07.01.2020 8 minut čtení

5 kreativních otázek k pohovoru, které vám pomohou zjistit, jaký uchazeč naproti vám doopravdy sedí

Hledáte inspiraci pro nové a netradiční otázky, které při pohovoru položit uchazečům o práci? Následující dotazy jsou skutečné a pocházejí od 5 známých manažerů, podnikatelů či miliardářů, kteří očividně nezapřou svůj osobitý styl ani při pohovoru.

Plánujete letos rozšířit svůj tým o nové spolupracovníky, kontraktory či zaměstnance? Pak už určitě víte, že budete muset investovat čas a úsilí, abyste zveřejnili inzeráty, prošli všechny obdržené životopisy a rozhodli se, s kým bude mít smysl prohodit pár slov u pohovoru.

A v rámci pohovorů vás čeká další nelehký úkol. Ptát se na ty správné otázky a znát na ně správné odpovědi, abyste měli jistotu, že nakonec pro danou práci najmete toho nejlepšího člověka. 

Správné otázky ovšem nejsou jen ty, které pokládá každý druhý personalista. Známí lídři jako Elon Musk, Jeff Bezos nebo Yasmin Green nezapadají do žádné všeobecné škatulky ani svým byznysem, ani svou osobností. Proto se nelze divit tomu, že i při pohovorech rádi vystupují mimo zavedené pořádky a pokládají nečekané, náročné nebo na první pohled zcela podivné dotazy.

Proč? Dovolují jim v přímém přenosu vidět, jak se uchazeč přímo před nimi s problémem či záludnosti, kterou před něj postavili, popere. Mohou si dobře prohlédnout, jak funguje jeho mysl a zjistit o něm věci, které by se z životopisu ani doporučení bývalých zaměstnavatelů nikdy nedozvěděli. Jak mohou takové kreativní "out-of-the box" dotazy vypadat? Ukažme si pět příkladů z praxe, které s oblibou používají či používali veleúspěšní podnikatelé známí svou schopností budovat výjimečné pracovní týmy:

1. Kolikrát už jste vyzkoušel/a LSD?

 

A začínáme hned jedním extrémem. Tento dotaz přirozeně není profesionální a jeho použití se hodí spíš ve výjimečných případech. Kdo jej ale používal rád, byl Steve Jobs. Andy Hertzfeld, který se podílel na vzniku Macintoshe, vzpomínal, jak Jobs tuto otázku s oblibou pokládal při pohovoru s uchazeči, jež byli dle jeho názoru příliš vážní či nudní (mezi jeho další "zbraně" patřil dotaz, v kolika letech měl uchazeč první sex, nebo vydávání podivných zvířecích zvuků, například krocaního hudrování; tohle by možná bylo lepší taky vynechat).

U dotazů tohoto typu (pokud se zrovna neptáte, jaké drogy uchazeč zkusil, nebo na něj nehudrujete) ve skutečnosti nikdy nejde o to, jaká bude odpověď. Když se někoho zeptáte "jaký kostým jste na sobě měl/a naposledy?", vůbec vás nezajímá, co má uchazeč rád. Zajímá vás odůvodnění a entusiasmus v jeho odpovědi. Pokud v sobě člověk má nějaké nadšení, existuje dobrá šance, že se dokáže stejně dobře nadchnout i pro práci. Někdy jsou tyto dotazy vhodné i pro uvolnění atmosféry, díky čemuž se ve zbytku pohovoru dočkáte lepších a ucelenějších odpovědí na své otázky.

2. Řekněte mi nějakou věc, která je podle vás pravdivá, byť s vámi téměř nikdo nesouhlasí

 

Spoluzakladatel online služeb PayPal a LinkedIn Peter Thiel tuto otázku při pohovorech rád používá, aby si otestoval uchazečovu originalitu a kuráž. Zatímco Jobs rád svými dotazy přiváděl dotázané do rozpaků, Thiel se spoléhá na přirozenou strojenost pohovoru. Zajímá ho, jestli uchazeč bude ochoten prorazit skrz ni a říct mu nějaký svůj skálopevný názor, i když téměř s jistotou ví, že s ním Thiel nebude souhlasit.

Pokud hledáte v uchazeči známky vášně a přesvědčivosti, dotaz tohoto typu vám s tím pomůže. Stejně jako v prvním případě - jestliže najdete známky entusiasmu, není důvod, proč by se neměl přenést i do jeho pracovního nasazení. Zároveň vám svou odpovědí takový člověk ukáže, že se nebojí říct svůj názor nahlas. Takové lidi v týmu vždy potřebujete. A kdoví, možná vás zaujme i originalita samotné odpovědi.

3. Co plánujete dělat, až naši společnost opustíte?

 

Internetový podnikatel, investor a knižní autor Reid Hoffman tvrdí, že toto je jedna z jeho nejoblíbenějších otázek při pracovním pohovoru.

V jistém smyslu jde o unikátní dotaz, protože naznačuje, že předpokládáte, že uchazeč jednoho dne vaši společnost opustí. A nalijme si čistého vína - pokud zrovna nepřijímáte nového CEO, existuje dost dobrá šance, že má uchazeč v životě větší plány, než jen pracovat až do smrti pro vás. Vám by to ani vadit nemělo, jelikož ambiciózní člověk má vždy chuť tvrdě pracovat, aby získal lepší práci.

Zatímco ostatní dotazy z tohoto seznamu jsou designovány tak, aby vám pomohly zjistit, jestli se někdo pro svou práci hodí, tato jediná tak nečiní. Místo toho vám může pomoci zjistit, zda byste pro tohoto konkrétního uchazeče byli dobrými nadřízenými.

4. Stojíte na zemském povrchu. Z výchozího bodu ujdete jednu míli na jih, pak jednu míli na západ a nakonec jednu míli na sever. Ocitnete se na stejném místě, na kterém jste začínali. Kde se nacházíte?

 

Z komplikovanosti otázky a úvodního "stojíte na zemském povrchu" už jste si možná tipli, že takovou otázku si pro pohovory nemohl oblíbit nikdo jiný než Elon Musk. A máte pravdu. Proč je tak dobrá?

Zaprvé proto, že na ni tentokrát existuje objektivně špatná odpověď. Respektive špatné odpovědi. Když hledáte osobu pro konkrétní pracovní místo, neměli byste se bát zeptat se jich na otázky, které ukáží jejich kompetenci. Chcete přece zjistit, kdo z uchazečů opravdu ví, o čem mluví.

A za druhé jde o výborný dotaz proto, že má ve skutečnosti dvě správné odpovědi. Tou první je severní pól. Jelikož je Země "kulatá", pokud ze severního pólu zamíříte míli na jih, pak na západ a nakonec na sever, vrátíte se zpět na pól. Druhou odpovědí je jakékoli místo přibližně 1,32 míle od jižního pólu. Když z tohoto místa půjdete míli na jih, přiblížíte se pólu, cestou na západ pak de facto dokončíte celý okruh a následně se na sever vrátíte na původní místo.

Pokud vám to stále není jasné, zde je malá nápověda:

Dvě odpovědi, obě vycházející ze stejné myšlenky. Jedna je však náročnější než ta druhá.

Otázky tohoto typu, které případně tématicky upravíte, aby seděly na vaši společnost, jsou výborné. Umožní vám totiž zjistit, zda uchazeč dokáže přijít na kompletní odpověď/odpovědi, nebo se spokojí s částečnou odpovědí.

5. Jak byste vydělali peníze na stánku se zmrzlinou v Central Parku?

 

Yasmin Green je šéfkou výzkumu a vývoje ve společnosti Jigsaw, jež spadá pod Alphabet. A tohle je její oblíbená otevřená otázka pro pracovní pohovory, protože kandidáty nutí, aby byli kreativní a dokázali rychle na místě přemýšlet. Odpověď by měla být nejen zajímavá, ale také dostatečně realistická, aby mohla v praxi na první pohled dobře fungovat.

Otevřené otázky s netradiční tématikou jsou skvělým způsobem, jak uchazeči "vyklidit pódium" a nechat mu volnou ruku, aby ukázal, co v něm je. Nijak jej nesvazují, nestresují ani se ho nesnaží zahnat do kouta, což v mnoha případech může znamenat, že se kandidát uvolní a přijde s opravdu skvělým nápadem.

-----------------------

Není nutné, abyste tyto otázky pro vlastní potřebu do posledního slova zkopírovali. Zamyslete se nad vaší vlastní značkou a firemní kulturou. Jste spíš ležérnější, nebo formálnější společnost? Vaše otázky by všechny tyto odpovědi měly reflektovat. Takže pokud se chystáte na pohovor s vysoce kvalifikovanými odborníky pro vaši společnost nabízející finanční služby, není ideální začít tím, že se jich zeptáte, kolikrát už v životě vyzkoušeli LSD.

A rozhodně byste na ně neměli začít hudrovat.

#podnikani #hr #pohovor #otazky #kreativita #prace #otazky

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.