06.12.2019 8 minut čtení

7 tipů, jak dlouhodobě motivovat své zaměstnance a nepřijít o jejich původní výkonnost

Všichni se samozřejmě snažíme do firmy přijímat zaměstnance, kteří mají chuť pracovat a na pohovoru srší nadšením. Jenže tvrdá pracovní realita často způsobí, že dříve namotivovaný pracovník začne odvádět jen to nejnutnější minimum. Co s tím dělat?

Pokud jste v podnikání už delší dobu, jistě to znáte. Celý víkend se připravujete se strategií, jak obsadit nový trh, dáváte dohromady prezentace, brožury a bůhví jaké ještě podklady a když to pak v pondělí předáte týmu, reakce je v podstatě nijaká. Žádné nadšení, žádná akce, někdy to dokonce působí dojmem tichého bojkotu.

Co v takové situaci dělat? A vůbec, jak takovým situacím předcházet? Vybrat si na pohovoru správné lidi je jedna věc, ale udržet jejich motivaci na vysoké hladině po mnoho měsíců a let, to je věc druhá.

Můžete samozřejmě vyhasle působící zaměstnance vyházet a nahradit je novými a svěžími, kteří stále ještě oplývají energií z nové práce. Jistě však budete souhlasit, že takové řešení je velmi krátkozraké a pro jakoukoli firmu zbytečně nákladné. Přeci jen, zkušenosti stávajících zaměstnanců pro vás mohou mít cenu zlata. Proto by mělo být prioritou jejich udržení.

Takže, jak z těch aktuálně pohaslých hvězd udělat opět zářivé komety?

„Individuální závazek ke skupinovému úsilí – to je to, co tvoří týmovou práci, firemní práci, společenskou práci i civilizační práci,“ říkal legendární fotbalový trenér Vince Lombardi, který měl spoustu zkušeností jak s odhodláním, tak s motivací a není proto na škodu, se od něj učit ve směru leadershipu.

Lombardi byl synem italsko-amerického řezníka z druhé generace přistěhovalců, který se svým podnikáním dokázal prosperovat i za dob velké hospodářské krize ve třicátých letech. Už jako malý tak měl budoucí úspěšný trenér vzor v tom, jak se vší oddaností pracovat na věcech, které mají smysl.

Později dostal fotbalové stipendium na Fordhamské univerzitě, kde si osvojil dovednosti potřebné k tomu, aby vynikal jako trenér ve West Point a později ovládl fotbalovou ligu s New York Giants, Green Bay Packers a Washington Redskins. Stal se opravdovou legendou, která dokázala z hráčů dostat absolutní maximum.

Co tedy můžete udělat pro to, abyste ve svých lidech vytvořili ten stejný pocit závazku a oddanosti, který dokázal Lombardi vytvořit ve svých hráčích? Základem je vaše absolutní důvěra v jejich schopnosti a potenciál. Svou víru musíte samotné hráče přesvědčit, že díky oddanosti týmovému cíli se všichni stanou lepšími.

Vyzkoušejte tyto tipy, zejména v těžkých dobách se vám budou hodit:

1. Ujistěte se, že všichni chápou poslání firmy

V mnoha firmách se stává, že nemají žádnou dlouhodobou vizi, žádné poslání, žádný cíl…a nebo je mají, ale v tak složité formulaci, že zaměstnanci ani nevědí, co přesně to znamená. Už tento samotný fakt ubírá zaměstnancům z nadšení a zápalu pro práci, protože vlastně ani netuší, kam to všechno směřuje.

Jako správný lídr a šéf firmy byste proto měli každodenně komunikovat vizi vaší firmy a postarat se nejen o to, aby vaši zaměstnanci tuto vizi a dlouhodobý cíl viděli, ale hlavně aby si ho vzali k srdci, aby ho pochopili a aby pro něj začali žít. Jedině když se opravdu oddají plnění společného cíle, teprve tehdy bude váš tým opravdu funkční.

2. Dejte jim to, co potřebují

Pokud za vámi zaměstnanci pravidelně dochází do kanceláře s žádostmi o více informací, další vzdělávání či nezbytný materiál a vy je stále dokola a dokola odmítáte, můžete si tím zadělávat na budoucí komplikace.

Úkolem lídra je dohlížet na neustálý růst zaměstnanců a toho nelze dosáhnout, pokud jim k tomu nebudou poskytnuty potřebné podmínky. Bavte se proto se svými lidmi pravidelně o jejich potřebách, o tom, co by jim pomohlo lépe a efektivněji vykonávat jejich práci.

3. Pečlivě plánujte

To, že jste strávili celý víkend o samotě vytvářením plánů a strategie na další období, je sice chvályhodná věc, ale pokud do tohoto procesu aktivně nezapojíte také svůj tým, nejenže vám mohou uniknout důležité souvislosti, ale vaši lidé zároveň nebudou tento plán považovat za svůj, a to je chyba.

Finální rozhodnutí a schválení je samozřejmě vždy na vás, ale do samotné tvorby plánů byste měli zapojit členy svého týmu. Tím docílíte toho, že v plánech nepodceníte žádný detail a zároveň získáte větší závazek zaměstnanců k plnění těchto plánů, protože si je svým způsobem sami vytvořili.

4. Stanovte cíle

Cíle jsou důležité jak pro firmu, tak i pro jednotlivce. Pokud nebude vědět firma, kam přesně směřuje, mohou z toho být nepříjemnosti, ale pokud to nebude vědět zaměstnanec, je to velký problém hned od začátku. Každý potřebuje znát cíl své cesty, ať už v životě nebo práci.

V rámci plánování proto nastavte opět společně se svými lidmi celofiremní i osobní cíle, k jejichž splnění by měla veškerá činnost směřovat. Může to být výše obratu, počet zákazníků, počet dokončených projektů, cokoli, co zaměstnanci a vám bude dávat smysl a zároveň přispívat k posunu firmy.

5. Zajistěte metriky pro sledování výkonu

Pokud byste měli nastavené cíle, ale neexistovala by žádná metrika, která by už v průběhu cesty všem ukazovala jak si stojí, opět byste tím zbytečně mohli ztrácet výkon svých lidí. Do poslední chvíle nevědět, jestli jdu správným směrem a správnou rychlostí je v konečném součtu velmi demotivující.

Nastavte proto metriky, podle kterých si budou moci zaměstnanci kdykoli zkontrolovat své „skóre“. V některých oblastech, jako je třeba výše obratu, to půjde snadněji, v některých, například spokojenost zákazníků, to může jít složitěji, ale pro každého zaměstnance byste měli být schopni takovou metriku nalézt.

6. Běžte do první linie

Když už jsme ve druhém bodě mluvili o tom, že byste svým lidem měli poskytnout vše, co potřebují, nesmíme zapomenout také na bod, který vám to všechno usnadní. Pokud byste se totiž neustále schovávali ve své zastrčené kanceláři, těžko budete vědět, jak na tom váš tým je. A tým zase nebude cítit takovou podporu, jakou by od vás zrovna potřeboval.

Proto se nebojte vyhrnout si rukávy a sednout si společně se svými lidmi. Zejména v těžkých dobách tímto krokem zaměstnancům ukážete, že táhnete všichni za jeden provaz a že se na vás mohou vždy spolehnout. Jelikož uvidíte dění z první linie, budete schopni rychleji reagovat na vzniklé problémy a komplikace. A nebo třeba na výzvy, které by bylo vhodné využít.

7. Oslavujte úspěchy

Spousta manažerů se jakýmkoli oslavám vyhýbá, protože si myslí, že něco takového patří na sportovní stadiony a ne do kanceláře. A nebo si myslí, že jejich lidé jsou placeni za to, aby takových výkonů dosahovali a nejedná se proto o nic speciálního. Je to však omyl, který může firmu připravit o budoucí úspěchy.

Snažte se nejen oslavit každý velký úspěch, ale pravidelně nacházet i menší důvody k oslavám. Nemusí to být zrovna včasný příchod do kanceláře, ale jednou za čas byste měli najít něco, co stojí za oslavu – rekordní počet návštěvníků webu, úspěšná prezentace na veletrhu, tři ziskové měsíce v řadě… Příležitostí se dá najít spoustu a vy jako lídr byste je měli aktivně vyhledávat.

#podnikani #management #leadership #firma #zamestnanci

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek! Ještě bych vyzdvihla důležitost průběžné zpětné vazby. Pro zaměstnance není nic více demotivujícího, než pocit, že je šéfovi jeho práce ukradená. Ať už jde o chválu nebo konstruktivní kritiku, čas od času je třeba se vyjádřit.
    +2
    • Jo souhlas, děkuju za doplnění!
      +1