Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.11.2019 4 minuty čtení

Chcete dát výpověď? Umělá inteligence to dokáže předpovědět a řešit, ještě než si to sami uvědomíte

Podle šéfky technologické společnosti IBM tradiční HR metody selhávají. Slavná firma si proto vyvíjí vlastní software, který už nahradil téměř třetinu zaměstnanců z jejího personálního oddělení. Přivítejte budoucnost personalistiky!

V obří korporaci jménem #IBM pracuje celosvětově více než 350 tisíc zaměstnanců, firma navíc dostává kolem 8 tisíc životopisů denně. Nepřekvapí tedy, že její HR oddělení je neustále pod velkým tlakem, nejen co se týká správného výběru nových zaměstnanců, ale také jejich pozdějšího rozvoje a výkonnosti.

Ginni #Rometty, která je v čele IBM od ledna 2012, tuto situaci vnímala a už od svého nástupu do funkce směřuje velkou část aktivit firmy k umělé inteligenci. Ta se nyní právě v oblasti lidských zdrojů začíná výrazněji prosazovat.

Jak historicky první žena v čele IBM prozradila na nedávné akci Work Talent + HR Summit pořádané #CNBC, tato umělá inteligence nyní dokáže s 95% úspěšností uhodnout, zda se některý ze zaměstnanců chystá podat výpověď. Firma tak může včas reagovat.

„Nejlepší čas, kdy to se zaměstnancem začít řešit, je ještě před tím, než se on sám definitivně rozhodne tento krok udělat,“ říká Rometty.

Tento systém, který má IBM patentovaný jako „systém pro predikci mortality“, dokáže nejenom odhadnout, kteří zaměstnanci budou chtít firmu v blízké době opustit, ale také doporučit příslušnému manažerovi postup, který by mohl zaměstnance ve firmě udržet.

Firma samozřejmě neprozradí, jak přesně systém funguje. Podle Rometty je však jeho vysoká úspěšnost založena na analýze mnoha dat, která má k dispozici.

HR se musí změnit

Původně prý bylo složité přesvědčit představenstvo, aby projekt schválilo, dnes už však ve firmě nikdo nepochybuje o jeho přínosu.

Nejen že svými predikcemi dokázala umělá inteligence ušetřit firmě více než 300 milionů dolarů tím, že zamezila vysoké fluktuaci, ale navíc dokázala zefektivnit práci HR divize. Díky tomu mohl technologický gigant snížit počet zaměstnanců v tomto oddělení o 30 %. Rometty zároveň dodává, že stávající HR zaměstnanci díky tomu mají vyšší mzdy a jsou ve spolupráci s umělou inteligencí schopni mnohem lepších výkonů.

„Umělou inteligenci musíte vložit do všeho, co děláte. Podle mě během 5 až 10 let změní všechny existující obory,“ říká jedenašedesátiletá manažerka.

Podle Rometty doposud všeobecně využívaný model HR nefungoval dostatečně. Zaměstnanci museli řídit svou kariéru a rozvoj pouze na základě vlastních poznatků, manažeři zase při problémech se zaměstnanci měli pouze možnost domluvy nebo v horším případě výpovědi.

To se s využitím umělé inteligence mění. Tento systém totiž dokáže nejenom analyzovat zaměstnancovu výkonnost, ale také mu navrhovat vhodné kurzy pro zlepšení a další rozvoj. Celkově by se tedy umělá inteligence měla stát jakýmsi kariérním poradcem, který dokáže zaměstnance vést na jeho cestě k pracovním úspěchům.

Při problémech s výkonností pak dokáže systém manažerovi poradit, jak situaci řešit, kde jsou zaměstnancovy slabiny a kde naopak silné stránky, které by se daly využít. Systém proto také dokáže zaměstnanci navrhnout novou pozici v rámci firmy.

Rometty prozradila, že u 27 procent zaměstnanců, kteří v roce 2018 v rámci IBM změnili pozici nebo povýšili, hrála hlavní roli právě umělá inteligence a její doporučení. A toto číslo by podle CEO mělo i nadále růst.

„Člověk nemá šanci detailně sledovat desítky, stovky nebo tisíce zaměstnanců na individuální úrovni. Ale umělá inteligence to dokáže. Musíte si uvědomit, že každý člověk s jeho schopnostmi je pro vás cenné aktivum, podle toho k tomu musíte přistupovat,“ je přesvědčena Ginni Rometty.

#podnikani #management #zamestnanci #ai #umelainteligence #hr #technologie

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nepochybně to je super řešení, které dokáže mít a očividně už má velký přínos, ale trochu si rýpnu, jak bylo zmíněno úspěšnost je založena na "analýze mnoha dat, která má k dispozici". Představa kolik dat se musí získat o daném člověku, aby dokázal stroj vyhodnotit víceméně "pocity"... to je trochu až děsivé.
    +2
  • Je to logické a dává to smysl. Zejména ta subjektivita hodnocení může hrát opravdu velkou roli a to není nikdy ku prospěchu.
    +2
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím