to spíše nesouhlas vyjádřený s respektem a argumenty pro a proti. I odlišný názor jde pochválit.

Bez správného přístupu všech členů týmu se z konstruktivního napětí může velmi brzy stát destruktivní napětí, takže s tím začněte nejdříve v malém týmu, kde dokážete kontrolovat případné neshody.

#podnikani #tym #prace #skupina #spoluprace #vlastnosti #efektivita #vztahy #microsoft

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.