07.12.2019 5 minut čtení

5 efektivních způsobů, jak řešit neuspokojující výkonnost zaměstnanců

Každý manažér i CEO se dříve či později setká se zaměstnanci, kteří očividně pracují pod své možnosti a nedávají projektu 100 %. Lenivost je velmi nakažlivá, a tak byste tento problém rozhodně neměli přehlížet. Vyřešte jej pomocí těchto 5 rad.

1. Najděte a pochopte příčinu

V drtivé většině případů zaměstnanci nezačnou podávat horší výsledky jen tak bezdůvodně. Zpravidla jde o následek něčeho, co má původ buď přímo v práci, nebo u nich doma. Ještě než začnete situaci řešit, je vhodné zjistit, v čem je problém.

Zejména pokud jinak výborný člen týmu začne zničehonic odvádět výrazně horší práci, je pravděpodobné, že má nějaký osobní problém, nebo k něčemu došlo přímo v práci. Trestání dotyčného proto nic nevyřeší, spíš celou situaci jenom zhorší. 

Pozvěte si jej raději do kanceláře a zkuste příčinu jeho horších výsledků probrat. Může jít o vztahové komplikace, narození dítěte, nemoc, nebo potíže s duševním zdravím. V tomto případě jde většinou o dočasnou komplikaci, která brzy pomine stejně jako neuspokojivá výkonnost. Stejně tak ale může jít o problém s kolegou či managementem, v horším případě i o šikanu nebo obtěžování. Tady už bude potřeba váš zásah a opětovné nastolení pořádku v kanceláři.

2. Naučte se své lidi motivovat

Každý zaměstnanec je jiný a motivují ho trochu odlišné věci. Jakmile u každého zjistíte, co ho opravdu motivace, stane se řešení problémů spojených s výkonností o poznání snazší. Můžete totiž využít své vědomosti a správným způsobem je povzbudit k tomu, aby se do práce víc opřeli.

Pochopením toho, co vaše lidi dokáže do práce opravdu nabudit a dodat jim odhodlání, můžete rovněž efektivněji rozdělit jednotlivé role v týmu tak, aby se každý cítil co nejpohodlněji. Zároveň jim za dosažení konkrétních výsledků budete moci nabídnout ty správné odměny, které je přesvědčí, aby ze sebe v práci vydali maximum. Nejenže je efektivní motivace ideální prevencí špatné výkonnosti u zaměstnanců, ale zároveň vám může pomoci dostat zpět do té nejlepší pracovní formy všechny, kteří z ní z nějakého důvodu vypadnou.

3. Odměňujte pokroky

Nezapomeňte si tu a tam udělat čas a pochválit či odměnit ty nejlepší. Ukažte jim, že si jejich práce a dosažených výsledků opravdu vážíte. Takový přístup ostatní motivuje ke zlepšení své produktivity ve snaze dostat se rovněž na seznam těch, kdo se z vaší strany dočkají uznání. Proč rovnou nevymyslet pro nejlepšího zaměstnance měsíce/roku nějaké ocenění? Pokud takový titul bude obsahovat i atraktivní odměnu či výhodu, začnou se vaší lidé velmi rychle předhánět v tom, kdo na něj dosáhne.

Další variantou odměny je povýšení těch nejschopnějších zaměstnanců na vyšší pozice. Lidé ve většině případů v práci nepodávají dostatečně dobré výkony zkrátka proto, že jim chybí motivace a jejich současná pracovní náplň pro ně nepředstavuje žádnou výzvu. Tím pádem se jim nedostává dostatku uspokojení a rádi by se poprali s nějakou novou výzvou. Netřeba dodávat, kdo má za úkol tyto ambiciózní jedince odhalit a dát jim prostor k rozletu.

4. Mějte dveře otevřené

Zamezit vzniku jakýchkoli problémů, které by mohly negativně ovlivnit efektivitu vašich zaměstnanců, je prakticky nemožné. Proto byste se spíš měli snažit zajistit, abyste se o nich dozvěděli co nejdříve a mohli je promptně začít řešit. Jedním z ideálních způsobů je uvědomit své lidi o tom, že za vámi mohou kdykoli se svým problémem přijít. Zejména v našich končinách mají lidé (možná i díky zastaralému školství) často pocit, že na jejich problémech nezáleží a musí se s nimi vypořádat sami, protože nadřízené to nezajímá a nemají na to čas.

Právě proto je extrémně důležité ujistit je, že se vám mohou bez obav svěřit nejen s pracovními, ale i i osobními problémy. A pokud k tomu dojde, je ve vašem vlastním zájmu být co nejaktivnějším posluchačem. Jde totiž o jeden z nejlepších mechanismů řešení nedostatečné výkonnosti zaměstnanců. Někdy pracovníkům ke zvýšení jejich výkonů stačí málo. Třeba vědomí, že mají nadřízeného, který je ochoten vyslechnout si jejich problémy.

5. Zkontrolujte aktuální pracovní podmínky

Dobrý manažér by měl pravidelně kontrolovat, v jakých podmínkách jeho lidé pracují. A vždy si při tom položit stejnou otázku - chtěl bych v takových podmínkách pracovat já sám? Zároveň se neopomeňte na spokojenost s pracovním prostředím ptát i vašich zaměstnanců. 

#podnikani #zamestnanci #pracovitost #efektivita #management #motivace

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.