Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.12.2019 6 minut čtení

Opravdu šťastní lidé dělají tyto 3 jednoduché ranní rituály, které zaberou jen pár minut

Každé ráno je trochu jiné a někdy vám vlije energii do celého dne a jindy už po probuzení cítíte, že dnes to nebude ono. Udělejte z pozitivního a energii povzbuzujícího rána svůj standard díky této krátké rutině, kterou dělají opravdu šťastní lidé.

Ráno dělá den. Možná ráno vyletíte ze dveří bez snídaně a bez jakékoli přípravy do práce. Možná ale patříte ke šťastné menšině, která ráno v klidu posnídá, naplánuje si den, zacvičí si a v pohodovém tempu zamíří do práce. Cítíte ten rozdíl? Možná vám vyhovuje být v letu a nesnídat, ale i tak zvažte, zda by nestálo za to, pár minut ráno věnovat péči o sebe.

Jistě se na vás v práci spoléhá mnoho lidí. Další skupina lidí se na vás spoléhá v rodině. A lidé, jako vaše manželka, děti nebo rodiče vás možná mají za nejdůležitějšího člověka na světě. Co takhle si každé ráno vyhradit pár minut pro sebe a pro to, aby pro vás každý den byl příjemným? Podepíše se to i na vaší náladě a ocení to všichni okolo vás.

Pravděpodobně už jste narazili na různé ranní rituály. Ať už je doporučují úspěšní podnikatelé, sportovci nebo jiní lidé, je mnoho různých činností, kterým je možné se ráno věnovat a kterými se naladit na nadcházející den.

My se podíváme na jednu rutinu, která zabere doslova jen pár minut. Obsahuje 3 činnosti, přičemž každá z nich je záležitostí několika momentů. Těch pár minut, které ráno obětujete těmto činnostem, se vám mnohonásobně vrátí během celého dne, kdy se zvládnete soustředit na své úkoly, budete mít lepší náladu, budete produktivnější a šťastnější.

1) Dechová meditace

(časová náročnost: 5 minut)

Mnoho lidí se už ráno budí se špatným pocitem a s obavami z nadcházejícího dne. Se stresem, co se bude dít v práci, co doma a podobně. Z toho důvodu existuje jedna rychlá technika, která zabere asi 5 minut. Má za cíl upravit vaše pocity z nadcházejícího dne a udělat je pozitivnější.

Autorkou tohoto cvičení je psycholožka Emma Seppälä. Česky by název jejího cvičení šel vyjádřit jako "vědomé dýchání" a je to jistá forma dechové meditace, která má pomoci relaxovat a připravit se na nadcházející události.

Základní instruktážní video:

 

Vědomé dýchání a jeho účinnost bylo podrobeno zkoumání, při kterém byli testováni váleční veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou. Když se vědomé dýchání naučili a následně ho i pravidelně cvičili, pomohlo jim to výrazně snížit úroveň stresu a úzkosti. Někdy i během několika minut. Když může být vědomé dýchání prospěšné veteránům s posttraumatickou poruchou, proč by nemohlo být prospěšné i vám?

2) Psaní o pozitivním zážitku

(časová náročnost: 2 minuty)

Tuto metodu už jsem popisoval v článku o Marku Cubanovi a jeho doporučení pro úspěšný život, které spočívalo v pozitivním přístupu. A jedno z doporučení, jak si zajistit optimismus a pozitivní přístup je právě tento bod. Určitě ale stojí za to, si připomenout, o co jde.

Pokud máte za sebou první krok z ranní rutiny a jste tedy v uvolněném a klidném stavu mysli, vytáhněte si svůj zápisník a pište o nějaké pozitivní události z předchozího dne. Nezapomeňte na detaily, ale zbytečně se nerozepisujte. Dvě minuty by měly stačit na důkladné popsání jedné události.

Populární psycholog Shawn Achor říká, že mozek nedokáže poznat rozdíl mezi vizualizací a skutečnou událostí, takže pokud se usilovně a intenzivně budete soustředit na onu pozitivní událost, umožníte mozku ji znovu prožít a tím ho budete učit, že na pozitivních událostech záleží nejvíce. Nejvýznamnější zážitek z předchozího dne tak ve svém mozku zdvojnásobíte.

A jestliže vydržíte alespoň 21 dnů praktikovat tento krok, naučíte mozek zaměřovat se na pozitivní události vašeho života více než na ty negativní. Pacienti, kteří tento rituál prováděli šest týdnů v řadě, později dokázali snížit svou léčbu chronických bolestí a onemocnění o 50 procent.

3) Plánování dne

(časová náročnost: 10 minut)

Máte za sebou oba dva předchozí kroky a jste v optimálním duševním rozpoložení. Bylo by velkou chybou si myslet, že jste připravení skočit do víru byznysového dění, otevřít emailovou schránku a akčně začít vyřizovat jeden email za druhým. Otevření emailové schránky vás upoutá k potřebám a požadavkům druhých. Vy nyní ale ještě potřebujete chvíli tichého prostoru bez rozptylování, abyste si mohli naplánovat váš den.

Stačí se úplně jednoduše zamyslet, co dnes musíte udělat a vytyčit si jeden, dva nebo tři hlavní úkoly na celý den, které chcete splnit, než se vydáte domů. Aby byl zajištěn úspěch, nezapomeňte tyto úkoly rozdělit na menší a jednodušší činnosti, abyste se hned po ránu necítili tak, že je před vámi obrovská hora, kterou nemůžete zdolat. Udělejte si záchytné body v podobě menších úkolů, ke kterým je potřeba dojít a velká hora už se nebude jevit jako takový problém, protože se můžete zaměřit na první základní tábor a pak na další a tak dále až na vrchol.

----------------

Uvedené časové náročnosti jsou orientační a sami zjistíte, že plánování dne časem zvládnete za zlomek uvedeného času, ale budete se chtít déle věnovat vědomému dýchání. Nenechte se zastrašit tím, že možná jde o něco nového a obětujte pár minut svého rána pro lepší den.

#rutina #rano #uspech #stesti #stastni #cviceni #byzys #osobnirozvoj #produktivita

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut