11.12.2019 5 minut čtení

Majitelem firmy za 16 milionů korun v 17 letech díky této větě. O 40 let později předává tipy, jak uspět

Někdy stačí trochu odvahy nebo drzosti a i z malé příležitosti může být podnikání na celý život. Přesně tak to bylo v případě Petera Cancra. K příležitosti se dostal v 17 letech, ale dokázal se jí pevně chytit a dnes je úspěšným podnikatelem.

Hlavním sdělením článku měly být 4 tipy, které Peter Cancro dává pro účinné vedení a najímání lidí, ale jeho příběh je na tolik zajímavý, že si nemohu odpustit nejdříve popsat, jak se ke svému podnikání dostal.

V roce 1971 bylo Peterovi 14 let a jeho starší bratr v té době pracoval v Mike's Sub v New Jersey. O svém mladším bratrovi nadřízenému řekl: "Vím, že můj bratr bude pracovat opravdu tvrdě, ale nejsem si jistý, jak bystrý je."

Stačilo to, a tak v Mike's Sub dostal práci i Peter. O 3 roky později, tedy v roce 1975 bylo ale toto rychlé občerstvení na prodej. Peterova matka navrhla, aby ho koupil. Zhruba za týden už 17 letý Peter v neděli v devět hodin večer klepal na dveře muže jménem Rod Smith.

Byl to bankéř a především Peterův fotbalový trenér. Mladý středoškolák svému trenérovi řekl: "Trenére, Mike's Sub je na prodej a já mám zájem o jeho koupi. Můžete mi pomoct?" Možná k údivu všech zúčastněných osob Rod Smith souhlasil a Petera podpořil půjčkou 125 000 dolarů. Když uvážíme, že jde o rok 1975, tak dnešní ekvivalent této částky je asi 700 až 800 tisíc dolarů, tedy nejméně 16 milionů korun.

Proč mu Smith takový obnos půjčil? Říká: "Věděl jsem, že Peter má silný tah na branku." A dodává, že tehdy se půjčovalo potřesením ruky a důvěrou v lidi. Plány Petera studovat na University of North Carolina vzaly za své, protože se plně začal věnovat byznysu.

Občerstvení postupně rozšiřoval a zdokonaloval a spolu s tím se začaly objevovat jeho instinkty pro vedení lidí. Zaměstnance začal učit o vášni pro interakci se zákazníkem a o jeho skutečném poznání. V roce 1987 bylo Peterovi 29 let a tehdy změnil obchodní název na Jersey Mike's Subs a začal budovat franšízy.

V roce 1991 přišla krize, ale Cancro nikdy bankrot nevyhlásil. Do podnikání musel ze svého investovat 2 miliony dolarů a propustit pět nebo šest lidí. Říká, že první se vrátil už po půl roce. Další po roce a později i všichni ostatní. Následoval velký růst, a když skočíme do roku 2018, tak Cancro dohlíží na více než 1500 poboček ve 45 státech.

Do konce roku 2020 společnost očekává, že celkový počet poboček přesáhne 2000 a tržby překonají 2 miliardy dolarů. Cancro si zakládá na přípravě jídla z čerstvých surovin. Ingredience zaměstnanci krájí až přímo před zákazníkem.

Následující 4 věci Peter vyzdvihuje mezi vlastnostmi a dovednostmi, které podle něj musí správný zaměstnavatel mít.

1) Použijte svou intuici při pohovorech a najímání lidí

Cancro obvykle dělá jen jedno kolo pohovoru a při něm vybere kandidáta, kterého nakonec zaměstná. A z naprosté většiny případů je to ten pravý. Říká, že hledá energii a nadšení, ale snaží se rozlišit, zda je to kompatibilní s firemní kulturou. Když prý postaví v místnosti 15 lidí a podívá se na ně, řekne, který z nich je vhodný. Sám ale říká, že je těžké popsat, co hledá a na co se dívá. Prý to asi bude intuice a instinkt.

2) Najděte správné lidi a vyškolte je

Klíčem k úspěchu je v tomto bodě pracovat s každým člověkem individuálně a trávit čas vedle něj, aby bylo možné rozpoznat jeho potenciální talent a schopnosti. Cancro říká, že pro lídry je důležité naučit se, dát ostatním před sebou přednost. Dovednosti zaměstnanců zkoumá například otázkou, "co myslíš?" nebo "co byste udělali vy?" a tím získává představu o jejich způsobu řešení a jejich stylu vedení.

3) Buďte sami sebou, když obsluhujete zákazníky

"Vždy jsem věřil, že klíčem ke skutečnému zákaznickému servisu je být prostě sám sebou," říká Cancro. Za pultem pracuje od svých 14 let a rád se za něj stále vrací, aby otestoval své dovednosti. Své zaměstnance učí, že je potřeba být opravdový a skutečný. Zákazníci to poznají a ocení to.

4) Dejte lidem možnost se vyjádřit

Cancro vzpomíná, že už když ve 14 letech začal v Jersey Mike's pracovat, záleželo na jeho názoru. Uvědomil si, jak důležitá a prospěšná je rodinná kultura a snaží se jí držet. "Jakmile lidé cítí, že jsou součástí něčeho, zůstanou s vámi," říká Cancro a dodává, že se snaží s úplně každým jednat s úctou, aby rodinnou kulturu podpořil.

#byznys #podnikani #prilezitost #investice #management #vedeni

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.