Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.01.2020 5 minut čtení

Pokud toužíte po nové práci, ihned ze svého životopisu smažte tyto 4 věci

Smyslem životopisu je upoutat pozornost. Některé věci ji však upoutají pouze v negativním slova smyslu. Raději je proto nahraďte osvědčenými informacemi, které mají smysl a naopak zvýší vaši šanci dostat se na osobní pohovor.

Pro psaní životopisu existuje mnoho pravidel. Aby nedošlo k jejich porušení, jsou k dispozici různé šablony a vzory, které mají pomoci se správným zpracováním vašeho CV. Mírné porušení zaběhlých pravidel může vzbudit zvědavost a upoutat pozornost. Nesmí se to ale přehnat.

Co smazat

Odešlete životopis a čekáte na reakci. Jak to probíhá na druhé straně? Přišel životopis. Personalista ho otevírá a nyní běží několik vteřin, které rozhodnou, zda budete hledat dále, anebo se dostanete do užšího výběru. Těch pár vteřin je velmi cenných, a tak je nesmysl, aby jej během nich zaujaly zrovna tyto věci:

1) Obecná prohlášení

Jakékoli vaše předchozí úspěchy by měly být doloženy konkrétními čísly. Když nebudou, nic neříkají. Na obecná prohlášení typu "za mého vedení stouply prodeje" není nikdo zvědavý. Svému budoucímu potenciálnímu zaměstnavateli musíte poskytnout jasná a konkrétní data podložená skutečnými čísly.

  • Špatný příklad: "Pomáhal jsem prodávat zájezdy a rozvíjet společnost."
  • Dobrý příklad: "Pod mým vedením se podařilo prodat o 25 % zájezdů více se stejnými náklady za marketing."
  • Špatný příklad: "Pro společnost XY jsem psal nadprůměrně čtené články."
  • Dobrý příklad: "Pro společnost XY jsem psal články s průměrnou čteností YXZ, přičemž průměr celé společnosti byl WXY."

Konkrétní čísla upoutají pozornost a hmatatelně podloží vaše dovednosti.

2) Překlepy

Životopis před odesláním nekontrolujte jednou nebo dvakrát, ale třeba třikrát nebo čtyřikrát. Navíc můžete využít pomoc od rodiny, přátel nebo kolegů a požádat je, aby se k životopisu nezaujatě vyjádřili. Podle průzkumu CareerBuilder obsahuje 58 procent všech životopisů překlepy.

Dejte si záležet na gramatice, ale i na správním zarovnání či odsazení všech prvků. I ten nejlepší životopis bude vypadat hloupě, když bude obsahovat překlepy a personalista možná ani nebude po nalezení prvního číst dále, protože vytvoříte dojem, že vám nezáleží na detailech.

3) Záliby

Obsah životopisu, který se nevztahuje k potenciální budoucí nebo k předchozí práci, či nevypovídá o vašich dovednostech uplatnitelných v oslovené společnosti, je zbytečný. Jeho čtením personalista ztratí několik vteřin, které mohl věnovat čtení o tom, jak schopně dokážete vést tým lidí.

Pokud se budete hlásit na pozici fitness trenéra, bude pochopitelně záliba v masážích relevantní informací, ale to, že máte rádi psy si raději prozatím nechejte pro sebe.

4) Klišé výrazy

  • "Jsem dochvilný" - to by mělo být samozřejmé. Neztrácejte svůj prostor v životopise na něco, co každý automaticky očekává.
  • "Jsem týmový hráč" - neříkejte to a ukažte to. Neoznačujte sebe za týmového hráče, ale uveďte zkušenost či příběh z předchozího zaměstnání, která to dokládá.

Co doplnit

Po aplikování výše uvedených rad se vám možná v životopisu uvolnilo nějaké místo, takže ho pojďme zaplnit tím, co funguje:

1) Konkrétní příklady úspěchu

Jde vlastně o tentýž bod, jako již uvedená "obecná prohlášení". Ačkoli věty s konkrétními číselnými údaji jsou většinou delší, tak i když v životopisu platí, že méně je více, v tomto případě se nebojte věty trochu rozvinout.

2) Udělejte svůj životopis lehce stravitelný

Jistě to znáte. Podíváte se na nějaký text a prostě se vám nechce ho číst. Podíváte se na jiný a s radostí se dáte do čtení. Čím to je? Jedním z faktorů je formátování. Uspořádejte v životopisu vše tak, aby bylo možné z něj během 15 - 30 vteřin získat ty nejdůležitější data. Rozhoduje zarovnání, velikost písma, nadpisy a další drobnosti.

3) Buďte relevantní

Úkolem životopisu je dostat vás na pohovor. Rozhodně není cílem vyjmenovat v něm všechny vaše brigády. Uveďte ty brigády, které vyloženě souvisejí s pozicí, na kterou se hlásíte. Ostatní nárazové brigády neuvádějte vůbec, nebo je uveďte někde zvlášť v kolonce krátkodobá praxe.

Při popisu svých předchozích zkušeností si dejte záležet i na volbě slov, aby se stále neopakovala ta stejná. Snažte se používat klíčová slova, která dovedou spojit vaši původní práci s pozicí, na kterou se hlásíte.

4) Pamatujte na čtenáře

Při vytváření životopisu si uvědomte, kdo ho bude číst. Napříč různými obory budou personalisté upřednostňovat jiný styl psaní. Jestliže se hlásíte na pozici, kde budete vykonávat manuální práci, uvádějte své praktické dovednosti. Jestliže se hlásíte na pozici obchodníka, uvádějte především zkušenosti s obchodem a jednáním s lidmi.

Celý životopis by nikdy neměl přesáhnout dvě stránky. Některá doporučení dokonce mluví jen o jedné stránce, což koresponduje s tím, že jednomu životopisu personalisté věnují skutečně jen několik vteřin.

#osobnirozvoj #cv #zivotopis #tipy #pravopis #praxe #zkusenosti #relevance #hr #uspech #prace #pohovor

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dva citáty z článku: "... nekontrolujte jednou nebo dvakrát, ale třeba třikrát nebo čtyřikrát" " ... získat ty nejdůležitější data"
    +2
Doporučené příspěvky
4 minuty
9 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut