08.12.2019 5 minut čtení

Mark Cuban dodržuje a doporučuje tento primitivní zvyk, který vede k úspěchu. Rozhodně ho ale nezvládne každý

Odpovědí na otázku, co je zapotřebí k dosažení úspěchu, bude jistě celá řada, stejně tak jako bude odlišná definice samotného úspěchu. Ale pro Marka Cubana je to jednoduché a stačí si k tomu osvojit tento primitivní zvyk.

V tom, co je úspěch, má Mark Cuban jasno. Ačkoli je to miliardář a investor, nejde o hromadění majetku a jeho neustálé zvětšování.

V rozhovoru pro Steiner Sports prozradil, co pro něj znamená úspěch. Svou odpovědí dal také jasný návod všem, kteří by chtěli stejného úspěchu dosáhnout.

Definice úspěchu podle Marka Cubana:

"Pro mě je definice úspěchu probouzet se ráno s úsměvem na tváři, protože vím, že to bude skvělý den. Byl jsem šťastný a cítil jsem se jako úspěšný, i když jsem byl chudý a žil jsem ve společném bytě se šesti chlapy a spal na zemi.“

Dovolím si z toho vyzdvihnout to hlavní. Definice úspěchu je, probouzet se ráno s úsměvem na tváři. Takže teď se nabízí jednoduchý vzorec. Chcete být úspěšní? Musíte se probouzet s úsměvem na tváři. A vidíte i ten návod, který Cuban poskytl? Ano, je to skutečně tak jednoduché. Stačí se probouzet s úsměvem na tváři. Víc v tom nehledejte.

Jak se vám každé ráno vstává? Možná ještě nemáte tolik peněz jako Cuban, ale pamatujte, že on se cítil jako úspěšný, i když byl chudý, protože se dokázal probouzet s úsměvem na tváři. Jste i vy každé ráno stejně spokojení, jako Cuban, i když byl chudý?

Ať už se snažíte ve svém životě o cokoli, z doporučení Cubana si můžete vzít ponaučení. Jeho lekce je totiž o postoji k životu a o tom, jak se člověk rozhodne myslet, a to bez ohledu na okolnosti, v jakých žije. Je to zkrátka o optimismu.

Optimismem k úspěchu

Doktor John Medina je vývojový molekulární biolog a autor knihy Brain Rules for Aging Well: 10 Principles for Staying Vital, Happy, and Sharp. Zastává názor, že optimismus je rozhodující pro zvýšení zdraví mozku a zpomalení procesu stárnutí. Podle jeho tvrzení může optimismus prodloužit život člověka o téměř osm let a také dovede potlačovat stres a mnoho nemocí včetně depresí.

Když si to shrneme, klíčem k úspěchu je pozitivní postoj k životu, který mimo jiné zajišťuje naši pohodu po fyzické i psychické stránce. Jak mít pozitivní postoj k životu? Pokud nejste optimisté od přírody, nemusíte se bát, že by bylo potřeba měnit vaši osobnost.

Psychologové totiž zjistili, že když si uděláte čas na přemýšlení o pozitivních věcech, které se v budoucnosti mohou stát, může to zvýšit váš optimismus. Vědci také tvrdí, že psaní je skvělá metoda, jak dostat mozek do pozitivního stavu. Můžete využít jedno, nebo ideálně všechny, z následujících třech písemných cvičení.

1) Psaní o vašem nejlepším já

Vědci nazývají vaším nejlepším možným já takový život, který si sami představujete, jako nejlepší možný. Zapojení účastníci měli psát o takovém svém nejlepším já. Bezprostředně po splnění úkolu zaznamenali více pozitivních emocí a vyšší pohodu hlásili dokonce i o několik týdnů později.

Celé cvičení je provedené během několika minut a jeho pozitivním účinkem není jen zvýšení optimismu, ale i to, že si lidé, kteří ho provádějí, ujasní, kdo jsou a co je pro ně skutečně důležité.

Stačí si představit váš život v budoucnosti. Vše proběhlo podle vašich plánů, a jak jste chtěli. Nyní pište o tom, jaká ta představa je.

2) Seriál o vaší pozitivní nebo šťastné události

Vzpomeňte si na nějaký šťastný zážitek z vašeho života. Věnujte pár minut psaní o této události. Nepište všechno. Jen zaznamenejte pár vět, ať můžete příště pokračovat.

V jedné studii byli účastníci rozděleni na dvě skupiny. Jedna měla psát o pozitivním zážitku ze svého života a druhá o něčem neutrálním. Ti, kteří psali o něčem pozitivním, ihned po splnění úkolu pocítili vyšší úroveň pozitivních emocí a v následujících týdnech až měsících měli menší pravděpodobnost vzniku nemocí.

3) Deník vděčnosti

Výzkumník z Harvardu, Shawn Achor, říká, že mozek je v pozitivním naladění výrazně výkonnější než v neutrálním nebo stresovém či pesimistickém stavu. A výkonnější mozek je podstatná konkurenční výhoda. Podle Achora optimismus, respektive pozitivní nálada, může zvýšit produktivitu až o 31 procent.

Dalším z písemných cvičení je proto deník vděčnosti. Určitě jste se s tímto pojmem již setkali. Pokud ne, tak jde o zapisování tří skutků nebo událostí, za které jste v daném dnu vděční. Logicky tak půjde o pozitivní a příjemné události. Achor říká, že když to budete dělat po dobu nejméně 21 dnů, naučíte svou mysl zaměřovat se více na pozitivní než negativní události.

Vymyslet a zapsat tři události zabere skutečně jen pár desítek vteřin, ale přesto tato metoda dokáže zvýšit váš optimismus a tím i úspěšnost a to i v dlouhodobém horizontu.

#markcuban #cuban #produktivita #uspech #zvyk #optimista #pozitivni

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.