25.11.2019 5 minut čtení

Jak CEO Google před 15 lety jednou odpovědí během pohovoru udělal dojem... a nakonec byl přijat

Každý uchazeč o pracovní místo vždy chce, aby při pohovoru jeho odpovědi co nejlépe vystihly, proč je lepší než ostatní kandidáti. Ti nejlepší umí bez problémů odpovědět i na záludné otázky, jež je mají vyvést z míry. Jenže co když odpověď nevíte?

Přesně do takové situace se v roce 2004 dostal dnešní CEO Google Sundar #Pichai, když se ucházel o funkci ve středním managementu s názvem "Vice-president of product management" a seděl zrovna na prvním kole pohovoru.

Během prvních tří kol těchto rozhovorů se ho vždy každý tazatel zeptal, co si myslí o službě #Gmail. Mělo to jeden háček - Google v ten stejný den, 1. dubna 2004, službu Gmail teprve oficiálně oznámil. "Myslel jsem si, že jde o nějaký aprílový žert," vzpomínal Pichai před dvěma lety na své alma mater, Indickém technologickém institutu. 

Pichai nejdříve nevěděl, co odpovědět, ale po chvilce přemýšlení se rozhodl na nic si nehrát ani nic nevymýšlet a na rovinu odpověděl, že na tuto otázku nemůže odpovědět, protože zatím neměl možnost tento produkt používat. "Až když jsem při čtvrtém pohovoru na otázku 'Viděl už jste Gmail?' opět odpověděl, že ne, ukázal mi ho. A posléze se samozřejmě i pátý tazatel zeptal 'Co si myslíte o Gmailu?' a já byl konečně schopen odpovědět."

Je pravděpodobné, že #Google během pohovorů zrovna v tento den otázku pokládal zájemcům záměrně, aby viděl, jak zareagují. A většina ostatních kandidátů se možná snažila přijít s nějakými smyšlenými či silně obecnými odpověďmi o nové emailové službě společnosti. Pichai udělal pravý opak a zřejmě zaujal (konec konců nakonec tu práci dostal).

Proč byla jeho na první pohled obyčejná odpověď tak dobrá?

1. Využil záludnou otázku, aby ukázal svou intelektuální pokoru

Byť se to možná na první pohled nezdá, pokud náboráři během pohovoru na rovinu řeknete, že odpověď na některou otázku neznáte, může vám to mnohdy získat víc bodů, než když se budete krkolomně snažit něco rádoby zajímavého (a nepravdivého) vymyslet.

Tuto skutečnost ostatně potvrdil i bývalý HR manažér Google Laszlo Bock, který u společnosti pracoval 15 let, rukama mu prošlo přes 20 000 životopisů a o něco méně kandidátů potkal osobně při pohovorech. Takzvaná "intelektuální pokora" je podle něj jednou z kvalit, které u kandidátů vyhledává nejvíce. Proč? 

"Úspěšní, chytří lidé většinou jen výjimečně zažívají, co je to selhání. A tak se nikdy nenaučí, jak se ze selhání poučit. Místo toho při selhání začnou dělat něco, čemu psychologové říkají fundamentální atribuční chyba. To laicky řečeno znamená, že když se stane něco dobrého, stalo se to proto, že jsem génius. Ale když se stane něco špatného, stalo se to proto, že někdo druhý je vůl, nebo jsem neměl dostatek potřebných zdrojů, nebo se trh nečekaně pohnul."

Až vám příště někdo při pohovoru položí záludnou otázku, zůstaňte v klidu a nebojte se vzít si moment na rozmyšlenou. Pichai se před svou odpovědí rovněž nejdříve zamyslel. Co by tak mohl říct o něčem, co nikdy před tím neviděl? Gmail byl v té době absolutní novinkou, ke které jste se mohli dostat jen na pozvání. Proto musí být logicky akceptovatelné, že někdo odpověď prostě nezná.

2. Vysvětlil důvod své neznalosti

Dalším drobným, ale důležitým detailem byla skutečnost, že neřekl pouze "nevím", ale rovnou všem 4 tazatelům postupně vysvětlil, proč neví: protože neměl možnost produkt zatím vyzkoušet. Tím ale zároveň naznačil svou zvědavost a chuť se s produktem případně seznámit, aby na něj mohl říct svůj názor.

Za každým "nevím" leží šance naučit se něco nového. Pichai ji svou odpovědí uchopil a ve čtvrtém kole pohovoru se skutečně něčemu novému přiučil, když mu tazatel Gmail ochotně předvedl.

3. Přesměroval konverzaci jinam

Říká se, že kdo je připraven, není překvapen. Opravdová příprava na pohovor by ale měla zahrnovat i možnost, že se na stole objeví otázka, na kterou zkrátka nebudete umět odpovědět. V takovou chvíli je klíčové nenechat se vyvést z míry a nesnažit se z ničeho vytvořit něco. Nevíte, protože... a jedeme dál. Nechcete konverzaci točit okolo věcí, o které nic nevíte, ale směřovat ji naopak do míst, která znáte jako své boty.

Pichai de facto předvedl, jak by to mělo ideálně vypadat - byl výborně připraven, ale i zcela neočekávanou situaci dokázal zvládnout s respektem a bez nutnosti lhát. Akceptováním faktu, že zkrátka neví, se mu nakonec z chvíle nejistoty podařilo vykřesat jiskřičku naděje a posléze využít svůj intelekt k tomu, aby i během krátké demonstrace co nejlépe Gmail jako produkt pochopil a mohl se o něm smysluplně vyjádřit. Právě jeho brilantní intelekt jej posléze v Google proslavil a dovedl až na nejvyšší pozici.

#osobnirozvoj #interview #pohovor #otazky #odpovedi #intelekt #pokora #respekt

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.