29.11.2019 3 minuty čtení

Rozjíždíte nový byznys? Bill Gates by vám zakázal volné víkendy i dovolené

V době, kdy Gates založil Microsoft a snažil se ho odlepit od země, ještě slovo startup neexistuje. Přesto dnes veleúspěšný miliardář a filantrop všem podnikatelům, kteří startup zakládají, radí, aby postupovali stejně, jako on v roce 1975.

V raných dnech Microsoftu neexistovalo, aby #Gates o víkendu nezamířil do kanceláře úplně stejně, jako by byl pracovní den. Slovo dovolená pro něj bylo vulgarismem a dokonce ještě o mnoho let později, když se měl v roce 1991 poprvé setkat na večeři, kterou uspořádala jeho matka, s Warrenem Buffettem, podmínil svůj příchod tím, že se zdrží maximálně dvě hodiny, než zamíří zpět do práce

Takový tah na bránu měl Gates stále i 16 let po založení společnosti, kdy už byl #Microsoft více než 5 let na burze a zrovna toho roku jeho akcie nakonec předvedly růst o více než 121 %, což je dodnes historický druhý největší roční růst, jaký kdy akcie této firmy zažily (největší roční růst, o téměř 125 %, předvedly hned během prvního roku po IPO).

Co by doporučil podnikatelům, kteří zakládají novou společnost právě nyní? Překvapivě úplně to samé. Gatesovy pracovní návyky se postupem času sice změnily, ale dodnes dle svých slov věří, že pokud rozjíždíte novou firmu, je taková míra pracovitosti naprosto nezbytná.

"Je skutečně pravdou, že jsem nevěřil na víkendy; nevěřil jsem ani na dovolené. Znal jsem poznávací značky všech zaměstnanců, takže jsem vám mohl říct, kdo a kdy za poslední měsíc na parkoviště přijel a zase z něj odjel."

Gatesovi tahle absolutní oddanost Microsoftu vydržela poměrně dlouho, a i když se postupně naučil odpočívat a relaxovat, oběti, kterou své společnosti tehdy přinesl, rozhodně nelituje: "Mám poměrně tvrdý názor, že během prvních let je potřeba přinést opravdu velké oběti. Zejména, pokud se snažíte dělat něco z oboru inženýrství, kde musíte zajistit proveditelnost celého nápadu."

Na druhou stranu je jasné, že ne každý bude schopen takové pracovní tempo zvládnout a vydržet. Gates proto varuje, aby lidé "přehnaně neuctívali a nemytologizovali si myšlenku extrémní pracovitosti," protože ji opravdu nelze doporučit každému (proto taky nové Microsofty všude okolo nás nerostou jako houby po dešti). Jedním dechem však dodal, že pokud během prvních let rozjezdu nové společnosti máte navíc i tým, který dodržuje podobně šílenou pracovní morálku jako vy, je to "fajn".

Gates je aktuálně třetím nejbohatším člověkem na světě se jměním přesahujícím 107 miliard dolarů. Zrovna před pár dny jej předběhl další velký pracant Bernard Arnault. I když už dnes v Microsoftu aktivně nezastává žádnou funkci, stále v jednom z globálních technologických lídrů vlastní 1% podíl.

100% spokojený nicméně i přes své téměř nadlidské nasazení s prací, kterou jako manažér a CEO v Microsoftu odvedl, není. Letos v létě během interview odhalil, co považuje za největší chybu, jakou kdy udělal: fakt, že nedokázal zajistit, aby se Microsoft stál na poli mobilních operačních systémů hlavním konkurentem pro iOS od Apple neboli tím, čím je dnes #Android. Gates odhaduje, že díky tomuto jeho selhání Microsoft přišel o 400 miliard dolarů.

#podnikani

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.